Župan Komadina HGSS-u Delnice dodijelio priznanje zahvale za sva dobra djela u pola stoljeća postojanja

Autor: Nikola Cvjetović 14.02.2025

HGSS-Delnice5-1024x683 Bruno Stipaničić, Milivoj Adler, pročelnik Denis Kauzlarić, Goranka Pavić Antunović i Josip Tomac

U 50-ak godina djelovanja pripadnici HGSS-a Delnice pokazali su svoju nesebičnu ulogu u spašavanju ljudskih života i pomoći stanovništvu Gorskog kotara, Primorsko-goranske županije i Republike Hrvatske, poput spašavanja osam njemačkih državljanki s Risnjaka, pomoć stanovništvu prilikom velikog prirodne nepogode kada je Gorski kotar bio okovan ledom, do pomoći Petrinji i Glini nakon potresa.

Rijeka - „U ime svih stanovnika Primorsko-goranske županije i naših gostiju, u ime svih onih koje ste spasili ili ćete tek spasiti, hvala vam što odvajate svoje privatno vrijeme, svoje vještine i znanja te činite dobra djela. Županija vas svih ovih godina prati, kako bi oprema, prostor u kojem djelujete i vozila, bila na korist vama i vašem humanom pozivu. Pomogli smo u uređenju prostora, sufinancirali kupnju specijalnog terenskog vozila, a tu je i financiranje redovnih aktivnosti. Vjerujem da će se to nastaviti i u budućnosti“, poručio je župan Zlatko Komadina pripadnicima HGSS-a Stanice Delnice te im dodijelio županijsko priznanje za preko 50 godina djelovanja u sustavu Civilne zaštite na području Primorsko-goranske županije. Ove godine izdana je i monografija „HGSS Stanica Delnice- prvih pola stoljeća“.

Prijemu su uz župana Zlatka Komadinu prisustvovali, pročelnica UO za poslove Župana i Županijske skupštine te zamjenica predsjednika Stožera civilne zaštite Ermina Duraj i savjetnik za pravne poslove i razvoj civilnog društva Zlatko Mihelec, a u ime HGSS-a Stanice Delnice pročelnik Denis Kauzlarić, članovi Goranka Pavić Antunović i Bruno Stipaničić te osnivači HGSS Stanice Delnice doajeni Milivoj Adler i Josip Tomac.

Pročelnica Duraj izrazila je čast što su se odazvali prijemu i oni koji su sudjelovali u prvim akcijama spašavanja, ali i u osnivanju ove organizacije.

„Hvala vam što ste pokrenuli jednu lijepu humanu priču, ali i što i danas dajete podršku mladim ljudima koji nastavljaju ono što ste vi započeli. Svi ste vi hrabri ljudi s velikim srcem“, poručila je pročelnica Duraj.

Županija je za Stanicu HGSS Delnice prošle godine iz proračuna izdvojila 30.000 eura, ove godine još 20.000 eura.

„Oduvijek gledamo Primorsko-goransku županiju kao saveznika u svim našim aktivnostima. Zahvaljujem što slušate naše želje i podupirete nas u njihovoj realizaciji. Bez vaše pomoći ni kupovina novog terenskog vozila Ford Ranger ne bi bila moguća. Na nama je da se širimo i jačamo, učimo novim vještinama i napredujemo u specijalnostima kako bi i u narednih pedeset godina služili stanovnicima i gostima u nevolji“, rekao je pročelnik Stanice Delnice HGSS-a Kauzlarić.

HGSS-Delnice2-1024x683

Naime, sudjelovanjem s trećinom potrebnih sredstava kupljeno je spomenuto vozilo za sve uvjete i terene. Drugu trećinu izdvojile su općine i gradovi Gorskog kotara, a posljednju trećinu HGSS. Po istom principu financijskog sudjelovanja 2012. godine uređena je i kuća u kojoj Stanica Delnice djeluje.

U 50-ak godina djelovanja pripadnici HGSS-a Delnice pokazali su svoju nesebičnu ulogu u spašavanju ljudskih života i pomoći stanovništvu Gorskog kotara, Primorsko-goranske županije i Republike Hrvatske, poput spašavanja osam njemačkih državljanki sa Risnjaka, pomoć stanovništvu prilikom velikog prirodne nepogode kada je Gorski kotar bio okovan ledom, do pomoći Petrinji i Glini nakon potresa.

Jedan od osnivača Josip Tomac podsjetio se kako je služba osnovana kada je u Delnicama palo preko metar snijega pa su se volonteri, mještani Delnica okupili i pomogli raskrčiti put u snijegu za one koji su zapeli na Petehovcu. Naime, Hrvatska gorska služba spašavanja Stanica Delnice osnovana je 1971. godine, a djeluje na području svih devet gradova i općina Gorskog kotara. Danas broji četrdeset članova, od kojih je čak sedam žena.

Bilo je riječi i o načinu kako se postaje gorski spasilac, kako se napreduje u specijalnostima, koje sve specijalne vještine unutar službe postoje, poput letača-spašavatelja, voditelja dronova i spasilaca na divljim vodama. Naime, cilj imati opremu i znanja koja su potrebna kako bi se pružila pomoć da unesrećeni unutar „zlatnog sata“ stigne do medicinske pomoći. Članovi spasioci ne dolaze samo iz Gorskog kotara nego i šire, a najčešće su to osobe iz alpinističko-speleološkog miljea.

Pripadnici HGSS-a izrazili su nadu da će služba dobiti mogućnost korištenja usluge helikoptera u iznimnim situacijama, bilo da je riječ o podršci od strane vojnih ili hitnih medicinskih helikoptera. Na taj način, kako je zaključeno, priča bi bila zaokružena, posebno kada se u obzir uzme činjenica što će novi kompleks koji se gradi na Rujevici, a gdje će svoj prostor imati i HGSS, imati svoj heliodrom.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...