Veleučilište u Rijeci: Novi studiji Digitalnog i Održivog poduzetništva prilagođeni generaciji Z i generaciji Alfa
Autor: Marina Pauletić 15.07.2024
Digitalno poduzetništvo obuhvaća kreiranje novih i transformaciju postojećih poslovnih subjekata kroz razvoj digitalnih tehnologija i/ili inoviranje primjene takvih tehnologija.
Rijeka - Veleučilište u Rijeci danas je održalo konferenciju za medije, a tema je bila predstavljanje novih studija poduzetništva na Poslovnom odjelu.
Na konferenciji sudjelovali su dekan Veleučilišta u Rijeci mr. sc. Marino Golob, v. pred. i doc. dr. sc. socio. Ozren Rafajac prof. struč. stud., pročelnik Poslovnog odjela te članovi Povjerenstva za reviziju studija poduzetništva dr. sc. socio. Ljerka Tomljenović, prof. struč. stud., dr. sc. socio. Anita Stilin, prof. struč. stud. i dr. sc. socio. Davor Širola, prof. struč. stud.
Novi studiji Digitalnog i Održivog poduzetništva prilagođeni generaciji Z i generaciji Alfa
Sudionici konferencije s ponosom su najavili uvođenje novih stručnih studija Digitalnog poduzetništva i Održivog poduzetništva na Veleučilištu u Rijeci. Istaknuli su kako su ovi inovativni studiji razvijeni sukladno strategijama i stremljenjima Europske unije, a njihova realizacija predstavlja značajan korak naprijed u pristupu obrazovanju novih generacija na nacionalnoj razini.
Digitalna i održiva transformacija podrazumijevaju značajne promjene u načinu na koji tvrtke posluju i kreiraju vrijednost, istaknuo je doc. dr. sc. socio. Ozren Rafajac prof. struč. stud., pročelnik Poslovnog odjela. Osim sveobuhvatne primjene digitalnih alata i sustava koji pojednostavljuju poslovne procese i povećavaju učinkovitost, digitalno poduzetništvo zahtijeva kontinuirano eksperimentiranje s novim načinima primjene digitalnih tehnologija kako bi se unaprijedilo iskustva korisnika na globalnom tržištu. Brisanje granica između lokalnog i međunarodnog tržišta, zaoštrava tržišnu utakmicu, ali i otvara brojne prilike za pojedince usvoje digitalne poduzetničke kompetencije. Svi koji posjeduju digitalna znanja i vještine već danas mogu iz vlastitog doma uspješno upravljati elektroničkom trgovinom, kreirati digitalne sadržaje (npr. mobilne igre i animirane filmove), te nuditi proizvode i usluge na udaljenim lokacijama poput Japana i Sjedinjenih Američkih Država.
Pročelnik Poslovnog odjela Veleučilišta u Rijeci nadalje je istaknuo kao održivo poduzetništvo podupire kulturološku transformaciju suvremenog društva koje nastoji identificirati nove poslovne modele koji ne ugrožavaju dugoročnu ekološku održivost i opstanak zajednice, već podupiru razvoj javnih dobara i osjetljivih društvenih skupina. Unatoč tome što i takvi projekti nude prilike za ostvarivanje profita, osnovna uloga održivog poduzetništva je osnaživanje društva i poticanje različitosti koja osigurava prilagodljivost. Sve veći relativni udio osoba starije životne dobi, ekološki problemi, niska razina suradnje među društvenim akterima, te niska razina iskorištenosti javnih resursa, u narednom će desetljeću nuditi brojne prilike za razvoj održivog poduzetništva.
Prema posljednjem istraživanju u Hrvatskoj samo 9,9 % poduzeća vjeruje da ima potpuno spremne zaposlenike za digitalnu transformaciju poslovanja (DBX). S druge strane Europski zeleni plan predviđa potrebu stvaranja inovativnih poslovnih modela i regenerativnog rasta svih sektora u Hrvatskoj, a posebno turizma, poljoprivrede, industrije, građevinarstva i prometa. Ti sektori u RH zapošljavaju oko 40 % ukupno zaposlenih. Nadalje, Hrvatski zavod za zapošljavanje je razvio katalog s više od 3.400 digitalnih i preko 900 zelenih vještina prepoznatih i upisanih u Registar Hrvatskog kvalifikacijskog okvira i to u svim gospodarskih granama i pratećim sektorima. Ove brojke predstavljaju samo dio dokaza opravdanosti pokretanja novih studija Digitalnog i Održivog poduzetništva na Veleučilištu u Rijeci u online i klasičnoj (offline) formi od akademske godine 2025./2026., kako je istaknula dr. sc. socio. Ljerka Tomljenović, prof. struč. stud.
Dr. sc. socio. Davor Širola, prof. struč. stud., osvrnuo se na današnju generaciju Z s naglaskom na nadolazeću generaciju Alfa, koje čine generacije digitalnih urođenika koji više ne uče jednako. Zbog toga se već sada studiji poduzetništva na Veleučilištu u Rijeci prilagođavaju tim novim studentima i to kolegijima poput Digitalne promocije i brandinga, a posebno sve širom primjenom suvremenih nastavnih metoda na većini kolegija. To podrazumijeva projektni („learning by doing“) i problemski pristup, metodu obrnute učionice, zatim poslovne simulacije, igre, poslovne slučajeve pa i primjenu umjetne inteligencije u nastavi, primjerice kroz UI softvere: brainstorming prijatelj, budući scenariji, virtualni ciljani potrošači, virtualni intervjui, razumijevanje problema, itd. Tu su i budući poduzetnički praktikumi, koji će kroz 5 od 6 semestara simulirati praktičan rad u tvrtkama, sa studentima u ulozi potencijalnih osnivača vlastite start-up tvrtke ili zaposlenika i menadžera uspješnih tvrtki u različitim djelatnostima.
Digitalno poduzetništvo obuhvaća kreiranje novih i transformaciju postojećih poslovnih subjekata kroz razvoj digitalnih tehnologija i/ili inoviranje primjene takvih tehnologija. Održivo poduzetništvo teži kreiranju održivih tržišnih rješenja i djelovanju kao agent promjena koji shvaća i koristi prilike za održivi razvoj. Nudi tržišno orijentirana rješenja za suprotstavljanje ekološkoj degradaciji i ispravljanju društvene nepravde i nejednakosti.
Oba studija omogućit će stjecanje kompetencija u poduzetništvu prema Europskom okviru poduzetničkih kompetencija (EntreComp) koji obuhvaća 15 kompetencija potrebnih za usvajanje poduzetničkog načina razmišljanja neophodnog svim zaposlenicima, a ne samo poduzetnicima, istaknula je dr. sc. socio. Anita Stilin, prof. struč. stud. Pored toga studij Digitalnog poduzetništva osigurava digitalnu spremnost prema Europskom okviru digitalnih kompetencija (DigComp 2.2., iz 2022.) koji podrazumijeva informacijsku i podatkovnu pismenost, komunikaciju i suradnju, kreiranje digitalnog sadržaja, sigurnost i rješavanje problema. Studij Održivog poduzetništva slijedi Europski okvir održivih kompetencija (GreenComp iz 2022.), poput: „predviđati održivu budućnost“ ili „djelovati za budućnost“.