RiHub uz programe bliske kulturi postaje i prostor razvoja malog i srednjeg poduzetništva

-RiHub je tako postao rasadnik kreativnih i kulturnih industrija  i popularno mjesto okupljanja građana, no epidemiološka situacija je u ožujku 2020. ograničila mogućnosti korištenja prostora i dovela do prestanka s radom velikog open-space Coworking prostora, namijenjenog profesionalcima iz kreativnih i kulturnih industrija, ističu iz Grada Rijeke.

Rijeka – Suradnjom Odjela za poduzetništvo i Odjela za kulturu Grada Rijeke prostor RiHuba  ostaje prostor namijenjen kulturnim programima i sadržajima, civilnim inicijativama i aktivističkim programima bliskim kulturi. Ulaskom Startup inkubatora Rijeka u RiHub stavlja se i u funkciju razvoja malog i srednjeg poduzetništva te ponovnom uspostavom coworkinga u ovom prostoru za zainteresirane pojedince iz područja kulturnih i kreativnih industrija, javljaju iz Grada Rijeke.

RiHub u Grohovčevoj ulici u Rijeci, od svog je otvaranja u rujnu 2018. postao mjesto okupljanja sudioničkih programa Rijeke – Europske prijestolnice kulture u koje su uključeni građani, kao mjesto održavanja brojnih javnih događanja, edukacija, radionica, predavanja i tribina, kao press centar EPK projekta, te coworking prostor u kojem je prosječno mjesečno boravilo 35 korisnika.

-RiHub je tako postao rasadnik kreativnih i kulturnih industrija  i popularno mjesto okupljanja građana, no epidemiološka situacija je u ožujku 2020. ograničila mogućnosti korištenja prostora i dovela do prestanka s radom velikog open-space Coworking prostora, namijenjenog profesionalcima iz kreativnih i kulturnih industrija, ističu iz Grada Rijeke.

U veljači ove godine redefiniran je način funkcioniranja prostora RiHub-a i programa koji bi se u njemu provodili.  Tako je prostor RiHub-a predan na korištenje Odjelu za poduzetništvo Grada Rijeke, koji će u suradnji s Odjelom za kulturu u RiHub-u provoditi programe razvoja poduzetništva s naglaskom na jačanje kreativnih kulturnih industrija i njihovog povezivanja s ostalim gospodarskim sektorom.

Kako je naglasio zamjenik gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, time se nasljeđe Rijeke Europske prijestolnice kulture, koje RiHub predstavlja, stavlja u funkciju razvoja malog i srednjeg poduzetništva. -Ovime će se ostvarivati vizija razvoja dodane vrijednosti riječkog gospodarstva i podizati opće kvalitete života u Rijeci, kao i ulaganje u razvoj ljudskih potencijala, stvaranje jake startup zajednice i poticanje povezivanja riječkih poduzetnika, inovatora i kreativaca. Također, RiHub će i dalje ostati prostor za kulturne programe i sadržaje, kao i u periodu prije epidemije koronavirusa,  rekao je Filipović.

Kako dalje naglašavaju iz Grada, trend velikog porasta interesa za uslugama riječkog Startup inkubatora, koji je posebno vidljiv u protekle dvije godine, pred ovaj je inkubator postavio izazov nedostatnosti dosadašnjeg prostora u Ružićevoj ulici 14 za organizaciju i provedbu aktivnosti i pružanja podrške korisnicima. Stoga je Startup inkubator već tijekom 2020. organizirao nekoliko događaja u prostoru centra RiHub: završnicu 11. generacije Demo Day 20/11, ulazak nove 12. generacije te nekoliko radionica i susreta. Aktivacijom prostora RiHuba za aktivnosti Startup inkubatora pokazalo se da on odgovara postojećim potrebama, ali i pruža izvrstan infrastrukturni potencijal za kreiranje novih sadržaja Startupa, rekla je pročelnica Odjela za poduzetništvo Grada Rijeke Jana Sertić.

