[VIDEO RAZGOVOR] Jadran Mandekić predstavio projekt 'Rijeka – Zdravi grad'

Autor: Nikola Cvjetović 05.06.2024

rijeka_zrak_2024_delta_mrtvi_kanal

Video razgovor pogledajte u nastavku teksta...

Rijeka - Projekt „Zdravi grad“ dugoročni je međunarodni razvojni projekt kojemu je cilj promicati lokalne sveobuhvatne strategije za zdravlje i održivi razvoj te pozicionirati zdravlje pri vrhu dnevnog reda političkih čimbenika u europskim gradovima.

Kako je započeo projekt „Zdravi gradovi“ Svjetske zdravstvene organizacije?
Projekt je 1986. godine pokrenuo Regionalni ured za Europu Svjetske zdravstvene organizacije kako bi se osnažilo zanimanje za pozitivan koncept zdravlja u europskim gradovima te potaknula direktna suradnja među njima. Kroz projekt „Zdravi grad“ nastoji se poboljšati urbano okruženje u kojem ljudi žive, rade ili se školuju te na taj način unaprijediti njihovo fizičko, duševno i socijalno blagostanje.

Što je projekt „Rijeka – Zdravi grad“?
Grad Rijeka je principe projekta Zdravih gradova počeo slijediti 1990. godine, kada je i formalno iskazana politička podrška projektu. Projekt je svojevrstan okvir za rješavanje problema s kojima se suočavaju brojni gradovi, poput starenja stanovništva, zaštite okoliša, socijalne zaštite, odnosno svega što utječe na zdravlje građana. Jedan od ciljeva je povezati i mobilizirati ključne dionike na području grada, kako bi suradnjom i zajedničkim naporima doprinijeli povećanju razine zdravlja i blagostanja građana. Osim promicanja zdravlja u lokalnoj zajednici, projekt služi i kao pozitivan primjer drugim hrvatskim gradovima kroz članstvo i suradnju unutar Hrvatske mreže zdravih gradova. Kroz članstvo u Europskoj mreži zdravih gradova Svjetske zdravstvene organizacije, projekt promiče Rijeku kao grad u kojem se građanima nastoji osigurati zdrav i kvalitetan život, što također pridonosi široj prepoznatljivosti Rijeke i Hrvatske.

Kako je tekao razvoj projekta „Rijeka – Zdravi grad“?
1990. – Rijeka usvaja Deklaraciju Rijeka – Zdravi grad i time formalno iskazuje podršku projektu Zdravih gradova Svjetske zdravstvene organizacije.
1993. – Grad Rijeka postaje član Hrvatske mreže zdravih gradova.
1996. – U Rijeci se provodi Metoda brze procjene zdravstvenih potreba u zajednici i održava prva Konsenzus konferencija.
1996. - S radom započele Interesne skupine građana projekta „Rijeka – Zdravi grad”.
1998. – Grad Rijeka postaje punopravni član Europske mreže zdravih gradova.
2003. – Grad Rijeka održava drugu Konsenzus konferenciju.
2017. – Grad Rijeka održava treću Konsenzus konferenciju.
2018. – Formiran Tim za zdravlje te s radom započele Tematske grupe okupljene oko odabranih prioriteta projekta.
2020. – Usvojen Plan za zdravlje Grada Rijeke 2019. – 2024.
2021. – Grad Rijeka primljen u Fazu VII Europske mreže zdravih gradova.
Koji su prioriteti projekta „Rijeka – Zdravi grad“?
2017. godine održana je Konsenzus konferencija koja je za cilj imala podnošenje izvještaja široj javnosti o aktivnostima projekta u prethodnim fazama te definiranje prioritetnih područja aktivnosti projekta u sljedećem razdoblju.

Polazeći od temeljnih načela projekta „Zdravi gradovi“ - multisektorskog pristupa i aktivnog sudjelovanja građana, konferencija je okupila široku platformu sudionika, predstavnika različitih društvenih grupa. Na konferenciji se okupilo stotinjak sudionika: stručnjaka (predstavnika ustanova iz sustava zdravstva, socijale skrbi i obrazovanja), predstavnika društvenog i nevladinog sektora (zdravstvene, socijalne, kulturne, sportske i druge udruge građana), predstavnika uprave (Odjeli gradske uprave), te predstavnika politike. Sudionici konferencije usuglasili su se oko pet prioriteta rada projekta „Rijeka – Zdravi grad“: Otvorenost prema potrebama osoba s invaliditetom; Potpora obiteljima i mladima; Zdravo starenje; Cjelovita skrb o duševnom zdravlju; Unapređenje kulture življenja, čuvanje javnog prostora te zaštita okoliša...

Što je riječki Tim za zdravlje i Tematske grupe projekta „Rijeka – Zdravi grad“?
2018. godine formiran je riječki Tim za zdravlje te su s radom započele Tematske grupe okupljene oko odabranih prioriteta projekta. Tematske grupe sačinjene su od predstavnika struke (ustanove iz sustava zdravstva, socijale skrbi, obrazovanja itd.), društvenog i nevladinog sektora (zdravstvene, socijalne, kulturne, sportske i druge udruge građana) te uprave (Odjeli gradske uprave, PGŽ). Grupe definiraju probleme na kojima će raditi te zajednički planiraju i realiziraju brojne aktivnosti, programe i manifestacije usmjerene na povećanje razine zdravlja i blagostanja u zajednici.

Kako projekt „Rijeka - Zdravi grad“ djeluje u Hrvatskoj i Europi?
Osim na lokalnoj razini, projekt „Rijeka – Zdravi grad“ vrlo je aktivan i na razini Hrvatske, kao i Europe. Grad Rijeka jedan je od osnivača Hrvatske mreže zdravih gradova te jedan od njenih najaktivnijih članova. Veliki korak u razvoju projekta bio je uključivanje u rad Europske mreže zdravih gradova 1998. godine, čiji je Rijeka član u svim fazama projekta sve do danas. Kroz članstvo u Europskoj mreži Rijeka je imala priliku predstaviti grad na međunarodnom nivou, razmijeniti iskustva i važne lekcije s drugim članovima, kao i uspostaviti suradnju s mnogim europskim gradovima. Međunarodni ugled koji je Grad Rijeka izgradio svojim dugogodišnjim radom u Europskoj mreži potvrđen je 2016. godine, kada se Gradonačelnik Grada Rijeke, na poziv Svjetske zdravstvene organizacije, pridružio političkim predstavnicima 10-ak europskih gradova u radu novooformljene Grupe za političku viziju Europske mreže zdravih gradova.

VIDEO

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...