Predstavljanje publikacije “Neboderi: priručnik za aktivaciju” sutra u Rijeci

Publikacija Neboderi: priručnik za aktivaciju predstavlja jedinstvenu kombinaciju pogleda na arhitekturu riječkih stambenih nebodera te akcijskih koraka pomoću kojih je moguće aktivirati zapuštene i zaboravljene prostore ovih riječkih betonskih vertikala.

Rijeka – Sutra, 28. listopada u 18 sati, u Društvu arhitekata Rijeka (Ivana Dežmana 2a) u Rijeci, održat će se predstavljanje publikacije Neboderi: priručnik za aktivaciju, ujedno i zaključak projekta koji je Sekcija započela još 2017.godine, a kako ističu iz Društva, priručnik je usmjeren stanarima nebodera, građanima  i svima onima koje tema zanima. Uredništvo potpisuju, uz voditeljicu projekta Goranu Stipeč Brlić i Martina Mataija, Ana Orlić, Damian Sobol Turina, Ariana Sušanj.

-Neboderi su u centar istraživanja dospjeli kroz festival imena Neboderi – Grad među oblacima, održanog kroz tri dana u listopadu 2017.godine, a popratila ga je radionica sa djecom Dječjeg vrtića Rastočine, radionica idejnih rješenja uređenja krovova nebodera, izložba prikupljenog projektnog arhivskog materijala. Sljedeće godine Neboderi su uključeni u program EPK, u sklopu programskog pravca Slatko i SLano i Zeleni Val. Dosadašnji rezultat istraživanja je osim festivala bio i izvedbeni projekt za uređenje jednog krova, izložba na krovu nebodera na Kozali i različiti popratni događaji sa stanarima i drugim građanima, stoji u najavi.

-Publikacija Neboderi: priručnik za aktivaciju predstavlja jedinstvenu kombinaciju pogleda na arhitekturu riječkih stambenih nebodera te akcijskih koraka pomoću kojih je moguće aktivirati zapuštene i zaboravljene prostore ovih riječkih betonskih vertikala. Pregledno i sistematično, od istraživačkih tekstova do konkretnih savjeta za organizaciju i dizajnersko promišljanje, publikacija nudi uvid u povijest nastanka riječkih nebodera, ali i u proces nastanka projekta uređenja zajedničkih prostora zgrade prilagođenih sadašnjem trenutku, dodaju dalje iz Društva.

Objavljena u izdanju Društva arhitekata Rijeka i realizirana u partnerstvu sa Sveučilištem u Rijeci i DeltaLabom – Centrom za urbanu tranziciju, arhitekturu i urbanizam, publikacija okuplja rezultate i iskustva četverogodišnjeg istraživanja i prostornih akcija na kojima su članovi Sekcije (Društva arhitekata Rijeka) radili uz pomoć mnogobrojnih suradnika. Njezino objavljivanje predstavlja logičan slijed, te je istodobno i zaključak projekta Neboderi ispisan na 180 stranica.

Publikacija Neboderi: priručnik za aktivaciju uključuje eseje, povijesni arhitektonski pregled najistaknutijih riječkih stambenih nebodera te osvrte na događanja koja su provedena u sklopu festivala. Autorske tekstove osim uredništva potpisuju Kristian Benić, Lidija Butković Mićin, Bia Gec  i Petra Mrša. Sadržajno obrađuje osam nebodera iz planiranih riječkih naselja: Gornja Vežica, Sušak, Kozala, Rastočine, Turnić, Podmurvice, Zamet i Kantrida. Predstavljena arhivska građa koju čine nacrti i fotografije rezultat je istraživanja u Državnom arhivu u Rijeci i u Muzeju grada Rijeke. Neki od predstavljenih autora i autorica, kao što su Igor Emili i Ada Felice Rošić, pripadaju najznačajnijim hrvatskim arhitektima druge polovice 20. stoljeća. U cijelom projektu svojim radovima sudjelovali su i Mia Bećirević, Ana Lokas, Maria Ljuština, Mirta Stipeč, Anastazija Stjepanović, Katarina Šantić. Prezentirani su fotografski materijali različitih autora Kazimir Bišćan , Marie Kinkela , Damir Kvajo, Gordana Kvajo, Marija Maksimović , Deborah Mikelić, Petra Mrša, Matea Pentek, Mauro Sirotnjak, arhiv Muzeja Grada Rijeke.

Program predstavljanje publikacije uključuje razgovor s autorima i prezentaciju procesa nastanka publikacije te izložbu plakata “Neboderi – nekad i sad” koju je javnost imala prilike vidjeti tijekom festivala Neboderi u srpnju 2020. godine na krovu nebodera na Kozali. Publikaciju je moguće naručiti putem e-maila na info@d-a-r.hr.