Izložba „Fontane“ Silvija Vujičića u Galeriji Filodrammatica
Autor: Marina Pauletić 27.02.2024
Suvremeni omaž Hieronymusu Boschu.
Rijeka - Vizualni umjetnik i dizajner Silvio Vujičić predstavit će u riječkoj Galeriji Filodrammatica samostalnu izložbu „Fontane“, koja se u organizaciji udruge Drugo more otvara u četvrtak 29. veljače u 18 sati.
Autor u ovoj izložbi istražuje simboliku procesa, i to kroz dva ključna umjetnička uređaja – „Nestabilnu fontanu“ i „Stabilnu fontanu“ – koji kroz kemijske procese postaju portali promjene, izazivajući gledateljevu percepciju. Vujičićeve fontane pritom imaju vlastiti krvotočni sustav i spremnike za pomno odabrane kemikalije, tekućine, sjemenke i predmete, nalikujući na uređaje iz nekog (al)kemičarskog laboratorija.
Kako pojašnjava povjesničarka umjetnosti Sanja Cvetnić u tekstu koji prati izložbu, «dvije fontane Silvija Vujičića sastavljene su od odvojenih ovojnica od puhanoga borosilikatnoga stakla – što ih čini otpornim na visoke temperature – montiranih tako da oblikuju razvijeni obris, vertikalan, s 'izbojcima', poput gotičkih relikvijara. Staklene cijevi krvotoka fontanā odvojeni su sustav od ampula na vrhu i na krajevima. Protočni dio fontana ovisan je o mehanizmima – 'srcu' motora i 'plućima' ventilatora – a u 'ukrasne' staklene i prozirne tornjiće nalik fijalama na gotičkim crkvama upuhane su sjemenke ili su pak u njima druge (s)tvari ili tekućine koje ne kolaju pa su ti dijelovi u ulozi ampula.»
Kada je u pitanju sam izgled Vujičićevih fontana, Cvetnić navodi kako «one nisu samo likovni hommage gotičkim liturgijskim predmetima, nego i izravni citat dvaju motiva (koji su i sami oblikovno nadahnuti gotikom), ali su slikani kao fontane na jednoj od prekretničkih slika cjelokupne likovne povijesti – triptihu „Vrt naslada“ Hieronymusa Boscha (oko 1450. – ‘s-Hertogenbosch, 1516.). Obris „Nestabilne fontane“ citiran je sa središnjega prizora na triptihu s prizorom koji prikazuje „Čovječanstvo prije Potopa“, a ključevi u ampulama na njoj s prizora „Pakao“ na vratnicama. „Stabilna fontana“ konturom i dijelovima odgovara fontani na slici „Rajski vrt“ na drugim bočnim vratnicama s rajskim prizorom, koji katkada zbog središnje skupine nazivaju i „Adam upoznaje Evu“.»
Riječima autora, fontane postavljene u suvremeni kontekst pozivaju na promišljanje o globalnim temama poput distopije, života i uništenja, zbog čega ova izložba nije samo hommage Hieronymusu Boschu, već i suptilna kritika suvremenog društva, pozivajući gledatelje da istraže svoje vlastite sudbine unutar procesa transformacije.
Silvio Vujičić je vizualni umjetnik koji istražuje teme odjevnih fetiša, slikarskih pigmenata, vrtova, otrovnih supstanci, seksualnog identiteta, smrti i prolaznosti. Njegovi projekti koriste mitove, alkemijske zapise i povijest umjetnosti kako bi razložili teme na kemijske, simboličke, društvene i političke elemente, povezujući prošlost i suvremenost. Silvio Vujičić diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti i Tekstilno-tehnološkom fakultetu u Zagrebu. Od 2002. godine izlaže na brojnim samostalnim i skupnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu: International Triennial of New Media Art, Peking (2011., 2014.); Digiark, National Museum of Fine Arts, Taiwan (2014.); FRAC desPays de la Loire, Carquefou (2012.); MSU, Zagreb (2005., 2009., 2012.). Radovi su mu uvršteni u muzejske i privatne zbirke u Hrvatskoj i inozemstvu. 2002. godine osnovao je E.A. 1/1 S.V., vlastiti modni brend poznat po povezivanju mode s relevantnim temama suvremenog društva, politike i umjetnosti.
Uz slobodan ulaz, izložba ostaje otvorena do 21. ožujka, radnim danima od 11 do 13 i 17 do 20 sati, te subotom od 17 do 20 sati. Više o izložbi moguće je doznati na internetskoj stranici Drugog mora.