Predstavljena važna znanstvena knjiga Admissibility and Hyperbolicity čiji je koautor riječki znanstvenik Davor Dragičević

Ova je knjiga ‘pročišćeni tekst’ te sam siguran da će biti iznimno aktualna i citirana. Velik je uspjeh i taj što je knjiga pisana iznimno čitko te može i služiti kao udžbenika na kolegijima doktorskih studija, zaključio je prof. Slijepčević o knjizi svojeg kolege.

Rijeka – Knjiga „Admissibility and Hyperbolicity“, čiji je koautor doc. dr. sc. Davor Dragičević s Odjela za matematiku Sveučilišta u Rijeci, a izdavač ugledana izdavačka kuća Springer International Publishing predstavljena je jučer u Auli Magni Rektorata Sveučilišta u Rijeci. Predstavljanjem je moderirala prof. dr. sc. Sanja Rukavina.

– Iznimno je teško objaviti u Springeru i zaista smo ponosni na doc. Dragičevića, kao i na Odjel za matematiku. Svako sveučilište mora staviti svoje mlade istraživače u prvi plan, jer oni su budućnost i često znaju ”trčati” brže nego što smo to mi znali. Obvezujemo se da ćemo uvijek poticati naše mlade istraživače. U domeni matematike ja sam zaista laik, no filozofija, pogotovo analitička kojom se mi u Rijeci bavimo itekako ima uzor u matematici, jer matematika je kraljica znanosti. Ključna je njena specifičnost jasna i stroga interpretacija. Čestitam našem izvrsnom kolegi, koji je samo u prošloj godini objavio čak 14 znanstvenih radova, a ukupno ih broji već preko 50. Sveučilište u Rijeci ponosno je na Vas, rekla je prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, rektorica Sveučilišta u Rijeci.

Pročelnik Odjela za matematiku UNIRI prof. dr. sc. Dean Crnković predstavio je autore.

– Davor se kod nas zaposlio 2006. godina kao asistent te je upisao zajednički doktorski studij 4 najveća hrvatska sveučilišta na PMF-u. Godine 2010. otišao je u Portugal i tamo nastavio studij na Institutu Superior Tecnico u Lisabonu kod mentorice prof. Claudie Walls. Od 2015. do 2017. Davor je boravio na Sveučilištu u Sydneyju. Iznimno je dobro za naše mlade istraživače da izvide kako se radi i istražuje u inozemstvu, na drugim sveučilištima i institutima. Davor je iznimno mnogo citiran znanstvenik, pogotovo za nekoga tko je tek praktički na početku karijere. Također, održao je do sada čak 8 pozvanih predavanja. Dobitnik je i Državne nagrade za znanost u kategoriji mladih znanstvenika za 2017. godinu, rekao je pročelnik Crnković koji je predstavio ukratko i ostalo dvoje autora – bračni par Claudiu Walls i Luisa Barreiru, redovite profesore sa Sveučilišta u Lisabonu, koji su oboje iznimni matematičari. Prof. Walls objavila je 9, a prof. Barreira čak 18 knjiga, što je za matematiku kao znanost, iznimno visok broj.

Prof. dr. sc. Siniša Slijepčević sa Zavoda za teoriju vjerojatnosti i matematičku statistiku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu pokušao je knjigu ”prevesti” publici.

– Pojam hiperboličnost u matematici postoji dugo, no u posljednje je vrijeme postao iznimno aktualan. Ako promatramo vrtlog ili oluju, dakle brzi tok fluida, mi ga možemo pretvoriti u jednadžbu ili model, ali još uvijek time ne možemo upravljati, rekao je Slijepčević.

Spomenuo je i primjer jezgra nuklearnog reaktora koja je nestabilna, a problem nestabilnosti ima svoj matematički element.

– Ova je knjiga ‘pročišćeni tekst’ te sam siguran da će biti iznimno aktualna i citirana. Velik je uspjeh i taj što je knjiga pisana iznimno čitko te može i služiti kao udžbenika na kolegijima doktorskih studija, zaključio je prof. Slijepčević.

Zaključno se predstavio doc. dr. sc. Davor Dragičević, koautor knjige.

– Godine 2016. odlučili smo – moji mentori i koautori i ja da napišemo knjigu koja bi objedinila sve što se u ovih područjima otkrilo od 1950-ih. Pisanje knjige trajalo je 4 mjeseca. U 5. mjesecu ove godine objavljena je online, a od tada su dijelovi knjige ”skinuti” oko 100 puta, rekao je Dragičević.