[VIDEO] U Centru za rehabilitaciju Rijeka predstavljeni rezultati projekta „Za našu budućnost“

Autor: Marina Pauletić 19.12.2023

centar_za_rehabilitaciju-15769

Važnost provedbe ovakvih projekata očituje se u kvalitetnom življenju osoba s invaliditetom u stambenim jedinicama i inkluzijom u društvo i lokalnu zajednicu.

Rijeka – Danas je u Centru za rehabilitaciju Rijeka održana konferencija za novinare na kojoj su predstavljeni rezultati projekta „Za našu budućnost“ koji se odvija od 1. srpnja 2021. godine pa sve do kraja 2023. godine, odnosno 31. prosinca. Na konferenciji su govorile ravnateljica Iva Letina, voditeljica Odjela organiziranog stanovanja Marija Duraković, zastupnica Lana Ranteš Bubaš, viša asistentica u organiziranom stanovanju Slavica Vrbić i asistentica u organiziranom stanovanju Sara Shanice Washington.

Potreba za provedbom projekta uočena je 2019. godine kada je na području Primorsko-goranske županije više od dvadeset tisuća OSI-ja. Intencija je daljnjeg procesa transformacije Centra i širenja usluge organiziranog stanovanja za osobe s intelektualnim teškoćama i autizmom. Ciljna skupina su odrasle osobe s invaliditetom, članovi njihovih obitelji i djelatnici CZRR-a.
Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava iz Europskog socijalnog fonda potpisan je 1. srpnja 2021. godine, a razdoblje njegove provedbe je 30 mjeseci. Vrijednost projekta iznosi 1.519.902,29 EUR (11.451.703,78 HRK).

Projektne aktivnosti bile su sljedeće: povećanje smještajnih kapaciteta, izgrađeno je pet novih stambenih jedinica; uključivanje 25 korisnika u uslugu OS; zapošljavanje 29 novih djelatnika (20 asistenata, pet viših asistenata, dva zastupnika, administrator); edukacija i osposobljavanje 28 djelatnika (uvjerenja o završenom osposobljavanju za asistenta u OS); zapošljavanje jednog stručnjaka – psihologa; nabava novog namještaja za opremanje novih stambenih jedinica; nabava četiri nova laptopa, JN za pet novih vozila (dva osobna vozila - 5+2, dva osobna vozila, jedan invalidski kombi) i podizanje svijesti o važnosti provedbe projekta kroz javnu kampanju.

centar_za_rehabilitaciju-76209

Ukupno je ostvareno osam faza provedbe:
1. JN konzultant- vođenje projekta,
2. Zapošljavanje novih djelatnika ( javni natječaj, selekcija, potpisivanje ugovora-
asistenti, viši asistenti, zastupnici, administrator projekta),
3. Edukacija asistenata ( CZOO VALIDUS- osposobljavanje u trajanju od 134 sata-
teorijski dio i praktični dio),
4. Potražnja za odgovarajućim stambenim jedinicama ( cijena, lokacija,
prilagođenost potrebama korisnika (katnost, pristup…) lokacija, prihvaćenost
lokalne sredine…),
5. Rješenja korisnici- selekcija,
6. Nabava namještaja ( kuhinjski elementi, perilica suđa, štednjak, napa, frižider,
stol i stolice, kutna garnitura, ormari, kreveti s madracem i podnicama),
7. Nabava 4 laptopa za vođenje dokumentacije (zastupnice),
8. JN vozila ( cijena, isporuka, rokovi).

Tijekom provedbe projekta kontinuirano je vođena javna kampanja – održana je početna konferencija, medijski istupi, radijski istupi, televizijska gostovanja, dvaput su održana otvorena vrata u stanovima, izrađene su brošure te letci.
Sudionici projekta susreli su se s brojnim izazovima kao što je nedostatak radne snage, nemogućnost zapošljavanja psihologa (osam otvorenih javnih natječaja), fluktuacija djelatnika, visoka tržišna cijena najma stanova (budžet), nezadovoljavajući standardi stanova u ponudi (visoka katnost, premalo prostora, nepristupačnost vozilima, premala kvadratura…), neprihvaćanje okoline (strah, predrasude, ometanje…), odstupanja cijena od troškovnika (iz 2019.g.- porast cijena najmova, namještaja, života, nedostatak vozila na tržištu, troškovi goriva, osobni troškovi, režije…), prilagodba života u stambenim jedinicama (korisnici, djelatnici, različite karakterne osobine, dob, spol…), potreba za rehabilitacijom korisnika (povratak u Ustanovu), organizacija i nadzor dislociranih stambenih jedinica.

Projekt je dao brojne rezultate. Otvoreno je i dijelom namještaja opremljeno pet novih stambenih jedinica u PGŽ-u, na Potoku, Krnjevu, Kastvu te dvije u Matuljima ( uključeni najam, režije, grijanje). Kroz projekt je smješteno 25 korisnika s intelektualnim teškoćama, autizmom i pridruženim smetnjama (plaćeni mjesečni troškovi za korisnike, lijekovi, budžet) Zaposleno je 29 novih djelatnika ( asistenti, viši asistenti, zastupnici, administrator projekta. Osposobljeno je 28 novih djelatnika koji su dobili Uvjerenja o osposobljavanju za poslove pomoćnika osobama s intelektualnim teškoćama u organiziranom stanovanju. Nabavljena su četiri nova laptopa te pet novih vozila (dvije Daccie Jogger, dva Renault Clia, Iveco kombi za invalid). Pružena je podrška korisnicima i roditeljima/ skrbnicima kroz sam proces deinstitucionalizacije. Kontinuirano je provođena javna kampanja kroz Promidžbu i vidljivost projekta putem medijskih istupa, web stranice, društvenih mreža…

VIDEO

Na kraju provedbenog razdoblja Centar je izvršio projektne aktivnosti prema Ugovoru, planu i projektnom hodogramu. Povučena bespovratna sredstva ovog projekta doprinijela su procesu deinstitucionalizacije, podizanju standarda i kvalitete usluga koje CZRR pruža osobama s intelektualnim teškoćama i autizmom u PGŽ-u, njihovom boljem uključivanju i participaciji u aktivnostima lokalne zajednice, povećanju broja smještajnih kapaciteta, boljoj psihosocijalnoj podršci obiteljima, smanjenju nezaposlenosti u PGŽ-u, povećanju voznog parka kojim se poboljšala usluga prijevoza stalnih korisnika Centra kao i korisnika uključenih u projekt, bolja opremljenost odjela OS s računalnom opremom. Najvažniji rezultat provedbe projekta je zadovoljstvo korisnika i roditelja/skrbnika pružanim uslugama i njihovom boljom kvalitetom života.

Važnost provedbe ovakvih projekata očituje se u kvalitetnom življenju osoba s invaliditetom u stambenim jedinicama i inkluzijom u društvo i lokalnu zajednicu.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...