Radovi dvije riječke umjetnice na 5. Međunarodnom trijenalu autoportreta ‘Ja – između zbilje i imaginacije’

Izložba 5. Međunarodni trijenale autoportreta „Ja – između zbilje i imaginacije“ slijedi zacrtan put koji je prepoznat u umjetničkom svijetu svojim tradicionalnim održavanjem svake tri godine. Ovo peto izdanje trijenala, ističu organizatori, nosi međunarodni karakter stoga se na poziv odazvalo 385 umjetnika sa 676 prijavljenih radova

Samobor/Rijeka – U Samoboru je otvoren 5. Međunarodni trijenale autoportreta ‘Ja – između zbilje i imaginacije’, relevantna međunarodna skupna izložba u organizaciji Galerije Prica, POU Samobor, a među izabranim autorima i autoricama su i dvije riječke umjetnice Diana Sokolić i Celestina Vičević.

Izložba 5. Međunarodni trijenale autoportreta „Ja – između zbilje i imaginacije“ slijedi zacrtan put koji je prepoznat u umjetničkom svijetu svojim tradicionalnim održavanjem svake tri godine. Ovo peto izdanje trijenala, ističu organizatori, nosi međunarodni karakter stoga se na poziv odazvalo 385 umjetnika sa 676 prijavljenih radova od kojih je stručni žiri u sastavu Nikola Albaneže, ujedno i autor izložbe, te Nikolina Šimunović za izlaganje odabrao 87 radova ukupno 81 umjetnika za predstavljanje na ovoj trijenalnoj manifestaciji. Izlažu umjetnici iz svih dijelova Hrvatske kao i Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Italije, Njemačke, Kanade i SAD-a.

Diana Sokolić rođena je 1959. godine u Rijeci. Diplomirala je na slikarskom odjelu Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu 1981. godine i suradnica je majstorske radionice prof. Ljube Ivančića i prof. Nikole Reisera. Članica HZSU-a, HDLU-a Zagreb, HDLUR-a, INSE-e, ULUPUHa.

Celestina Vičević rođena je 1976. godine u Rijeci. 2015. godine je doktorirala na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu – polje likovnih umjetnosti, grana grafike u klasi prof. Nevenke Arbanas (komentor prof. Vera Turković), a 2000. godine diplomirala na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, na Odsjeku za likovnu kulturu, na izbornom kolegiju Grafika kod prof. Josipa Butkovića. Članica HDLU Rijeka, HDLU Zagreb.

-U potrazi za temom, kao i u odabiru motiva koje će prikazati, pred likovnim je umjetnicima neizmjerno polje mogućnosti. Napose od kada ne postoji implicitan, od akademskoga autoriteta nametnut, popis što je u vrijednosnom smislu dopustivi sadržaj.  Međutim, i ta neizmjernost – promatrana uvijek s pozicije svakoga pojedinca – dijeli se na samo dva skupa; s jedne je strane sve ono što ga okružuje, s druge on sam; ono „ja“ koje doživljuje svijet. A ono što ga okružuje je svijet shvaćen u svim svojim razinama: materijalnoj i duhovnoj, zbiljskoj (faktografskoj) i imaginarnoj (fikcionalnoj), prezentnoj i memorijskoj, mitskoj, razinama dohvatljivim oku i ruci ili samo mašti, inače nedostižnim itd.; svijet koji se svakome otkriva na samo njemu svojstven, dakle, na jedinstven način. Zajedničko je, pak, nastojanje na spoznavanju i, možda, jedinstvu oba spomenuta dijela. Pogled je pritom tek jedan, ali iznimno važan osjet na tom putu, kazao je u uvodnom tekstu predgovora autor izložbe Nikola Albaneže.

Izložba je otvorena do 16. svibnja.