Riječki potoci vraćaju se ‘pod zemlju’: Uređenje Benčića ne predviđa i pogled na riječki vodotok

Miletić je podsjetio kako je prije deset godina prilikom uređenja Vitezovićeve ulice bio otkopan dio potoka Lešnjak, vodotoka koji osim što je nepresušan ima i povijesnu simboliku jer je bio glavno izvorište Rijeke u srednjem vijeku ali i inspiracija za autora riječkog grba.

Rijeka – Radovi na Krešimirovoj ulici brojnim su građanima Rijeke otkrili njen dosad nepoznat i nevidljiv dio – bogat „podzemni život“ potoka koji dodatno opravdavaju nadimak „grada koji teče“. No, pogled na riječke potoke bio je tek privremen, jer će se oni uskoro ponovo vratiti pod zemlju. Ipak, u jednom dijelu ostat će ipak dostupni javnosti.

– Dio vodotoka već otprije je otvoren i vidljiv, a takvo je stanje održano do danas. Riječ je, naime, o zapornici – bazenu s vertikalnom i mehanički pomičnom ustavom, ograđen visokom mrežom, koja je izgrađena u podnožju Manzonijeve ulice za potrebe reguliranja protoka vode na mjestu ulaza potoka Brajda u nekadašnji industrijski kompleks, te preusmjeravanja visokih voda u rasteretni kanal izgrađen u trupu Manzonijeve ulice. U sklopu radova uređenja ova će se hidrotehnička građevina obnoviti i omogućiti njen razgled, odgovorio je gradonačelnik Vojko Obersnel na pitanje vijećnika Predraga Miletića o tome hoće li se „zadržati pogled“ na riječke potoke prilikom rekonstrukcije Benčića.

Miletić je podsjetio kako je prije deset godina prilikom uređenja Vitezovićeve ulice bio otkopan dio potoka Lešnjak, vodotoka koji osim što je nepresušan ima i povijesnu simboliku jer je bio glavno izvorište Rijeke u srednjem vijeku ali i inspiracija za autora riječkog grba.

– Nažalost, otkriveni potok Lešnjak nije našao svoje mjesto u tada novoobnovljenoj Vitezovićevoj ulici te smatram da ovaj put ne bi trebalo učiniti grešku sa Škurinjskim potokom u kompleksu Benčić, pogotovo što grad Rijeka između ostalog sebe promovira kao “voda je Rijeka, Rijeka je voda” ali i natpis u riječkom grbu “Indeficienter” tj. nepresušno, govori o jednom djelu identiteta grada, kazao je Miletić te upitao hoće li u okviru uređenja kompleksa Benčić jedan dio tog vodotoka biti trajno otvoren i planira li se uređenje obližnjeg starog perila koje se nalazi do Ciglene zgrade, odnosno Dječje kuće.

– Staro Perilo, smješteno u neposrednom istočnom nastavku, predviđeno je za uređenje, ali u sljedećoj fazi uređenja. Perilo, koje je posebno vrijedan prostor i sadržaj, projektirano je na način da se u potpunosti prezentira te je predviđeno potpuno uklanjanje njegove konstruktivno loše stropne konstrukcije, “otvaranje” – rušenje dijela prednjeg zida te potpuno očuvanje bočnih, kamenih zidova i svih ostalih unutarnjih struktura. Međutim, do uređenja, iz sigurnosnih i tehničkih razloga neće biti omogućen pristup, osim ovlaštenim osobama, odgovorio je Obersnel.

– Projekt uređenja javnih površina kompleksa Benčić, s obzirom na zatečeno stanje u prostoru te novo planirane sadržaje i programe u rekonstruiranim zgradama, obuhvatio je u cijelosti izgradnju nove infrastrukture te njeno priključenje na postojeće sustave gradske vodoopskrbe, sanitarne i oborinske odvodnje, elektroinstalacija te elektroničku komunikacijsku mrežu. Projekt također obuhvaća uređenje otvorenog dijela javnih površina s definiranjem pripadajućih sadržaja u pogledu zelenih površina, pješačkih staza, prostora za parkiranje, trga i drugih sadržaja. Tijekom razvoja industrijskog kompleksa ex “Benčić”, izvedeno je kanaliziranje i natkrivanje potoka Brajda (ne Škurinjskog potoka), koji je položen u smjeru istok-zapad, izjedu terase ex. “Viktorije” i stambene uglovnice na raskrižju ulica Krešimirova – Nikole Tesle. lako je riječ o kanaliziranom vodotoku, položaj kanala uzrokovao je nepovoljan prostorni odnos prema građevinama (primjerice, dio trase položen je unutar uskog prolaza između zgrade Muzeja moderne i suvremene umjetnosti i Dječje kuće u obnovi, kao i duž unutrašnjosti tzv. Teatrina), kao i prema novom i vrlo složenom sustavu infrastrukture kojim će kompleks biti opremljen, a s kojim se kanal mjestimično i prepliće i presijeca. S druge strane, prostorna organizacija sadržaja, perspektivno korištenje otvorenih površina, kao i potreba nesmetanog pristupa interventnih vozila i vozila komunalnih servisa uopće, praktički onemogućuju nalaženje zadovoljavajućeg rješenja otvaranja, odnosno parternog uklapanja vodotoka. Iz ovih razloga, u sklopu projekta i radova uređenja javnih površina unutar bloka nije predviđeno otvaranje i uklapanje jedne ili više otvorenih dionica potoka u rješenje partera. Vodotok ima svoje kameno korito koje se i ovoj fazi uređenja kompleksa Benčić ojačava betonskim elementima i zatvara pločama na koje dolazi završna obloga partera, poručio je riječki gradonačelnik.