Tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane!

Održan simpozij ''Rak vrata maternice i HPV infekcija-suvremeni pristup prevenciji, dijagnostici i liječenju“

Rak vrata maternice drugi je najčešći karcinom u žena u dobi između 20 i 29 godina. Gotovo je 100 % preventabilan i izlječiv rak (uz primjeren probir i terapiju), a na godinu u našoj zemlji i dalje umre oko 110 žena. U uznapredovaloj fazi bolesti malo je terapijskih mogućnosti.

Rijeka - U organizaciji Hrvatskog društva za kliničku citologiju HLZ, Hrvatskog društva ginekologa i opstetričara – Ogranka Rijeka-Pula HLZ i Referentnog centra Ministarstva zdravstva za maligne bolesti tijela maternice, jajovoda i jajnika KBC Rijeka, održan je simpozij pod nazivom „Rak vrata maternice i HPV infekcija-suvremeni pristup prevenciji, dijagnostici i liječenju“

U Hrvatskoj svaki treći dan jedna žena umre od raka vrata maternice

Znanstvene spoznaje o humanom papiloma virusu i njegovoj ulozi u nastanku premalignih i malignih lezija vrata maternice u posljednjih nekoliko desetljeća dovele su do iznimnog napretka u boljoj kontroli bolesti povezanih s HPV-om, a posebno u zaštiti zdravlja žena generativne dobi. Cilj simpozija koji se održao u KBC Rijeka, jest okupiti stručnjake medicinskih specijalnosti koji se bave prevencijom, probirom, dijagnostikom i liječenjem raka vrata maternice kako bi zajedničkim naporima pridonijeli smanjenju pojavnosti i smrtnosti od te maligne bolesti.

Prof. dr. sc. Herman Haller, Predstojnik Klinike za ženske bolesti i porode na KBC-u Rijeka istaknuo je kako smo u Hrvatskoj puno spoznali i naučili o tome što uzrokuje rak vrata maternice, ali na žalost još nismo dostatno učinkoviti u njegovoj prevenciji: “Rak vrata maternice je bolest današnjice koja bi se trebala uvelike smanjiti pravilnim i sveobuhvatnim provođenjem probira koristeći suvremene metode dijagnostike. Osiguranjem kvalitete u provođenju dijagnostike i liječenja premalignih lezija vrata maternice dodatno bi se trebalo smanjiti pojavnost raka vrata maternice. Određeni broj bolesnica tijekom pojave premaligne i maligne forme bolesti se nalazi u reproduktivnom razdoblju sa nedovršenom reproduktivnom funkcijom te je potrebno osigurati postupke kojima će se s jedne strane izliječiti bolest, a s druge strane osigurati sposobnost daljnju reprodukcije.''

U Primorsko-goranskoj županiji broj novooboljelih od raka vrata maternice manji od europskog prosjeka

U Hrvatskoj se od 2012. god. provodi Nacionalni program ranog otkrivanja raka vrata maternice, koji je trenutno u procesu reorganizacije. Cjepivo protiv HPV-a je u kalendaru cijepljenja i za djevojčice i dječake, no unatoč tome ne možemo biti zadovoljni s odazivom žena u sklopu Nacionalnog programa, a još manje s odazivom na cijepljenje protiv HPV-a.

Ovaj skup podržala je i dr. med. Dinka Nakić, Nacionalna koordinatorica Programa ranog otkrivanja raka vrata maternice: “Rak vrata maternice je najpreventabilniji karcinom, posebice zato što imamo dva izrazito dobra testa - PAPA test i HPV test, koji se preporučuju ženama iznad 30. godine.

U Hrvatskoj 70% žena ide na organizirane preglede kod ginekologa. Problem je onih 30% koje ne nalaze vrijeme za odlazak na pregled. Žene kada se jave, obično se jave u kasnijoj fazi. Od raka vrata maternice niti jedna žena ne bi trebala umrijeti”, zaključila je dr. Nakić.

Cilj kojemu trebamo težiti jest smanjenje pojavnosti raka vrata maternice putem organiziranih aktivnosti prevencije i ranog otkrivanja bolesti

Sve aktivnosti zdravstvenog sustava u prevenciji HPV infekcija i ranom otkrivanju bolesti povezanih s HPV-om u budućnosti dovodi do smanjenja pojavnosti raka vrata maternice i to je cilj kojemu u našoj zemlji svi zajedno trebamo težiti. Cijepljenje protiv HPV-a najsigurniji je put za sprječavanje razvoja bolesti povezanih uz HPV. Već nastale, ali početne HPV promjene kod žena moguće je otkriti preventivnim testiranjem brisa vrata maternice kojeg ginekolog uzima pri pregledu. Za najbolju sigurnost u otkrivanju promjena kombinira se citološka (papa test) i molekularna HPV dijagnostika, rekla je predsjednica Hrvatskog citološkog društva prim. dr. sc. Danijela Vrdoljak-Mozetič: “ No, najvažnije je poručiti našim djevojkama i ženama da u brizi o svom zdravlju redovito odlaze na preventivne ginekološke preglede, a zdravstveni sustav je tu da osigura sve suvremene dijagnostičke testove i terapijske postupke u svrhu prevencije nastanka i razvoja teških bolesti povezanih s HPVom”, rekla je prim.dr.sc. Vrdoljak-Mozetič.

Rak vrata maternice drugi je najčešći karcinom u žena u dobi između 20 i 29 godina. Gotovo je 100 % preventabilan i izlječiv rak (uz primjeren probir i terapiju), a na godinu u našoj zemlji i dalje umre oko 110 žena. U uznapredovaloj fazi bolesti malo je terapijskih mogućnosti.

Ovo je tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane. Kreni od početne stranice.