Vijeće Mjesnog odbora „Školjić-Stari grad" poslalo dopis Gradu Rijeci u ime stanara Vodovodne ulice
Autor: Mia Mohorić 03.09.2024
Rijeka - Vijeće Mjesnog odbora „Školjić-Stari grad" obratio se Gradu Rijeci dopisom vezanim za loše stanje Vodovodne ulice. Dopis prenosimo u cijelosti.
Poštovani,
Obraćam Vam se kao predsjednik Vijeća Mjesnog odbora „Školjić-Stari grad, a u ime stanara Vodovodne ulice.
Ovo ću obraćanje započeti možda malo neuobičajeno i to citiranjem članka iz „Novog lista“ od 17. srpnja 2024. kojeg pod naslovom „Stanovi u Rijeci poskupljuju. Stručnjak otkrio top 5 kriterija za formiranje cijena i stanje po kvartovima“ potpisuju Aneli Dragojević Mijatović, Nikolina Lucić i Tomislav Prusina.
Radi se o razgovoru s vlasnikom najveće agencije za nekretnine u našemu gradu i šire, g. Brankom Papešom iz „Dogme“.
Komentirajući cijene nekretnina (stanova) po riječkim kvartovima, g Papeš navodi:
…„Moglo bi se reći da su dakle u Rijeci najskuplji stanovi na Pećinama, Trsatu, Bulevardu, Kostreni, s istočnog dijela, a na zapadnom dijelu tu su Marčeljeva Draga, Bivio i dio Kantride, i tu se kreću prosječne cijene oko 3.500 eura po metru kvadratnom, s tim da mogu biti i 4.000, ali i 3.000 eura po kvadratu.
Onda imate drugu razinu, gdje ulaze Donja Vežica, Krimeja, Vojak, Kozala, Drenova, Donji Zamet, Krnjevo, Rešetari, Srdoči, a vjerojatno sam neki kvart i zaboravio, gdje se prosječna cijena po metru kvadratnom kreće oko 3.000 eura, a može biti od 2.700 do 3.500 eura, dok se recimo u kvartovima poput Turnića, Gornje Vežice, Podmurvica cijene kreću od 2.500 do 3.000 po kvadratnom metru.
I na koncu Mlaka, Vodovodna i slično, gdje su cijene od 1.700 do 2.500 eura.
te nastavlja:
„Što se tiče centra, ne mogu ga staviti niti u jednu skupinu, jer jedno je Korzo, gdje je cijena visoka, potom ulica Dolac, gdje je malo niža, a nešto sasvim drugo Školjić ili Vodovodna, gdje je cijena oko 2.200 po kvadratu“.
Ovime g. Papeš, a nema razloga ne vjerovati jednom od naših najiskusnijih posrednika u trgovanju nekretninama, jasno i egzaktno dokazuje da područje Školjića i Vodovodne ulice spadaju među najmanje atraktivna mjesta za stanovanje na području grada Rijeke.
Ovim putem neću ulaziti u detaljnije analize o brojnim razlozima zašto je to tako ( a ne bi nikako trebalo biti – radi se gospodo o samome centru našega grada), ali jedan od razloga je i krajnja nebriga našeg Grada i pripadajućih mu komunalnih i trgovačkih društava i za onu imovinu koja je u njihovom vlasništvu, ali je prepuštena zaboravu i propadanju, a što ću zorno pokazati na primjeru Vodovodne ulice.
1. Objekt ex „Rade Končara“
Koliko znamo, 12 000 m3 bruto razvijene površine u 1/1 vlasništvu Grada Rijeke već je desetljećima prepušteno propadanju.
Na stranu propali urbanistički planovi, teški konzervatorski uvjeti uređenja, fiskalne (ne)mogućnosti gradskog proračuna za kvalitetnu obnovu objekta i slični više ili manje opravdani razlozi, ali ne možemo prihvatiti da Grad ne može iznaći sredstva za kompletno čišćenje i redovito održavanje unutrašnjosti ex „Končara“.
Jesu li zaslužili stanari Vodovodne 4, 6, 8, 13, 15 da žive ne samo uz ruševno , već i smrdljivo, otpacima, a povremeno i lešinama mačaka okuženo ruglo kraj svojih domova.
Ako su se navedeni stanari već drugu godinu za redom, uz financijsku podršku mjesnog odbora volonterski potrudili da unesu barem dašak ljepote i urbane pristojnosti u svoje okruženje, smatramo da i Grad to mora redovito činiti.
2. Vodovodna 21 - vrata
Ovdje slika govori više od stotinu riječi. Ne možemo vjerovati da Grad ili „Rijeka plus“ ne mogu iznaći sredstva da se ova ruzinava vrata obnove, poprave, pofarbaju. Zar se nitko ne može domisliti da, kad već postoje, mogu poslužiti kao okvir za kvalitetnu street art intervenciju pa da se barem na taj način uljepša prostor.
3. Ograda prema garaži „Autotroleja“ – kod vodovodne 8
I ovdje slika govori više od riječi. Garažu Autotroleja možda nećemo preseliti nikada, ali ograda se može obojati već sutra.
Zaključno, pozivamo nadležne i odgovorne da reagiraju na ovaj dopis i naša traženja te da po ovim ukazanim problemima daju svoj najskromniji mogući doprinos kako bi Vodovodna izgledala iole pristojnije.
Uostalom to bi i Gradu i nadležnim komunalnim službama trebala biti svakodnevna i redovita obveza.
Naravno, ovime se pitanja zašto naš kvart nije atraktivan za stanovanje neće i ne mogu konačno razriješiti.
Mnogo je tu još razloga, a mi ćemo biti slobodni u nekom drugom dopisu na iste upozoriti, a što je i u okviru našeg mandata.
S poštovanjem,
Predsjednik VMO
Aleksio Komar