Tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane!
Romana Jerković: Vrijeme je za ekonomsku konsolidaciju i saniranje društvenih posljedica krize
-Ulaganja u ljude i zdravstvenu infrastrukturu moraju biti ključni dio nacionalnog plana oporavka u Hrvatskoj i ostatku EU-a, naglašava Jerković
Strasbourg - Zastupnica u Europskom parlamentu Romana Jerković (SDP, S&D) sudjelovala je danas u raspravi o Stanju Unije 2021. te se je osvrnula na govor predsjednice Ursule von der Leyen.
Pozdravljam napore Komisije u nastojanju da odgovori na brojne izazove s kojima smo se susreli. Činjenica je da su tijekom ove godine određene pouke naučene, te kako nam predstoji faza ekonomske konsolidacije i saniranja društvenih posljedica korona krize. Kako bi oporavak bio što dinamičniji, iznimno je važno nastaviti rad na izgradnji Europske zdravstvene unije jačanjem kapaciteta zdravstvenih sustava za suočavanjem sa budućim prekograničnim zdravstvenim prijetnjama. U tom smislu pozdravljam uspostavu novog europskog tijela za pripravnost i odgovor na zdravstvene krize (HERA). Ulaganja u ljude i zdravstvenu infrastrukturu moraju biti ključni dio nacionalnog plana oporavka u Hrvatskoj i ostatku EU-a.
Osvrćući se na izjavu von der Leyen kako će se oko pitanja digitalnih tehnologija 'lomiti koplja', Jerković je pozdravila poseban naglasak u govoru na potrebu ulaganja u digitalnu infrastrukturu, poput 5G mreža i optičkog interneta, i digitalne vještine:
„Kada govorimo o digitalizaciji, ono što nije naglašeno u govoru, a što smatram izuzetno važnim je da je potrebno nastaviti sa modernizacijom i digitalizacijom javne uprave. Time možemo osigurati velike uštede, ponuditi bolje usluge građana i osigurati bolji protok informacija“, naglašava Jerković.
U traženju odgovora na izazove sa kojima se suočavamo, ne smijemo zaboraviti kako mnogi naši sugrađani i dalje trpe ozbiljne posljedice COVID krize. Zato je od ključne važnosti da zakonodavstvo Unije, na razinama svih politika, prepozna važnost socijalne dimenzije i da osiguramo da tranzicija koja nam predstoji bude socijalno osjetljiva i pravedna.
„Ovdje ponajprije skrećem pozornost na inicijative poput socijalnog fonda za klimu, čijim će sredstvima države članice pomagati građanima u borbi protiv energetskog siromaštva i time znatno doprinijeti jačanju kolektivnih kapaciteta za ispunjavanje zahtjeva koje pred nas postavljaju klimatske promjene i digitalizacija. Naši građani okosnica su zelene i digitalne tranzicije, a svi naši napori da je sprovedemo bi trebali odražavati upravo njihovu dobrobit, zaključila je Jerković.