Galerija centra RiHub raspolaže s uredskim kapacitetima u kojima će biti smještene koordinatorice aktivnosti Startup inkubatora iz Odjela za poduzetništvo, te djelatnik Odjela za kulturu zadužen za programe i aktivnosti iz područja kulture.Otvoreni dio galerije s oko 12 sjedećih mjesta namijenjen je aktualnim korisnicima Startup inkubatora, a u planu je iskorištavanje i podrumskog prostora, koji će se prenamijeniti u radionicu za pripremu i testiranje poduzetničkih projekata timova aktualne generacije polaznika Startup inkubatora.

Multifunkcionalna dvorana sa 66 sjedećih mjesta omogućava prisutnost svih članova korisničkih timova na edukacijama, a uz redovna predavanja i radionice u planu je organizacija prezentacija, gostujućih predavanja, meet-upova, tematskih događaja, tribina i natjecanja, koji će biti namijenjeni i široj publici, te popularizirati RiHub i Startup inkubator, kao i sve imanentne sadržaje, a prije svega postojeći Coworking prostor.

Veliki open-space Coworking prostor, namijenjen profesionalcima iz područja kreativnih i kulturnih industrija (KKI), koji je pokrenut u RiHub-u u okviru programa EPK 2020, a koji je prestao je s radom tijekom zatvaranja u ožujku 2020., sada će ponovo biti u funkciji.

-Zadatak Startup inkubatora je oživjeti Coworking kao samostalnu ili komplementarnu uslugu koja se aktualnim korisnicima pruža besplatno. Usluga će, također, biti na raspolaganju i bivšim korisnicima, mentorima, suradnicima Startup-a i drugim zainteresiranim pojedincima i timovima koji će tu uslugu moći koristiti po povoljnim cjenovnim paketima. Ti će aranžmani uključiti i dodatne pogodnosti u okviru cijene kao što su sudjelovanje na edukacijama, gostujućim predavanjima i dodatnim sadržajima, ističu iz Grada Rijeke, dodajući kako se integracijom Coworking prostora u postojeću poduzetničku infrastrukturu obogaćuje podrška poduzetnicima i potencijalnim poduzetnicima te omogućava cjelovitost inkubacijskog procesa po principu one-stop-shop. Coworking prostor čini 25 mjesta, uz mogućnost da svako od njih, po potrebi i u regularnim uvjetima, može dijeliti i više osoba. Zbog epidemioloških mjera korištenje Coworking prostora u 2021. godini bit će besplatno.

Coworking prostor, ističu, bit će i dalje na raspolaganju svim zainteresiranim pojedincima s područja kulturnih i kreativnih industrija, civilnim inicijativama, aktivističkim programima bliskim kulturi i a isto tako ostaje na raspolaganju kao prostor za  izložbene i radioničke projekte. Sve potencijalne kulturne programe koordinira Odjel za kulturu u suradnji sa Odjelom za poduzetništvo koji upravlja RiHubom, istaknuo je pročelnik Odjela za kulturu Grada Rijeke Ivan Šarar.

Odjel za poduzetništvo Grada Rijeke trenutno osmišljava pilot projekte namijenjene jačanju i razvoju kreativnih kulturnih industrija kao novog generatora razvoja poduzetništva.

-Startup inkubator Rijeka, kao integralni dio Odjela gradske uprave za poduzetništvo, od 2013. godine pruža besplatnu podršku fizičkim osobama u razvoju vlastitih poduzetničkih ideja. Do danas je usluge inkubatora koristilo 478 korisnika okupljenih u 195 timova. Uz pružanje edukacija iz svih relevantnih područja te mentorskih savjetovanja u specifičnim izazovima, Startup inkubator na raspolaganje svojim korisnicima stavlja i druge usluge poput pomoći u kreiranju poslovnog plana, radnog prostora s pratećom infrastrukturom, te povezivanja s investitorima i međunarodnom startup scenom. Sve su usluge za korisnike u potpunosti besplatne, zaključuju iz Grada Rijeke.