RAZGOVOR Magistra farmacije Tatjana Smeraldo: Činjenice o borbi protiv koronavirusa

COVID-19 je potencijalno vrlo opasna bolest i tu nema mjesta samoliječenju. Čim se posumnjate na zarazu, najvažnije je što hitnije nazvati svoga liječnika i epidemiološku službu koja će zatim postupati po propisanoj proceduri, kaže magistra farmacije Tatjana Smeraldo, vlasnica ljekarne u Kostreni.

Kostrena – Posljednjih se dana vodi rasprava o tome smiju li oboljeli od Covida-19 uzimati ibuprofen, odnosno brufen što je opravdano zabrinulo kronične bolesnike kojima su ibuprofeni i ketoprofeni redovna terapija. Za mišljenje i savjet pitali smo magistru farmacije Tatjanu Smeraldo, vlasnicu ljekarne u Kostreni, pišu na Facebook stranicama Naša Kostrena. Zanimljiv razgovor prenosimo u nastavku…

– Kod pandemija ovakvih razmjera osim poduzimanja svih mjera za suzbijanje širenja virusa potrebno je učiniti sve kako javnost ne bi bila ugrožena lažnim informacijama koje mogu nanijeti gotovo istu štetu po ljudsko zdravlje kao i djelovanje samog virusa. Tako trenutačno ne postoje razlozi da pacijenti koji uzimaju ibuprofen prekinu svoje liječenje, što je posebice važno za bolesnike koji primjenjuju ibuprofen ili druge nesteroidne protuupalne lijekove (poput diklofenaka, ketoprofena) u liječenju kroničnih bolesti, naime ne postoje znanstveni dokazi koji povezuju primjenu ibuprofena i pogoršanje bolesti COVID-19. Ibuprofene i druge lijekove iz te skupine ne smiju upotrebljavati pacijenti koji u svojoj terapiji imaju propisane lijekove koje ulaze u interakciju sa nesteroidnim protuupalnim lijekovima, ali to nije povezano sa COVID-19 i takvi pacijenti pomno su i do sada nadzirani od liječnika i ljekarnika.

Po svim projekcijama eskalacija u broju zaraženih osoba tek će uslijediti. Nakon što je osoba ustanovila da je zaražena koronavirusom osim paracetamola koja se terapija najčešće propisuje?

– COVID-19 je potencijalno vrlo opasna bolest i tu nema mjesta samoliječenju. Čim se posumnjate na zarazu, najvažnije je što hitnije nazvati svoga liječnika i epidemiološku službu koja će zatim postupati po propisanoj proceduri. Izuzetno je važno da pritom ne odlazite sami obiteljskom liječniku ili na hitnu pomoć kako ne biste ugrozili druge. Sad vam je potrebna zaštitna maska kojom ćete pokušati zaštititi ostale od širenja virusa. Teški oblici bolesti zahtijevaju liječenje u jedinicama intenzivne skrbi, prema dosadašnjim analizama, infekcija COVID-19 u 80 posto slučajeva izaziva blage simptome poput povišene tjelesne temperature, kašlja, otežanog disanja, bolova u mišićima i umora te je i terapija simptomatska, dakle liječe se simptomi bolesti. U Republici Hrvatskoj dostupna su sva sredstva i terapije koja se upotrebljavaju u skrbi pacijenata u najrazvijenijim zemljama, a liječenje se provodi prema Preporukama Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ u Zagrebu i Hrvatskog društva za infektivne bolesti HLZ-a za etiološko/antivirusno liječenje oboljelih od COVID-19. Ako unatoč svim mjerama prevencije ipak dođe do kulminacije bolesti, za očekivati je da će bolnički resursi biti rezervirani za teža stanja bolesti i da će se bolesnici sa lakšim simptomima ipak upućivati na kućno liječenje, ali isključivo po preporuci stručnjaka koji će procijeniti sposobnost i mogućnost za svakog pojedinog pacijenta i to ponajviše zbog epidemiološke sigurnosti. Tada će se i primarna zdravstvena zaštita, koja osim obiteljske medicine uključuje i ljekarništvo biti na većoj dispoziciji takvim pacijentima.

S vjerom da će se projekcije ostvariti i da će većina pacijenata imati blažu kliničku sliku, liječenje će se odvijati kod kuće. Na što treba posebno obratiti pozornost? Što od lijekova koristiti?

– Propisuju se sredstva za sniženje temperature, za suzbijanje kašlja, a vrlo je bitna i hidracija odnosno unošenje vode u organizam. Pružanje njege (npr. potporna terapija i praćenje – terapija kisikom, infuzija i eksperimentalna primjena antivirusnih lijekova) može biti vrlo učinkovita kod oboljelih osoba. Još jednom napominjem, kad posumnjate na zarazu potrebno je što hitnije obavijestiti epidemiološku službu koja će vas zbrinuti na najsigurniji način.

Poznat je podatak da inkubacija traje do 14 dana, no koliko je potrebno od pojave simptoma do izlječenja? Nakon prestanka svih simptoma koliko dugo je osoba još zarazna?

-Procjenjuje se da od izlaganja virusu do pojave prvih simptoma može proći između 1 i 14 dana. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), prosječno trajanje inkubacije je 5 dana. Ono što je kod COVID-a 19 vrlo nezgodno je to da obzirom na to da period inkubacije traje i do 14 dana, moguće je da osoba prenese drugima virus prije nego što se kod nje same pojave simptomi.

Pacijent se smatra izliječenim nakon dva negativna testa na virus , a zatim se najčešće zbog mjera opće sigurnosti preporuča daljnja samoizolacija od 15 dana.

U nekim slučajevima su osobe koje su preboljele koronu bile ponovno zaražene?

– Općenito se smatra da osoba koja preboli virusnu bolest stiče barem kratkotrajni imunitet. COVID19 je novi soj virusa i čekamo odgovor od znanstvenika na čitav niz pitanja. Ono što nam je zasad najjače oružje jest prevencija, odnosno suzbijanje puteva širenja virusa pojačanom higijenom, ograničenjem kretanja, pozornim slušanjem savjeta stručnjaka i strpljivim iščekivanjem cjepiva.