Predstavnici Međunarodne organizacije turkijske kulture – TURKSOY u posjetu Rijeci

Tradicija TURKSOY-a je da održava i razvija suradnju s prijašnjim ali i budućim europskim prijestolnicama kulture, pa je Rijeka pozvana da se predstavi izložbom u uzbekistansko gradu Khiva.

Rijeka – Delegacija Međunarodne organizacije turkijske kulture – TURKSOY, koja provodi aktivnosti na jačanju turkijske kulture i njezine promocije u svijetu, u dvodnevnom je posjetu Rijeci. Delegaciju Međunarodne organizacije turkijske kulture u čijem su sastavu Dusen Kasseinov, generalni tajnik Međunarodne organizacije turkijske kulture –TURKSOY, Shokrukh Akbarov, voditelj Međunarodnog odjela Ministarstva kulture Republike Uzbekistan i Fatih Aliyi, projektni koordinator za Balkan Međunarodne organizacije turkijske kulture – TURKSOY, danas su u Salonu Grada Rijeke primili gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel, zamjenik gradonačelnika Marko Filipović, predsjednik Gradskog vijeća Grada Rijeke Andrej Poropat i direktorica tvrtke Rijeka 2020 Irena Kregar Šegota, izvijestili su iz Grada Rijeke.

Na prijamu se razgovaralo o nastavku suradnje, prvenstveno na području kulture s obzirom na to da je uzbekistanski grad Khiva 2020. godine proglašen prijestolnicom kulture turkijskog svijeta. I u Khivu, kao i u Rijeci, zbog pandemije nije održan cjelovit program koji je bio predviđen, a nije bilo niti svečanog otvaranja pa su predstavnici Grada Rijeke i tvrtke Rijeka 2020 pozvani da sudjeluju u otvorenju koje je prolongirano za svibanj ove godine. Želja organizatora je nastaviti suradnju koja je započela posjetom Dusena Kasseinova, generalnog tajnika Međunarodne organizacije turkijske kulture –TURKSOY Rijeci prošle godine, kada je nazočio svečanom otvaranju Rijeke EPK 2020. Tradicija TURKSOY-a je da održava i razvija suradnju s prijašnjim, ali i budućim europskim prijestolnicama kulture pa je Rijeka pozvana da se predstavi izložbom u uzbekistanskom gradu Khiva.

Nakon prijama održan je obilazak izložbe pod nazivom ”Impressions of Khiva” koja je postavljena na postamentima na Korzu i predstavlja uzbekistanski grad Khivu koji je 2020. godine proglašen prijestolnicom kulture turkijskog svijeta. Također, delegacija će tijekom dana obići i razgledati Rijeku i riječke znamenitosti.

Izložba je otvorena u suradnji Organizacijskog odbora TURKSOY-a, Ministarstva kulture Uzbekistana i Grada Rijeke, s ciljem predstavljanja Kulturne prijestolnice turkijskog svijeta 2020. Najvažniji cilj ove izložbe jest doprinijeti međusobnom zbližavanju kultura i upoznavanju grada koji se smatra jednim od najstarijih gradova istočne civilizacije.

O prepoznatljivosti kulturne baštine Khive svjedoči i činjenica daje Khiva prvi grad u Središnjoj Aziji koji je odlukom Generalne skupštine UNESCO-a iz prosinca 1990. godine, uvršten na listu svjetske baštine. Grad se nalazi u sjeverozapadnom dijelu središnje Azije, u Republici Uzbekistan. Khiva, koja se često naziva muzejem na otvorenom, glavni je grad regije Khorezm.
Grad se razvijao kao važno trgovačko središte na Putu svile s brojnim tržnicama i bazarima, kako unutar tako i izvan grada. Trgovačkim karavanama često su putovali misionari, istraživači i učenjaci. Različitost kultura i nacija imala je značajnu ulogu u oblikovanju identiteta Khive, stvarajući tako, ne samo medrese i džamije koje datiraju iz 7. i 8. stoljeća nove ere, već i jedne od prvih zoroastrijskih i budističkih hramova te židovskih sinagoga. Khiva ie poznata i kao grad obrazovanja i znanosti u središnjoj Aziji, s čak 29 medresa koje su pokrivale područje 26 hektara unutarnjeg grada, što ukupno broji 64 medrese.

TURKSOY je međunarodna kulturna organizacija zemalja i regija u kojoj žive turkijski narodi i govori se turkijskim jezikom. Osnovana je 1993. godine nakon što su ministri kulture Azerbajdžana, Kazahstana, Kirgistana, Uzbekistana, Turkmenistana i Turske potpisali osnivački sporazum. TURKSOY ima svoje sjedište u Ankari u Turskoj. Organizacija ima svoje korijene u susretima tijekom 1992. godine u Bakuu i Istanbulu, gdje su ministri kulture iz Azerbajdžana, Kazahstana, Kirgistana, Uzbekistana, Turske i Turkmenistana obvezali na suradnju u zajedničkom kulturnom okviru. TURKSOY je naknadno utvrđen sporazumom potpisanim 12. srpnja 1993. godine u Almati.
Od 2009., TÜRKSOY ima 14 članova, uključujući suverene države i federalne subjekte ili autonomna područja trećih zemalja i to su: Altajska (Rusija), Azerbajdžan, Baškirska (Rusija), Gagauzija (Moldova), Kazahstan, Hakasija, Kirgistan, Sjeverni Cipar, Jakutska (Rusija), Tatarstan (Rusija), Turska, Turkmenistan, Tuva (Rusija) i Uzbekistan.