[FOTO] U Kockici otvorena izložba „Vladimir Udatny – retrospektiva – Geometrija u figurativnom“
Autor: Marina Pauletić 22.03.2025

Na izložbi je predstavljeno preko stotinu radova, pretežno ulja, crteža, monotipija i dvije skulpture.
Rijeka – U zgradi Kockice Muzeja grada Rijeke sinoć je otvorena izložba „Vladimir Udatny – retrospektiva – Geometrija u figurativnom, koju prati i monografija posvećena ovom riječkom likovnom umjetniku.
Na otvorenju izložbe brojnoj publici obratili su se ravnatelj Muzeja grada Rijeke Mladen Urem, kustosica Ema Makarun, povjesničar umjetnosti Ervin Dubrović i riječki gradonačelnik Marko Filipović.
Gradonačelnik Filpović naglasio je kako mu je velika čast što ima priliku nazočiti otvorenju retrospektivne izložbe Vladimira Udatnyja, umjetnika koji je svojim djelovanjem trajno obilježio kulturni identitet Rijeke.

„Njegov rad nije samo dio umjetničke povijesti, već i važan segment vizualnog nasljeđa našega grada. Kroz desetljeća stvaralaštva, Udatny je oblikovao prostor u kojem živimo, oplemenio ga i dao mu prepoznatljiv karakter. Njegova prisutnost osjeća se u mnogim aspektima riječkog kulturnog i javnog života, a njegova djela ostaju trajni podsjetnik na kreativnost i posvećenost zajednici“, kazao je gradonačelnik Filipović.
Naglasio je kako ova izložba u Muzeju grada Rijeke nije samo prilika da se podsjetimo na velik Udatnyjev doprinos, već i da odamo počast umjetniku koji je kroz svoje stvaralaštvo bio povezan s duhom Rijeke – grada otvorenosti, inovativnosti i slobode izraza.
Pored gradonačelnika Filipovića, otvaranju izložbe prisustvovala je i zamjenica gradonačelnika Sandra Krpan te predstavnici Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade.
Prošle su već 24 godina otkako je pripremljeno obimno izdanje o riječkom likovnom umjetniku Vladimiru Udatnyju i 46 godina otkada mu je u Zagrebu, Rijeci i Osijeku bila postavljena retrospektivna izložba. Velik je to period zatišja budući da govorimo o jednom od značajnijih riječkih slikara sa zagrebačkom diplomom čiji likovni uspjeh u nacionalnom smislu nije dovoljno prepoznat.
Na izložbi je predstavljeno preko stotinu radova, pretežno ulja, crteža, monotipija i dvije skulpture. Izložba je pripremljena s velikom pomoći obitelji Udatny, sina Arna, koji Muzeju ustupa očevu ostavštinu, nepublicirane zapise, likovne kritike i slike iz obiteljske riznice.
Izložbu čine radovi iz fundusa Muzeja grada Rijeke te oni posuđeni iz Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, Muzeja likovnih umjetnosti u Osijeku, Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti u Zagrebu, Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog Primorja, Galerije umjetnina narodnog muzeja Zadar, Gradskog muzeja Vukovar, Grada Rijeke te radovi sakupljeni iz fundusa obitelji Udatny i drugih privatnih vlasnika.
Izložbu prati i monografija koju su pripremili Ema Makarun i Ervin Dubrović.

Umjetnik Vladimir Udatny (Voćin, 1920. – Rijeka, 1972.) diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti 1951. u klasi Slikara Marina Tartaglie. Te godine stiže u Rijeku, gdje boravi do kraja života. Iako govorimo o relativno kratkom periodu, Udatny postaje jedno od najzvučnijih imena riječke umjetnosti 20. stoljeća. Sudjelovao je na lokalnim, nacionalnim i inozemnim izložbenim događanjima, s nešto duljim, višekratnim, boravcima u Švicarskoj. Ostavio je impresivan opus, prepoznatljiv po vrlo smionoj geometrizaciji pejzažnih motiva i gradske vreve, također vrlo upečatljive cikluse harlekina i apstrakcije.
Tijekom karijere nije nikad napustio interes prema grafičkim tehnikama naučenim kod Tomislava Krizmana, a zanimale su ga ujedno dekoracije, scenografija i reklamni plakat. Usporedno s ozbiljnim likovnim uspjesima u tehnici ulja, prihvaćao je niz gotovo zanatskih angažmana oslikavanja javnih prostora. Iako su neki od radova posebno dobri, kao što je freska u predvorju Teatra Fenice, riječ je narudžbama koje su nudile financijsku sigurnost, a manje o osobnom umjetničkom ispunjenju. Bez obzira na to, govorimo o uvriježenoj umjetničkoj praksi nimalo različitoj od one koju su u kvarnerskom kraju radili i drugi značajni slikari, poput Venuccija, Price, Murtića etc.
Retrospektiva izložba ovog umjetnika bila je pripremljena 1978. u ondašnjoj Modernoj galeriji. Muzej grada Rijeke vjeruje kako je polustoljetni vremenski odmak zasigurno dovoljan za ponovno izlaganje likovnih radova iz opusa ovog umjetnika i još važnije predstavljanje onih koji riječkoj javnosti nikada nisu bili dostupni. Tim više što je odlaskom iz Zagreba izgubio mjesto na nacionalnoj umjetničkoj sceni. Izložbom i popratnim izdanjem nastoji se kontekstualizirati Udatnyjev rad u šezdesete i sedamdesete godine, te potaknuti promjenu stručnog vrednovanja njegova likovnog opusa u povijesti hrvatske umjetnosti.
Izložba se može pogledati do 31. svibnja 2025. godine.