Tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane!
Preluk u privatnim rukama - Raiffeisen Consulting prodao posjed koji je "čuvao" za Grad @ Rijeka
Grad Rijeka plaćao je 1,8 milijuna kuna godišnjeg najma za 60 tisuća kvadratnih metara prelučkog zemljišta, s namjerom utjecaja na njegov daljnji razvoj. No, nakon više od 13 godina plaćanja najma, ispada da je iz gradskog proračuna isplaćena investicija Raiffeisen Consultinga koji je sada i dobro zaradio preprodajom terena kanadskom biznismenu.
Rijeka - Grad Rijeka "izgubio" je Preluk. Točnije, kako donosi Novi list, zemljište od 60 tisuća kvadratnih metara na atraktivnoj lokaciji, za čije je "čuvanje" Grad plaćao godišnji najam od 1,8 milijuna kuna kupio je od tvrtke Raiffeisen Consulting kanadski biznismen Nikola Grgic za 3,35 milijuna eura.
U tekstu objavljenom u današnjem izdanju riječkog dnevnika, novinarka Orjana Antešić navela je kako je Grgic već uplatio kaparu od 300 tisuća eura, te kako bi ostatak sredstava trebao uplatiti do listopada. Zauzvrat, dobio je vrijedno zemljište sa stabilnim prihodom, budući da mu je Raiffeisen prepustio i ugovor s Gradom Rijekom po kojem lokalna samouprava za najam plaća 250 tisuća eura godišnje do 2021. godine.
Zanimljiva je i situacija u kojoj je Grad postao zakupac zemljišta na kojem se apsolutno ništa ne događa - kako su tvrdili iz gradske uprave, takav aranžman organiziran je kako bi se "čuvala" vrijedna lokacija za čiju kupnju Grad nije imao dovoljno sredstava, odnosno kako bi se moglo utjecati na njegovu namjenu - planiranu izgradnju turističko-poslovnog kompleksa vrijednog 120 milijuna eura.
Reiffeisen Consulting prelučki je kompleks kupio od Trgovačkog Opatija za 2,5 milijuna eura, a 2005. godine potpisao je ugovor s Gradom Rijekom, koji je na ozbiljnom gubitku u ovoj računici - u 13 godina samo od najma terena Raiffesien Consulting vratio je uloženo, a sada je još i pristojno zaradio prodajom Grgicu.
Pitanje je kako će se dalje razvijati ova situacija, odnosno je li Grad Rijeka poduzeo išta kako bi zaštitio svoje planove, ili su u dobroj vjeri uplaćivali dvadesetak tisuća eura mjesečno, nadajući se kako će jednog dana dolaskom "pravog" investitora uspjeti vratiti sve potrošene najamnine.