Pokret za mlade: Država zanemaruje sustav predškolskog obrazovanja, zadnji smo u EU po obuhvatu djece vrtićem

Vrtić je, istraživanja pokazuju, ključ razvoja svakog djeteta. Stoga je dostupnost  vrtića pod jednakim uvjetima za svu djecu snažan korak u izgradnji društva jednakih šansi. Trenutno smo posljednja država članica u EU po obuhvatu djece vrtićem,  istaknuo je Kurelić.

Zagreb – Pokret za mlade, kojeg su osnovali Akcija mladih i Nezavisna lista mladih, održao je danas konferenciju za medije u prostorijama Hrvatskog sabora. Predstavljena je vizija reforme predškolskog sustava odgoja i obrazovanja, što je ujedno i jedno od ključnih programskih prioriteta Pokreta za mlade.

– Naše je polazište da se demografska obnova ne može ostvariti isključivo putem demografske politike, a upravo je reforma predškolskog sustava odgoja i obrazovanja jedan od ključnih programskih načela naše suradnje, istaknuo je Riječanin Marin Škibola, najmlađi zastupnik Hrvatskog sabora i predsjednik Kluba nezavisne liste mladih.

Dodao je da Pokret za mlade demografsku obnovu vidi kao krajnji cilj svojih programskih politika.

– Ugledni časopis Economist je nedavno objavio da je Hrvatska, nakon Haitija, Venezuele i naših susjeda Bosne i Hercegovine, četvrta zemlja na svijetu po odljevu mozgova, odnosno iseljavanja mladih i talentiranih ljudi. Da bi taj trend zaustavili potrebne su nam sveobuhvatne mjere kojima ćemo mladima omogućiti da u našoj zemlji ostanu živjeti, raditi i podizati svoje obitelji, poručio je Škibola.

Zastupnik i gradonačelnik Vrgorca Ante Pranić je rekao kako ministrica obrazovanja Blaženka Divjak ni jednom riječju ne spominje predškolski sustav kada govori o cjelovitoj reformi obrazovanja iako se radi o obrazovanju djece do šeste godine života.

– To je neozbiljno od ministrice, a još je neozbiljnije od hrvatske politike da se odgovornost za sustav predškolskog obrazovanja dijeli na Ministarstvo demografije i na Ministarstvo obrazovanja, rekao je Pranić.

Osvrnuo se i na analizu predškolskog sustava iz 2018. godine, koju je naručilo i platilo Ministarstvo demografije.

– Sramotno je da ovakva studija stoji u ladici, da se nijedna od preporuka stručnjaka ne provodi, iako smo trenutno posljednja država članica u EU po obuhvatu djece vrtićima, rekao je Pranić i istaknuo da neprovedba preporuka iz naručene studije ukazuje da Vladi demografska obnova nije nikakav prioritet.

Pranić je istaknuo nužnost provedbe nacionalne sveobuhvatne reforme sustava predškolskog odgoja i obrazovanja jer je to jedini način osiguranja prava na vrtić, pod jednakim uvjetima, svoj djeci.

– Više od 300 jedinica lokalne samouprave nema razvijene jasličke programe, 140 ih nema nijedan vrtić, a riječ je o sferi obrazovanja do šeste godine života. Za postizanje razine obuhvata djece koji su definirani ciljevima iz Barcelone, nedostaje nam oko 9.000 odgajatelja, a trenutno ih imamo tek oko 500-injak nezaposlenih. Ukupan trošak za ovakav potez je procijenjen na 800 milijuna kuna, rekao je Pranić.

Bojan Kurelić, vijećnik Primorsko-goranske županije i glavni tajnik Akcije mladih, upozorio je da predškolski sustav odgoja i obrazovanja nije dio nacionalne reforme sustava obrazovanja.

– Čak 99 posto svih troškova vrtića snose lokalne jedinice samostalno, zbog čega dolazi do velikih regionalnih nejednakosti u pogledu cijene i kvalitete javne usluge. Nacionalna razina vlasti mora regulatorno djelovati i osigurati primjenu pedagoškog standarda te istovremeno osigurati transfere financijskih sredstava prema lokalnim jedinicama. Vrtić je, istraživanja pokazuju, ključ razvoja svakog djeteta. Stoga je dostupnost  vrtića pod jednakim uvjetima za svu djecu snažan korak u izgradnji društva jednakih šansi. Trenutno smo posljednja država članica u EU po obuhvatu djece vrtićem,  istaknuo je Kurelić.

Posebnu pažnju Kurelić je posvetio usklađivanju obiteljskih i radnih obveza, što vidi kao drugu najvažniju funkciju vrtića.

– Mladi iseljavaju zbog načina kako je sustav postavljen. Ako ne postoje vrtići, mladi roditelji ne mogu tražiti posao ili se zaposliti. Ako ne mogu pronaći posao, hrvatska stambena politika im ne pruža mogućnost priuštivog stanovanja, jer isključivo podržava stjecanje vlasništva kreditno sposobnih osoba. Vrtić je samo jedan dio sustava kojeg moramo mijenjati ako želimo da mladi ovdje traže budućnost, zaključio je Kurelić.