Vijećnica Mandić pitala zbog čega je Puljić zapravo dobio otkaz. Odgovor Autotroleja ne nudi objašnjenja
Autor: Srđan Brajčić 10.02.2022
Iz odgovora se doznaje i to da Autotrolej nema evidenciju o broju radnih sati po linijama.
Rijeka - Uprava Komunalnog društva Autotrolej ili ne može ili ne želi javnosti objasniti zbog čega točno vozaču Robertu Puljiću nije produžen ugovor o radu, tj. zbog čega je on bio dobio otkaz. Doduše, pod pritiskom javnosti Puljiću je kasnije taj ugovor reguliram i vozač koji ukazuje na propuste u poslovanju Autotroleja vraćen je na posao.
Unatoč tome, gradska vijećnica Mosta Petra Mandić, u svom pitanju nadležnima, ustraje da se javnosti objasne pravi razlozi otkaza Puljiću.
“Molim da mi dostavite obrazloženje o pravnim razlozima zbog kojih g. Robertu Puljiću nije nakon isteka dvogodišnjeg ugovora na određeno vrijeme ponuđen ugovor na neodređeno vrijeme i koje ste razloge u dodatna dva ugovora na određeno u trajanju od tri mjeseca naveli kao opravdanje za ugovore na određeno”, pita Mandić i podsjeća na činjenice da Autotrolej ima konstantnu potrebu za vozačima.
Međutim, na vrlo konkretno pitanje gradske vijećnice Mosta zbog čega u isto vrijeme Autotrolej daje otkaz jednom vozaču i raspisuje natječaje za nove, stiže nedovoljno jasan odgovor:
“Vozač Robert Puljić i Autotrolej sklopili su ugovor o radu na određeno vrijeme, u skladu s navedenom politikom Društva, početkom pandemije koronavirusa”, odgovor je Autotroleja.
U odgovoru se pojašnjava politika Društva. Ističe se da se potreba za većim brojem vozača pojavila tek u rujnu prošle godine te je stoga krajem lipnja raspisan prvi natječaj temeljem kojega je primljeno deset vozača.
Drugi natječaj za zapošljavanje dodatnih vozača raspisan je krajem kolovoza i sukladno tomu primljeno je još jedanaest novih vozača. Trenutačno je otvoren novi natječaj za zapošljavanje još deset vozača i po njemu su zaposlena dva vozača. S obzirom na veliku fluktuaciju vozača odlučeno je da će natječaj za zapošljavanje stalno biti otvoren”, kažu u Autotroleju.
“Zbog neizvjesnosti poslovanja, odnosno opsega usluge koji je, zbog pandemije koronavirusa i epidemioloških mjera, uvjetovan odlukama Stožera Civilne zaštite Republike Hrvatske, Autotrolej će do daljnjega provoditi politiku kojom će dio zaposlenih imati ugovore na određeno vrijeme, upravo stoga kako bi se omogućila opstojnost društva. Za istaknuti je da od ukupno 285 vozača, na određeno radi njih dvadeset i sedam, a mnogima se ugovori na neodređeno ponude prije isteka razdoblja od tri godine. Društvo ima dovoljan broj vozača za rad u normalnim uvjetima. U posljednje vrijeme broj bolovanja povećan je s prosječnih tridesetak vozača dnevno na više od 40, a u drugom dijelu siječnja u jednom je danu 65 vozača bilo na bolovanju. Stoga bi zapošljavanje dodatnih tridesetak vozača bilo neracionalno”, kaže se u odgovoru Petri Mandić.
U odgovoru se također navodi da je prije pandemije, u siječnju 2020. godine, u Autotroleju radilo 325 vozača, na kraju 2020. godine 273 vozača, dok u siječnju 2022. godine Društvo ima 283 zaposlena vozača. U 2021. godini mjesečni prosjek zaposlenih vozača bio je 279, na bolovanju su bila prosječno 34 vozača, a efektivno je radilo 245 vozača koji su mjesečno ostvarivali prosječno 44.000 sati.
Iz odgovora se doznaje i to da Autotrolej nema evidenciju o broju radnih sati po linijama.