Završna konferencija projekta FRAMESPORT na Venecijanskom sajmu nautike 2023.: pilot projekti, glavna postignuća i buduće prilike za luke na Jadranu

Autor: Nikola Cvjetović 15.06.2023

FRAMESPORT_Final-Conference_9

Završna konferencija projekta FRAMESPORT” održan u CNR ISMAR Auditoriumu 31. svibnja, na kojem su sudjelovale lokalne i regionalne vlasti, stručnjaci i amateri. Rasprava je bila podijeljena u tri okrugla stola s različitim fokusima na glavne teme projekta FRAMESPORT.

Rijeka - Posljednja prekretnica za projekt FRAMESPORT (“Okvir i inicijativa za održivi razvoj luka na Jadranu”): Venecijanski sajam nautike ugostio je Završnu konferenciju projekta prekogranične suradnje Italija-Hrvatska posvećenog lukama na Jadranu, a s obzirom na njegovo službeno zatvaranje 30. lipnja. Događaj „Za održivi razvoj jadranskih luka. Završna konferencija projekta FRAMESPORT” održan u CNR ISMAR Auditoriumu 31. svibnja, na kojem su sudjelovale lokalne i regionalne vlasti, stručnjaci i amateri. Rasprava je bila podijeljena u tri okrugla stola s različitim fokusima na glavne teme projekta FRAMESPORT.

Prvi okrugli stol „Nautički turizam kao pokretač lokalnog razvoja: gledište teritorijalnih vlasti“ uključio je lokalne i regionalne vlasti u raspravu o povezanosti nautičkog i turističkog sektora. Značajan priljev turista duž obale (više od 32 milijuna samo u Veneto regiji koja je domaćin događaja), koji općenito imaju visoku sposobnost potrošnje, prilika je koju treba iskoristiti kao pokretač promicanja i razvoja gospodarstva okolnih teritorija. Nautički sektor nudi dragocjene prilike za diversifikaciju proizvodnih sektora, poticanje već uspješnog nautičkog sektora i otvaranje potencijala za rast zapošljavanja mladih. U tom kontekstu, detaljno i složeno prikupljanje podataka koje promovira FRAMESPORT postaje dragocjen izvor informacija, ne samo o uslugama i ponudi luka i okolnih područja, već i zato što postaje vodič lokalnim upravama što poduzeti kako bi utjecali na razvoj određenog teritorija. Ujedno, platforma razvijena u okviru projekta predstavlja centralno mjesto pristupa prikupljenim informacijama.

Među ključnim temama o kojima se raspravljalo tijekom događaja, fokus je stavljen na potrebu za jačim povezivanjem privatnog i javnog sektora u vidu pružanja potpore institucijama kako bi se zajamčio kontinuitet, daljnji razvoj i primjena modela osmišljenih zahvaljujući projektu FRAMESPORT.

Drugi okrugli stol „FRAMESPORT i praktična iskustva za poboljšanje i valorizaciju luka i okolnih teritorija” bio je posvećen predstavljanju 25 pilot projekata i povezanih alata, koji se spajaju u FRAMESPORT-ov toolbox kao što su IKT aplikacije, master planovi i smjernice koje podržavaju replikaciju pilota u različitim teritorijima i kontekstima. Unutar toolbox-a, dostupnog na platformi framesport.eu, instrumenti će biti podijeljeni u tri makroteme: održivi rast, poslovne prilike i upravljanje sustavom. Njihov je cilj pružiti korisnicima praktične instrumente za optimizaciju njihovih priključaka u smislu umrežavanja i promocije, izgradnje znanja i kapaciteta, kolaborativnog upravljanja podacima, i tako dalje.

Tijekom okruglog stola, projektni partneri su uzeli riječ kako bi predstavili rezultate koje su postigli provedbom svojih pilot projekata. Među njima, pilot kojeg je provela općina Monfalcone promicao je uključivanje novih generacija u staro umijeće nautičkog sektora, kao što je brodograditeljstvo, kroz programe obuke, studijske posjete i predavanja.


Azienda Autonoma di Soggiorno e Turismo di Termoli razvila je aplikaciju za rezervaciju vezova u jadranskim turističkim lukama. Testiran u luci Termoli, dostupan je svim lukama koje ga žele preuzeti kako bi pojednostavili sustave rezervacija vezova u svojim lukama.


Slučajno ili namjerno raspršivanje onečišćujućih tvari u moru ima teške posljedice ne samo za luke, već i za cjelokupne pomorske zajednice i ekosustav. Stoga je ključno raditi na prevenciji i upravljanju rizikom omogućavajući brze intervencije za ublažavanje kritičnih situacija. U tom kontekstu, Lučka uprava Šibenik razvila je sustav za obavještavanje lučkih upravitelja u slučaju nesreća i predviđanje širenja zagađivača, uz pomoć senzorskih plutača i dronova.


Primorsko-goranska županija predstavila je svoj pilot posvećen detekciji informacija o slobodnim vezovima u lukama u stvarnom vremenu putem skenera visoke rezolucije. Ovaj se sustav može lako integrirati s alatima koje su razvili drugi partneri, naglašavajući još jednom važnost sinergije koja je vodila osmišljavanje i provedbu FRAMESPORT pilot projekata.


Konferencija je završila trećim okruglim stolom pod nazivom “Nova strategija i novi digitalni portal za održivi razvoj jadranskih luka: slični pogledi relevantnih dionika” koji je bio usmjeren na ulogu luka kao pokretača održivog razvoja i temeljnih poveznica između kopna i mora.


Ključne teme o kojima se raspravljalo tijekom debate bile su potreba za standardizacijom usluga i objekata u jadranskim lukama, za promicanjem najboljih praksi u smislu održivosti kroz usvajanje i promicanje protokola certificiranja kao što je Ecolabel, razvijen u okviru projekta i predložen Zajedničkom istraživačkom centru Europske komisije, a sve kako bi se zajamčila inovativna digitalna infrastruktura i usluge, veća povezanost kroz mobilnost s malim utjecajem te poboljšana energetska učinkovitost.

Sve pilot akcije razvijene unutar FRAMESPORT-a donijele su opipljive rezultate za razvoj lokalnog teritorija. Međutim, pristup financiranju ostaje ključan za jamčenje nastavka aktivnosti i daljnjeg razvoja postignutih rezultata.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...