RITAM ZDRAVE KOMUNIKACIJE Pohvala kao jedan od temelja zdravog razvoja

Traženje prilika za pohvalu postaje nam, kad ga usporedimo sa ostalim obavezama, samo još jedan izazov u nizu koji pada na zadnje mjesto te zbog toga rijetko pohvaljujemo svoje dijete.

Rijeka – U svakodnevnoj nam komunikaciji uvijek zapara uho nešto što je dijete krivo reklo ili se uznemirimo kad vidimo neko nepoželjno ponašanje. Iz tog razloga najlakše je detektirati što dijete krivo radi odnosno dati mu kritiku, no kako detektirati priliku za pohvalu? Kako ispuniti kvotu od 5 pohvala na 1 kritiku?

Neki put je to zaista teško. Zaokupljeni smo nebrojenim izazovima svakoga dana. Naš je mozak cijeloga dana upregnut u rješavanje zagonetki kako organizirati sebi i svojoj obitelji pristojan život. Traženje prilika za pohvalu postaje nam, kad ga usporedimo sa ostalim obavezama, samo još jedan izazov u nizu koji pada na zadnje mjesto te zbog toga rijetko pohvaljujemo svoje dijete.

Kako izabrati najbolji put do pohvale?

Smanjite očekivanja

Svako se dijete razvija na svoj način i u svoje vrijeme prateći korake razvoja koji su specifični za svu djecu. Npr. ne možete očekivati da će se dijete od 2 godine pravilno obrisati nakon nužde (prilika za kritiku), ali ako se dijete samo sjeti da se mora obrisati to je već prilika za pohvalu „Sama si se sjetila da se moraš obrisati, vidi se da si postala prava djevojčica!“

Pohvaljujte male stvari

Dijete prirodno želi ispuniti vaša očekivanja i potrebno mu je vaše odobravanje i saznanje da imate vjere u njega. Ako obratite pažnju, vidjet ćete što sve dijete čini za vas ukoliko mu to dopustite. Naravno da je vama lakše i brže da vi sve sami učinite, ali ako sitne poslove prepustite djetetu, ono će biti ispunjeno srećom, samopouzdanjem i osjećajem da je ravnopravno u obiteljskoj zajednici „Hvala ti što si mi dodala papirnate maramice, puno mi pomažeš.“

Pohvale moraju biti jasne

Ako se i trudimo pohvaliti dijete, neki put to, ne svojom krivicom, činimo krivo.

Kako je moguće krivo pohvaliti dijete? „Krive“ pohvale koje se često koriste su npr. „Super“, „Bravo“ ili „Lijepo“. One su preopćenite i zapravo djetetu ne govore previše o tome što je to dobro napravilo. Stvaraju mu „lažnu“ sliku o sebi. Takvo samopouzdanje obično traje do polaska u školu. Dijete, nesvjesno vlastitih sposobnosti i vrijednosti, tada počinje uviđati da njegovo znanje nije na visokoj razini te se takvo samopouzdanje ruši. Jasne pohvale grade njegovo samopouzdanje od čvrstih temelja i stvaraju biće koje zna svoje prednosti i nedostatke što ga potiče na rast. Primjeri jasnih pohvala: „Lijepo si obojao ovo stablo.“ „Pratio si pravila igre, bravo.“ „Hvala što si mi pomogao posaditi cvijeće, sad će lijepo rasti.“

Pravila ponašanja

Dogovarajte unaprijed pravila ponašanja s djetetom te će se prilike za pohvalu same stvarati „Hvala što si ostao uz mene cijelo vrijeme dok smo bili u trgovini, to mi puno znači.“ „Hvala što si pospremio tanjur nakon jela.“

Uvjetovana i bezuvjetna pohvala

U knjizi „Nove tajne sretne djece“ S. Biddulph govori o uvjetovanoj i bezuvjetnoj pohvali. Te se vrste pohvala odnose na način na koji govorom iskazujemo ljubav djetetu. Uvjetovanu pohvalu dajemo djetetu kad želimo kod njega potaknuti pozitivno ponašanje „Cijenim to što si sad učinio.“ dok bezuvjetnu pohvalu dajemo svaki dan i vrlo je važna za djetetov zdravi razvoj „Volim te upravo takvu kakva jesi“. Ovu ljubav ne moraju zaslužiti i nikad je ne mogu izgubiti. Zamislite kako je to dobar osjećaj – biti bezuvjetno voljen samo zato što postojiš.

Usmjeravanje djeteta

Vodeći se mišlju da djeca postaju ono što mi o njima govorimo, razmislite koje vještine i osobine želite razvijati kod vašeg djeteta:

  • Želite li da je brže u obavljanju zadataka „Danas si brzo obukao svoje cipele, hvala ti.“
  • Želite li da ima više odgovornosti „Učiteljica će biti zadovoljna kad vidi da si tako dobro napisao svoju zadaću.“
  • Želite li da bude strpljivije „Hvala što si pričekala da završim telefonski razgovor.“
  • Želite li da dijete više pazi na higijenu „Primijetila sam da si odmah išao oprati ruke, bravo.“
  • Želite li da se pristojnije ponaša „Baš lijepo da si pozdravio susjedu kad smo ju sreli, to je vrlo pristojno.“
  • Želite li da bude pažljivije prema svojem mlađem bratu ili sestri „Hvala što si joj pomogao obući jaknu, to mi puno znači.“

Ukoliko tražite negativne strane i uvijek ukazujete na njih, njihove će se negativne strane uvećati. Ukoliko svojoj djeci dajete do znanja da primjećujete kad se dobro ponašaju i komentirate da je to što rade sjajno, tada će se češće ponašati sjajno!

Budite kreativni i uživajte u roditeljstvu!

 

Pokrovitelj rubrike: OPTIKE DAMIR | Za Vaš bolji pogled…

Očna optika Damir obiteljska je tvrtka koja na prvo mjesto stavlja interese svojih klijenta. Kao brend za cijelu obitelj podržava kvalitetnu i zdravu komunikaciju! Potražite ih na 2. katu Robne kuće RI.