Prirodoslovni muzej Rijeka ‘preselio’ na društvene mreže: Brojni pratitelji uživaju u zanimljivim ‘lekcijama’

Prirodoslovni muzej Rijeka ‘preselio’ na društvene mreže: Brojni pratitelji uživaju u zanimljivim ‘lekcijama’

Foto FB Prirodoslovni muzej Rijeka

Facebook stranica i newsletter muzeja postali su tako pravi udžbenik iz biologije s nizom korisnih informacija, a prva od njih odnosila se na – pčele.

Rijeka – Prirodoslovni muzej Rijeka zatvorio je svoja vrata u sklopu mjera zaustavljanja širenja zaraze koronavirusa, no sa svojim je posjetiteljima – osobito onim najmlađim – nastavio komunicirati putem društvenih mreža.

Facebook stranica i newsletter muzeja postali su tako pravi udžbenik iz biologije s nizom korisnih informacija, a prva od njih odnosila se na – pčele.

– Ove godine, uslijed trenutne situacije, nećemo biti u mogućnosti održati Festival pčela i meda, pa vam kroz e-novosti želimo približiti solitarne pčele, podsjetiti gdje se nalazi jedini riječki Hotel za pčele i ponuditi ideje za kreativno provođenje vremena s mlađim naraštajima. Također, pozivamo vas da pratite društvenu mrežu Facebook na kojoj govorimo o svijetu prirodoslovlja i srodnim temama, predstavljamo Muzej i muzealce iz drugačije perspektive, predlažemo ideje za male i velike prirodoslovce, kazali su iz muzeja.

Evo što kažu o pčelama samicama…

Suprotno uvriježenom mišljenju, većina pčela ne živi u košnicama niti zajednicama. Solitarne pčele ili pčele samice obuhvaćaju oko 90% vrsta pčela u prirodi. Žive pojedinačno, nemaju matice niti radilice, već sve rade same. Svaka ženka je plodna i sama gradi gnijezda, najčešće u sitnim otvorima u tlu ili u drvu. U gnijezda polaže jaja i sprema manje količine polena i nektara kako bi se ličinka mogla hraniti. Pčele samice su vrlo važni oprašivači jer se u proljeće pojavljuju ranije od domaćih pčela, prisutne su u velikom broju vrsta pri čemu su različite vrste pčela specijalizirane za oprašivanje različitih biljnih vrsta, ne oboljevaju od bolesti tipičnih za domaće pčele. Osim toga, nisu nimalo agresivne i žalac, ako ga uopće imaju, gotovo nikada ne koriste.

Solitarnih divljih pčela ima i u Rijeci, iako su nedovoljno poznate. Kako bi ih istražili, bolje upoznali i približili javnosti, u Botaničkom vrtu Prirodoslovnog muzeja Rijeka otvoren je Hotel za pčele. U Hotelu su pčelama na raspolaganju komorice za gniježđenje, gdje se njihove ličinke mogu nesmetano razvijati, a po izlijeganju, mlade pčele imaju na raspolaganju rasvjetali Botanički vrt Muzeja i obližnje parkove, balkone i ostale zelene kutke našega grada.

Prirodoslovni muzej Rijeka malim je ljubiteljima pčela u digitalnom formatu poslao i niz atraktivnih sadržaja poput bojanke ili uputa za izradu vlastitih „pčelica“ i „košnica“ od materijala koje mogu naći u kući, a fotografije dobivene od kreativnih mališana objavili su na svojim stranicama.