Vrhovni sud ukinuo zabranu provođenja štrajka, a Županijski sud zabranio organiziranje i provođenje štrajka

Autor: Portal Torpedo 29.04.2025

Strajk_Rijeka_Plus Foto: arhiva

Vrhovni sud je utvrdio da je Županijski sud u Rijeci počinio bitnu povredu odredbi parničnog postupka, upozorivši da nisu ispravno primijenjene zakonske odredbe, te je uputio Sud da uvaži ustavno pravo radnika na štrajk.



Rijeka - Vrhovni sud Republike Hrvatske ukinuo je privremenu mjeru zabrane provođenja štrajka radnika Rijeka plus d.o.o., prihvativši žalbu Nezavisnog sindikata radnika Hrvatske (NSRH). Vrhovni sud je utvrdio da je Županijski sud u Rijeci počinio bitnu povredu odredbi parničnog postupka, upozorivši da nisu ispravno primijenjene zakonske odredbe, te je uputio Sud da uvaži ustavno pravo radnika na štrajk.

"Potom je Županijski sud donio nepravomoćnu presudu kojom zabranjuje organiziranje i provođenje štrajka u Rijeka plusu. Na takvu presudu naš odvjetnički tim već priprema žalbu i uvjereni smo da će ona biti usvojena. Naše je pravo na štrajk zaštićeno Ustavom", istaknula je Marina Palčić, predsjednica Nezavisnog sindikata radnika Hrvatske (NSRH).

Palčić je pojasnila da, budući da je presuda nepravomoćna, a privremena mjera više nije na snazi, štrajk formalno može biti proveden sve dok presuda ne postane pravomoćna. Ipak, sindikat je odlučio pričekati konačnu pravomoćnu sudsku odluku, kako bi postupao mudro i odgovorno prema svojim članovima.

Tomislav Kiš, predsjednik štrajkačkog odbora, oštro je kritizirao način na koji se vodi sudski postupak.
"Ne možemo komentirati nepravomoćnu presudu jer je to nedozvoljeno i jer želimo ostati pristojni. No, možemo komentirati Rješenje Vrhovnog suda koje jasno ukazuje na pogreške Županijskog suda. Sutkinja je svojom lošom odlukom nanijela neprocjenjivu nematerijalnu štetu sindikatu i radnicima. Cijeli postupak predugo traje, a radnici su bili onemogućeni da se bore za svoja prava", izjavio je Kiš.

Kiš je upozorio i na moguće posljedice ako se nezadovoljstvo radnika nastavi ignorirati:
"Ako sud i poslodavac misle da su zabranama štrajka zaustavili nezadovoljstvo radnika, jako se varaju. Štrajk se može dogoditi na dva načina – kao organizirani sindikalni štrajk ili kao divlji štrajk, kada radnicima prekipi i kada ih više nije briga ni za zakon ni za sud."

Sindikat će, kako kažu, nastaviti pripreme za štrajk, vjerujući da će Vrhovni sud na kraju zaštititi ustavna prava radnika – ne samo u Rijeka plusu, nego i u cijeloj Hrvatskoj.

Marina Palčić je iznijela "Radnička prava se sustavno gaze pod pokroviteljstvom aktualnog gradonačelnika Marka Filipovića. Vlast ne preže pred ničim da krši ustavna i ljudska prava radnika, a ni mi nećemo prezati da ta prava obranimo!"

"Radnicima se javno brani pravo na štrajk, odluke suda se prejudiciraju, a sve to jasno pokazuje kakvi su pritisci prisutni. Ako se ovako gaze prava pred očima javnosti, zamislite što se događa iza zatvorenih vrata: strah, diskriminacija, mobing", upozorila je Palčić te dodala da će sindikat nastaviti postupati u skladu sa željama i uputama članstva.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...