Emergency Exit: Predstavljanje studenstkih radova

Autor: Andrea Načinović 29.06.2022

emergency_exit

Izložba i kolegij su ostvareni uz potporu za umjetničke projekte Sveučilišta u Rijeci.

Rijeka – Predstavljanje studentskih radova kolegija pod nazivom Emergency Exit održat će se 01. srpnja u 13 sati Akademija primijenjenih umjetnosti u Rijeci.

Svoje radove izlažu Gaia Radić, studentica druge godine preddiplomskog studijskog programa Primijenjene umjetnosti te Marko Mrvoš, student prve godine diplomskog studijskog programa Primijenjene umjetnosti pod mentorstvom izv. prof. Tomislav Brajnović koji je ujedno I voditelj projekta i izv. prof. Ingeborg Fülepp.

Kustosice izložbe su Katarina Podobnik, mag.hist.art. i Dijana Protić, mag.art. dok se kao stručne suradnice ističu doktorandica, mag. art. Dijana Protić; izv. prof. dr. sc. Vedrana Mikulić-Crnković i izv. prof. dr. sc. Ana Meštrović

Izložba i kolegij su ostvareni uz potporu za umjetničke projekte Sveučilišta u Rijeci.

Pojavom krize uzrokovanom pandemijom, mnogi procesi vezani uz razvoj i korištenje digitalne tehnologije, postali su široko primjenjivi u svakodnevici: fokus društvenog zbivanja, uključujući obrazovanje i umjetnost, premjestio se, gotovo u potpunosti – u digitalni prostor. Kao odgovorom na simulirajuću stvarnost, projektom “Emergency Exit” kritički se promišlja i odgovara na dugoročne posljedice izazvane COVID-19 krizom, partikularno, na njihovu refleksiju u zajednici, kroz osvještavanje o isprepletenosti umjetničkog, arteficijalnog, znanstvenog, javnog i privatnog. Spoznaje usvojene kroz transdisciplinarnu suradnju stručnjaka iz područja prirodnih i humanističkih znanosti, rezultirale su umjetničkim radovima studenata/-ica polaznika/-ica kao rezultata fuzije digitalnih umjetničkih praksi (3D animacija, sound art, virtualna realnost) i algoritama umjetne inteligencije.

Babilonski viseći ‘vrtovi’, multimedijalna je instalacija studentice Gaije Radić koja na imerzivan način istražuje korelaciju virtualnog, fizičkog i piktoralnog prostora. Motiv Babilonske kule i njenih visećih vrtova odabran je zbog činjenice da je biblijska priča o gradnji Kule dokaz čovjekove pretnzije ulaska u nematerijalan sloj realnosti: čovjek je stoga, kroz povijest, smišljao različite načine ne bi li ga, kao takvog, upravo i dosegao. Instalacija se bavi pojmovima digitalno-simuliranog krajolika te ulogom organske prirode u kontekstu suvremene “ekranske” svakodnevice. Također, radom se ispituju sve karakteristike koje piktoralni prikazi arhitektonskih ili prirodnih prostora moraju sadržavati, ne bi li poprimili virtualan predznak.

3D objekt studenta Marka Mrvoša Komentari, projekcija je komentara objavljenih na društvenim mrežama kao reakcije internetskih korisnika na pandemiju uzrokovanu COVID-19 virusom. Rad je nastao kao vizualizacija istraživanja komentara na društvenim mrežama pomoću umjetne inteligencije, u organizaciji Odjela Informatike Sveučilišta u Rijeci. Analiza je napravljena baveći se osnovnom podjelom na neutralne, pozitivne i negativne komentare: tako što, ovaj rad čini simulacijom javnog mišljenja, koji se u digitalnom prostoru, de facto, demonstrira snažnije i eksplicitnije nego li u realnosti.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...