Otkrijte neispričane priče o Rijeci na otvaranju multimedijalne izložbe: Priče iza gradova (Rijeka, Novi Sad, Temišvar)

Multimedijalna izložba Priče iza gradova (Rijeka, Novi Sad, Temišvar) i popratni događaji predstavljaju završnicu projekta Stories Behind Cities. „Knjiga o Rijeci“ kruna je projekta Priče iza gradova i publikacija koja sadrži neispričane priče o gradu.

Rijeka – Udruga Prostor Plus poziva sve zainteresirane na otvaranje multimedijalne izložbe Priče iza gradova (Rijeka, Novi Sad, Temišvar) 29. lipnja u 20 sati u Galeriji SKC na adresi Kružna 8. Uz multimedijalnu izložbu, na istoj će se lokaciji 30. lipnja u 20 sati predstaviti „Knjiga o Rijeci“, kada će svi zainteresirani moći nabaviti svoj primjerak. U četvrtak 1. srpnja u 20 sati u Galeriji SKC održat će se razgovor o „Knjizi o Rijeci“ s istraživačima/icama. Izložba je otvorena do 3. srpnja.

“Propusnica” 1946.

Na izložbi, ali i na predstavljanju Knjige o Rijeci 30.6. u 20 sati posjetitelji će moći otkriti do sada neispričane priče o Rijeci, a donosimo vam uvid u dio sadržaja:

U Knjizi o Rijeci pročitajte i priču koju je Ani Alebić Juretić majka ispričala o svakodnevnom životu uz granicu. Odlazak po kruh u Sušak nije bio tako lak pothvat za njenu baku, ali je za mamu jer djeca nisu trebala propusnice za prijeći. Današnjem je Riječaninu teško zamisliti tu granicu, drugi jezik i drugu državu preko Rječine.

 

Karlo Baumann u radu za Brodospas

Današnje brodogradilište 3. maj, tada Cantieri Navali di Quarnero, tijekom 1944. je bombardirano od strane savezničkih snaga i razoreno, što je ostavilo velikih posljedica na cijelu obalu. U studenom 1947. godine započela je velika ronilačka akcija s ciljem lociranja i snimanja položaja i stanja olupina na temelju koje su se mogle predlagati etape čišćenja luke.

Ekipa_Karlo VI_i Karlo Baumann 1946.

Tu nastupa Karlo Baumann, koji je dva tjedna svakodnevno, u mjedenom ronilačkom odijelu teškom preko 90 kilograma, s metalnim šljemom na glavi s cijevi za dovod zraka i u olovnim čizmama šetao dnom riječke luke na dubini od 30 do 40 metara. Rezultat šetnje od gotovo 30 kilometara bila je karta lučkog dna s upisanih 26 objekata na temelju koje se krenulo s vađenjem podrtina, čišćenjem dna luke te obnovom gatova i skladišta kako bi luka što prije mogla barem djelomično početi s radom.

Čuli ste za Knjigu žalbe, ali jeste li čuli za Knjigu žalbe na goste? U Knjizi o Rijeci je i priča o Malom Rocku, lokalu koji je na istom mjestu postojao pod raznim imenima i sa raznim voditeljima već više od 50 godina. Jeste li ga posjetili? Otkrit ćemo kako je išao put od okretanja janjaca do okretanja rock ploča.

Maskenbal na Sušaku 1920.-ih – Izvor www.lokalpatrioti-rijeka.com

Nona Carmen Benzan ispričala je unuci Aniti zanimljivu karnevalsku anegdotu…
Negdje početkom 20. stoljeća za vrijeme karnevala u Kazalištu Giuseppe Verdi (današnjem HNK Ivan pl. Zajc) parter kazališta pokrivao bi se kako bi postao velika plesna dvorana koja se rabila za organizaciju maskiranog plesa. Bio je to ples za in građane i gospodu koji su si mogli priuštiti lijepe, otmjene kostime i vjerojatno skupe ulaznice. Te maskirane zabave nazivale su se kavalkinama.

Jedno ugledno društvo dugogodišnjih prijatelja, kapetana i članova prestižnog kluba pomoraca, odlučilo je tako poći u kazalište na kavalkine, maskirani i obučeni u lijepe kostime, po uzoru na one venecijanske, gdje tako maskirani i okićeni građani polako obilaze grad i njegove lokale. Bili su jedni drugima neprepoznatljivi. Dobro su se zabavljali jer su se pod maskama osjećali slobodni birati za ples dame koje su ih privlačile. Neki su se i previše opustili: tako je izvjesni kapetan pronašao privlačnu damu te su na kraju večeri završili u jednom od tada mnogobrojnih riječkih hotela. Kad su maske pale, gospodin kapetan pred sobom je ugledao svoju suprugu – i oboje su ostali neugodno iznenađeni.

-Naslovna fotografija “Pompieri di Fiume” – 1914. Izvor Slavko Suzić

Facebook event: https://www.facebook.com/events/480878003004429
Više o projektu: https://behind.city/hr/
Novosti o projektu, kao i dio priča, su postavljene na Facebook stranici Prostora Plus.