Tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane!

Panel rasprava na temu Political violence: is counterstrike possible? u utorak u Gradskoj vijećnici @ Rijeka

Jugoistočna Europa svjedočila je nemjerljivoj količini nasilja potom jednako glasnim osudama nasilja te iskazima potrebe prevlasti ideologija usmjerenih mirnim razrješenjima sukoba poticanima od strane države, vlada, organizacija civilnog društva i javnog mnijenja u cjelini.

Rijeka - Sutra, u utorak, 19. lipnja s početkom u 17 sati, u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke u sklopu Ljetne škole „Kritika nasilja danas: kako misliti i boriti se protiv nasilja“ koju organizira Centar za napredne studije jugoistočne Europe, održat će se panel rasprava na temu „Political violence: is counterstrike possible?“

U panel raspravi uz Judith Butler (Sveučilište u Kaliforniji, Berkeley) i uvodnu riječ gradonačelnika grada Rijeke Vojka Obersnela, sudjelovat će Donatella della Porta (Scuola Normale Superiore di Firenze), Astrid Deuber-Mankowsky (Ruhr University Bochum), Peter Fenves (Northwestern University) i Marc Crepon (École Normale Superiore, Pariz) uz moderaciju Vedrana Džihića (oiip / UNIRI CAS SEE).

Razgovor će se voditi na engleskom jeziku.

- Jugoistočna Europa svjedočila je nemjerljivoj količini nasilja potom jednako glasnim osudama nasilja te iskazima potrebe prevlasti ideologija usmjerenih mirnim razrješenjima sukoba poticanima od strane države, vlada, organizacija civilnog društva i javnog mnijenja u cjelini. Regija je svjedokom prisvajanja i implementacija različitih zakona i politika EU do mjere koja znatno nadilazi upravo zakone i implementacije zemalja iz kojih su oni sami potekli.

Ovaj trend, simptom je krize i nesigurnosti s kojima se dizajniraju politike kako bi prekinule različite vrste nasilja prisutnog u društvu te usmjerile moć ka sve većim prerogativima, sada već hirovitih administracija. Svaka instanca nasilja ima tendenciju interpretirati se kao sistemska društvena degeneracija koju treba zaustaviti drakonskim kontrolama i represivnim politikama što rezultira u izrazitom jačanju policijskog aparata i državnih institucija koje provode autoritet individua, ali i šire apatiju i defetizam među “običnim građanima”. Stoga se proučavanje i preispitivanje pitanja nasilja, jednako kao i pitanja nenasilja obraća krucijalnome pitanju kvalitete života u Jugoistočnoj Europi, navodi se u najavi panela.

Ovo je tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane. Kreni od početne stranice.