[FOTO] Izložba „Svaki je umjetnik za sebe, svi zajedno nikad“ otvorena u Rijeci – Blagović i Trbuljak istražuju granice umjetnosti

Autor: Marina Pauletić 05.10.2025

Galerija_Principij_izlozba_Jelene_Blagovic_Gorana_Trbuljaka__1_

Projekt spaja dvoje umjetnika različitih generacija i medija, a njihovi radovi ujedinjuju se kroz zajednički interes za položaj umjetnika u društvu i način na koji se umjetnost percipira.

Rijeka – U riječkoj Galeriji Principij otvorena je izložba „Svaki je umjetnik za sebe, svi zajedno nikad“, zajednički projekt umjetnika Jelene Blagović i Gorana Trbuljaka, koji publici donosi neobičnu kombinaciju monografija, poezije, animacije, eksperimentalnog filma i multimedijalnih objekata. Izložba će biti otvorena do 16. listopada.

Projekt spaja dvoje umjetnika različitih generacija i medija, a njihovi radovi ujedinjuju se kroz zajednički interes za položaj umjetnika u društvu i način na koji se umjetnost percipira. „Proces i ideja u njihovim su radovima jednako važni kao i sama materijalizacija djela. Blagović prevodi arhivsku građu u umjetničko djelo, dok Trbuljak svojim ironičnim pristupom provocira pitanje što umjetničko djelo uopće jest“, rekao je prilikom otvorenja voditelj galerije, Borislav Božić.

Galerija_Principij_izlozba_Jelene_Blagovic_Gorana_Trbuljaka__6_

Postav izložbe zamišljen je u tri čina – od knjige „Pet bijelih stepenica“ Vlade Kristla, preko animiranog filma Gorana Trbuljaka, do eksperimentalnog filma i multimedijalnih radova Jelene Blagović. Kroz te medije razvija se dijalog između različitih vremena, pristupa i umjetničkih poetika.

Središnji element izložbe čini koncept monografije, s kojom se Trbuljak ironično poigrava cijeli život – umjesto jedne svečane knjige stvorio je tisuće malih bilježnica s tek nekoliko fotografija. Blagović taj koncept proširuje, otvarajući pitanje kako nastaje „slika o umjetniku“ i što ostaje izvan službenih narativa.

Kombinacijom humora, ironije i istraživanja arhiva, izložba nudi svjež pogled na umjetničko stvaranje, pamćenje i identitet, pozivajući publiku da aktivno promišlja granice umjetnosti.

pocket icon

U Galeriji Principij otvorena izložba Jelene Blagović i Gorana Trbuljaka

Više sa portala torpedo.media ...