Tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Povećanje cijena zbrinjavanja otpada na Marišćini najavljeno je lani u listopadu. Čemu sada čuđenje?

Osim krčke samouprave, ostatak županije ne može se pohvaliti podacima o odvojenom prikupljanju otpada: Rijeka je na 16 posto, Opatija na 3,6 posto, Lovran na 2 posto...  Da su pokazatelji o selekciji otpada drukčiji, možda danas lokalni komunalci ne bi bili u situaciji da Ekoplus mora donositi nove, šokantne cjenike.

Rijeka – Uz prethodnu selekciju otpada, njegova se ukupna količina može smanjiti, a posljedično s time smanjuje se i cijena prihvata i obrade otpada, kazao je prije nekoliko dana za Torpedo Media novi/stari predsjednik uprave trgovačkog društva Ekoplus koje upravlja Županijskim centrom za gospodarenje otpadom Marišćina.

Ta činjenica odavno je poznata, ali što su minulih godina lokalne samouprave na području Primorsko-goranske županije i komunalna društva po tom pitanju učinila? Osim krčke samouprave, ostatak županije ne može se pohvaliti podacima o odvojenom prikupljanju otpada: Rijeka je na 16 posto, Opatija na 3,6 posto, Lovran na 2 posto... Stoga je pobuna tzv. Grupacije održavanje čistoće PGŽ, koju čine lokalna komunalna društva, protiv Ekoplusa zbog enormnog povećanja usluge zbrinjavanja otpad na Marišćini u osnovi neosnovana. Naime, da su pokazatelji o primarnoj selekciji otpada drukčiji, možda danas ne bi bili u situaciji da Ekoplus mora donositi nove, šokantne cjenike.

– Povećanje cijena ne odnosi se izravno na građane, već na komunalna društva. Do sada su komunalna društva plaćala 470 kuna po toni otpada, a ubuduće će plaćati maksimalno 1.180 kuna. Moramo znati da će se poskupljenje odraziti na varijabilni dio cijene koje komunalna društva primjenjuju prema građanima. Konkretnije ako vi kući selektirate sav otpad i komunalno društvo vam ništa ne odvozi iz zelene ili crne kante, vama usluga neće poskupiti na račun Marišćine. S druge strane, ako imate komotan stil života i ne da vam se selektirati otpad tada će značajno poskupjeti vaša obrada otpada. Morate biti svjesni da netko za vas tu obradu vašeg otpada mora odraditi i to ćete platiti. Povećanje cijena nije novost – najavljeno je još u listopadu prošle godine, a u godinu dana koliko je trajala prilagodba na nove uvjete poslovanja, Centar je uložio maksimalne napore u smislu racionalizacije svog poslovanja te ostvario značajna poboljšanja u području funkcionalnosti Centra, pojasnio je Šarac u svom nedavnom intervjuu za Torpedo.

– S druge strane, troškovi gospodarenja otpadom sve ovo vrijeme su rasli i to u gotovo svim segmentima: od troškova energije, parafiskalnih nameta, troškova održavanja, troškovi sprečavanja neugodnih mirisa i mjerenja. Konkretno: za više od 30 posto su porasli troškovi električne energije, naknada za opterećenje okoliša koja nije bila predviđena prethodnim izračunima iznosi 2,5 milijuna kuna, a komunalna naknada povećana je za milijun kuna, pojasnio je Miodrag Šarac i stoga je ova pobuna komunalnih društava objedinjenih u "Grupaciju održavanja čistoće PGŽ" još čudnija.

Ovo je tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane. Kreni od početne stranice.