Održano predavanje i prikazivanje kratkog dokumentarnog filma “Put risa”

Procjenjuje se da u Hrvatskoj živi između 40 i 60 risova, pa je svaka jedinka iznimno vrijedna.

Ravna Gora – U dvorani u SPC-u „Goranka“ u Ravnoj Gori održana je projekcija dokumentarnog filma „Put risa“. Film govori o naseljavanju risova u sjeverne Dinaride 1973. godine, a snimljen je u sklopu provedbe projekta Europske unije „LIFE Lynx“, čiji je glavni cilj provedba aktivnosti dugoročnog očuvanja populacije risa u Dinaridima i jugoistočnim Alpama.

Projekciju i stručno predavanje o risu organizirala je Javna ustanova „Priroda“ u suradnji s Primorsko-goranskom županijom, Općinom Ravna Gora i TZO Ravna Gora.

U ime Primorsko-goranske županije predavanju i prikazivanju filma prisustvovao je župan Zlatko Komadina koji je podsjetio da PGŽ vodi računa o zaštiti svoje bogate flore i faune. Istaknuo je da je prostor naše županije poznat upravo po svojoj bioraznolikosti.

– Osnovali smo Centar za zaštitu i oporavilište bjeloglavih supova u mjestu Beli na Cresu, a uskoro ćemo u Staroj Sušici otvoriti i Centar za velike zvijeri, rekao je župan.

Procjenjuje se da u Hrvatskoj živi između 40 i 60 risova, pa je svaka jedinka iznimno vrijedna, a u Primorsko-goranskoj županiji, jednome od područja s najbogatijom biološkom raznolikošću u Europi, risovi borave najčešće na području Gorskog kotara.
Javna ustanova „Priroda“ uključena je već duži niz godina u aktivnosti vezane uz velike zvijeri, od onih edukativnih, do praćenja njihove pojavnosti na području Primorsko-goranske županije, s posebnim osvrtom na risa, kao najugroženijeg predstavnika velikih zvijeri u Republici Hrvatskoj. praćenje pojavnosti velikih zvijeri putem foto zamki te telemetrijsko praćenje risova.

Praćenje risova u Javnoj ustanovi „Priroda“ započelo je 2013. godine postavljanjem foto-zamki na više lokacija u Gorskome kotaru. Na osnovu tih rezultata praćenja putem foto-zamki, 2015. godine stvorili su se preduvjeti za hvatanje risova putem kaveznih zamki kako bi im se oko vrata stavila telemetrijska ogrlica. Telemetrijska ogrlica pomoću GPS/GSM sustava bilježi pozicije kretanja te omogućuje praćenje jedinke risa na terenu sa ciljem dobivanja podataka o životu ove strogo zaštićene vrste. Od 2015. godine, telemetrijskom su ogrlicom na području Županije obilježena 4 risa – Goran ZiP, Burni ZiP, Marko ZiP (ZiP je skraćenica koja ističe posebnosti zeleno-plave Primorsko-goranske županije) te mali ris Martin koji je kao mladunče spašen u šumi iznad Bribira, zbrinut, „odgojen u divljini“ i vraćen u prirodu!

Radi o prvom slučaju spašavanja mladunca risa u Hrvatskoj, koji je u kratkom vremenu oporavljen te ponovo vraćen u divljinu. Takvi su slučajevi oporavka risa i vraćanja u prirodu vrlo rijetki.

Trenutno je u realizaciji projekt iz europskog programa LIFE, pod nazivom „LIFE Lynx“ (vrijeme provedbe: 2017-2024), čiji je glavni cilj provedba aktivnosti dugoročnog očuvanja populacije risa u Dinaridima i jugoistočnim Alpama, odnosno spašavanja navedenih risjih populacije od izumiranja. U projektu sudjeluju partneri iz Slovenije, Italije, Slovačke, Rumunjske i Hrvatske (Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Veleučilište u Karlovcu, Udruga BIOM).

Upravo u sklopu navedenog projekta snimljen je i kratak dokumentarni film o naseljavanju šest jedinki risova u sjeverne Dinaride, točnije na području Kočevja u Sloveniji, koje je izvršeno 1973. godine, od strane slovenskih lovaca. Prva jedinka uočena je već 1974. godine u Nacionalnom parku Risnjak.