Župan Lukanović s pčelarima PGŽ-a: Goranski medun i kaduljin med nositelji izvornosti, pčelarstvo važno za okoliš i lokalni razvoj

Autor: Marina Pauletić 24.07.2025

udruzenje_pcelara_prijem_

Župan Lukanović pohvalio je županijsko pčelarsko udruženje za očuvanje dugogodišnje tradicije te trud članova u zaštiti geografskog podrijetla meda.

Rijeka – Župan Ivica Lukanović održao je radni sastanak s predstavnicima Udruženja pčelarskih udruga Primorsko-goranske županije, odnosno Primorsko-goranskog pčelarskog saveza, na kojem se razgovaralo o stanju i budućnosti pčelarstva u regiji.

Sastanku su prisustvovali predsjednik saveza Nedjeljko Mrakovčić, tajnik Mirko Almaši, te predstavnici udruga Biopčela, Hrvatske udruge senzorskih analitičara meda i Medun – Branko Vidmar, Dražen Lušić i Alen Maras.

Župan Lukanović pohvalio je aktivnosti pčelarskog saveza, posebno u kontekstu očuvanja tradicije, zaštite geografskog podrijetla meda i održivog ruralnog razvoja. Istaknuta je važnost pčela za oprašivanje bilja, očuvanje bioraznolikosti i proizvodnju zdrave hrane.

Primorsko-goranski pčelarski savez, koji okuplja 12 članica, aktivno sudjeluje i u radu Europskog pčelarskog saveza, a značajan je i u promicanju svijesti o važnosti pčelarstva za okoliš.
Posebno je naglašeno da su dva meda s područja PGŽ-a dobila oznaku izvornosti – Goranski medun i Med od kadulje Hrvatskog primorja, pri čemu je potonji jedini hrvatski med s riječju “hrvatsko” u nazivu.

Pčelari su podsjetili na bogatu povijest pčelarstva u regiji – prvi pisani tragovi datiraju iz 1288. godine (Vinodolski zakonik), a tradicija se nastavlja kroz statute Trsata, Mošćenica, Vrbnika i Kastva iz 1400. godine.

Zaključno, sudionici sastanka izrazili su ponos što se povijest hrvatskog pčelarstva počela pisati upravo u Primorsko-goranskoj županiji, te su najavili nastavak suradnje i nove aktivnosti na promociji pčelarstva i lokalnog identiteta.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...