Ključne teme na aktualcu Županijske skupštine: Otpad u luci, prijevoz u Gorskom kotaru, Marišćina, poljoprivreda i pripreme za Europsku regiju sporta
Autor: Nikola Cvjetović 17.07.2025

Aktualni sat 2. sjednice Županijske skupštine
Rijeka – Na aktualnom satu Županijske skupštine Primorsko-goranske županije raspravljalo se o nizu ključnih tema koje dotiču svakodnevni život građana, održivi razvoj, prostorno planiranje, prometnu povezanost, ali i zdravstvo, obrazovanje te socijalne politike.
Manipulacija metalnim otpadom u riječkoj luci
Vijećnik Leonardo Pavela zatražio je detaljne informacije o manipulaciji metalnim otpadom u riječkoj luci, u neposrednoj blizini KBC-a Rijeka. Ustvrdio je da je riječ o osjetljivoj lokaciji te podsjetio na zaključke Županijske skupštine o potrebi transparentnog postupanja i praćenja okolišnih učinaka.
Odgovor je dao pročelnik Sanjin Vranković, potvrdivši kako je traženi materijal izrađen, ali još nije predstavljen zbog vremenskog preklapanja s lokalnim izborima. U međuvremenu su provedena dva stručna mjerenja, a nijedan od parametara nije pokazao prekoračenje zakonskih vrijednosti. Također, nije utvrđena prisutnost radioaktivnih tvari, što je potvrđeno službenim očitovanjem. Cjelokupna dokumentacija bit će temeljito prezentirana na sljedećoj sjednici Skupštine.
Vijećnica Majda Burić otvorila je važno pitanje javnoga linijskog prijevoza u Gorskom kotaru, koji zbog ograničenosti stvara velike poteškoće lokalnom stanovništvu.
Pročelnica Izabela Linčić Mužić pojasnila je da postoje svi zakonski preduvjeti za uspostavu linijskog prijevoza (Zakon o cestovnom prometu, Uredba o javnom prijevozu, Zakon o javnoj nabavi), te da županije mogu dobiti do 75% sufinanciranja prihvatljivih troškova. U tijeku je izrada sveobuhvatne studije prometne dostupnosti, čiji se završetak očekuje u rujnu, a tijekom listopada najavljeni su sastanci s jedinicama lokalne samouprave. Novi model prijevoza planiran je za početak 2026. godine.
U sklopu te reforme planira se i besplatni prijevoz za umirovljenike, na što je podsjetio vijećnik Zubović, a župan Lukanović potvrdio kako je to jedan od glavnih ciljeva.
Neugodni mirisi na Marišćini i upravljanje biootpadom
Vijećnik Bojan Kurelić upozorio je na izražen neugodan miris koji se posljednjih tjedana ponovno širi iz centra za gospodarenje otpadom Marišćina. Zatražio je informacije o napretku lokalnih jedinica u uspostavi sustava prikupljanja biootpada.
Pročelnik Vranković odgovorio je kako je značajan broj gradova i općina, uključujući otok Krk, Viškovo, te Cres i Lošinj, već uspostavio sustav, dok su drugi u različitim fazama implementacije. Istaknuo je da županija redovito raspisuje natječaje za poticanje razvoja tih sustava, ali da Grad Rijeka i nekoliko okolnih općina još zaostaju.
Poljoprivreda: stanje nezadovoljavajuće, slijedi strategija
Na upit vijećnika Ive Zrilića, župan Ivica Lukanović priznao je da je stanje u poljoprivredi nezadovoljavajuće. Istaknuo je da je u tijeku analiza potpora i kapaciteta, a županija priprema konkretne mjere za očuvanje i poticanje poljoprivredne proizvodnje. Planovi će uskoro biti predstavljen javnosti i uključeni u proračun, uz jaču suradnju s Ministarstvom.
Školstvo i socijalna pitanja
Vijećnik Tomislav Klarić upozorio je na lošu fasadu škole u Krasici, dok se vijećnica Morena Lekan osvrnula na manjak predstavnika županije u školskim odborima. Župan je obećao uskoro kompletirati školske odbore i osigurati minimalne naknade za njihov rad. Naglasio je važnost uvođenja jednosmjenske nastave.
Vijećnik Ružić kritizirao je postojeći socijalni plan, ocijenivši ga nejasnim i nedovoljno konkretnim. Pročelnica Dragica Marač odgovorila je da je dokument izrađen u suradnji s Ministarstvom i EU fondovima, ali da se izrađuje akcijski plan s konkretnim mjerama.
Vijećnik Zdenko Jakuc izrazio je nezadovoljstvo turističkim ambulantama, a pročelnica Vesna Čavar istaknula je nedostatak medicinskog kadra kao glavni problem. Ipak, najavila je uključivanje mladih liječnika i studenata medicine u pružanje usluga tijekom turističke sezone.
Vijećnik Nedo Pinezić predložio je osnivanje stručnog tijela koje bi analiziralo prometnu situaciju na otoku Krku i kod čvora Šmrika. Župan je ideju podržao, naglasivši važnost integriranog prometnog planiranja.
Vijećnik Gregorović upozorio je na negativan utjecaj novog Zakona o prostornom uređenju, točnije uvjetovanja donošenja prostornih planova prethodnim utvrđivanjem granica pomorskog dobra, koje gotovo nijedna županija još nije definirala. Vranković je predložio uvođenje privremenih granica kao rješenje.
Po pitanju marikulture, vijećnik Nikola Grgurić tražio je informacije o planovima županije, a župan je potvrdio da će neaktivne i sporne lokacije biti uklonjene iz prostornih planova.
Europska regija sporta 2026.
Vijećnik Josip Katalinić podsjetio je da će Primorsko-goranska županija sljedeće godine nositi prestižnu titulu Europske regije sporta, što predstavlja veliku priliku za ulaganje u sportsku infrastrukturu. Pročelnica Sonja Šišić najavila je izradu hodograma aktivnosti, uključujući sportske manifestacije, javnozdravstvene edukacije i suradnju s Hrvatskim olimpijskim odborom, a sredstva za provedbu bit će osigurana u proračunu za 2026. godinu.
Koncesija gradske plaže u Crikvenici – vijećnica Ivona Matošić Gašparović zatražila je konačno rješenje, a župan najavio odlučne poteze.
Monitoring mora – na pitanje Orjena Petkovića, Vranković je potvrdio da su rezultati uglavnom uredni, s manjim odstupanjima kod Kostrene.
Slovenski dom u Jadranovu – vijećnik Popović zatražio informacije o planovima novog vlasnika; prema riječima pročelnice Marač, objekt će se vjerojatno koristiti u turističke svrhe.
Ova sjednica Skupštine pokazala je širok spektar izazova s kojima se Primorsko-goranska županija susreće – od prometa i zdravstva do gospodarenja otpadom i strateškog razvoja, pri čemu je naglasak stavljen na suradnju s građanima i lokalnim jedinicama, kao i održivo planiranje budućnosti županije.