„Majstor, majstor“: Retrospektiva filmova Gorana Markovića u Art-kinu
Autor: Marina Pauletić 11.04.2025

Ulaz na retrospektivu u cijelosti je slobodan za članice i članove Filmskog kluba Art-kina, a ulaz na uvodnu tribinu slobodan je za sve posjetitelje.
Rijeka – U sklopu programa „Zaključivanje“ kojim trenutna uprava na čelu s rektoricom Snježanom Prijić Samaržijom obilježava završetak osmogodišnjeg mandata, Sveučilište u Rijeci i Art-kino zajedno organiziraju retrospektivu filmova renomiranog redatelja i profesora Gorana Markovića pod nazivom „Majstor, majstor“.
Retrospektiva se otvara u ponedjeljak, 14. travnja u 18 sati u Art-kinu tribinom „Kultura i zaborav“ u kojoj sudjeluju Goran Marković, Rajko Grlić, Jasna Đuričić, Boris Isaković, Ante Tomić i Snježana Prijić Samaržija, a filmski program započinje istog dana u 20 sati projekcijom filma „Specijalno vaspitanje“.
Nastavak retrospektive, koja traje do 19. travnja, donosi filmove „Nacionalna klasa“, „Majstori, majstori“, „Tajvanska kanasta“, „Sabirni centar“ te „Tito i ja“.
Redatelj, scenarist i pisac Goran Marković prije nego li je debitirao socijalnom dramom iz života maloljetnih štićenika popravnog doma „Specijalno vaspitanje“ (1977.) režijom se već čitav niz godina bavio na RTB-u, snimajući tv-filmove i serije te dokumentarne i muzičke emisije. Uspjeh prvijenca nastavio je komedijom iz urbanog miljea „Nacionalna klasa do 785 cm3“ (1979.), a potom je uslijedio niz filmova u kojima se redatelj poigravao s više žanrovskih obrazaca, kao što su komedija i socijalna drama u „Majstori, majstori“ (1980.) i „Tajvanska kanasta“ (1985.), film katastrofe i horor u „Variola vera“ (1982.) te psihološka drama i horor u „Već viđeno“ (1987.), gradeći u njima dosljedno ideju socijalne metafore.
Između dviju adaptacija drama Dušana Kovačevića, „Sabirni centar“ (1989.) i „Urnebesna tragedija“ (1995.), smjestila se (autobiografska) komedija „Tito i ja“ (1992.), možda i jedan od prvih postjugoslavenskih filmova. S raspadom Jugoslavije i provalom nacionalizma ojačao je društveno-kritički i aktivistički redateljev angažman, pa su u tom razdoblju nastali i zapaženi dokumentarni („Poludeli ljudi“, „Nevažni junaci“ i „Srbija godine nulte“) te igrani filmovi („Kordon“ i „Turneja“).
Potom Marković snima filmove „Falsifikator“ (2012.) i „Delirijum tremens“ (2019.), koji nastaju, poput Turneje, na osnovu njegovih drama. Pored toga, iz vida ne treba izostaviti kako je autor posljednjih desetljeća na polju umjetnosti jednako tako angažiran i kao pisac („Male tajne“, „Beogradski trio“, „Doktor D.“, „Zavod“…).
Osim iza kamere, Marković se nije libio stati i ispred nje, kako u vlastitim tako i u filmovima svojih kolega – „Nedjelja“ (L. Zafranović), „Miris poljskog cveća“ (S. Karanović), „Balkan ekspres“ (B. Baletić), „Lijepe žene prolaze kroz grad“ (Ž. Žilnik) – a pored onog praktičnog redatelj se bavio i pedagoškim radom, predajući režiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, na kojem je stekao i zvanje professora emeritusa.
Ulaz na program „Majstor, majstor“ u cijelosti je slobodan za članice i članove Filmskog kluba Art-kina, a ulaz na uvodnu tribinu slobodan je za sve posjetitelje.
Ulaznice za filmove su u prodaji, a dostupne su na blagajni Art-kina koja se otvara sat vremena prije početka prve projekcije u danu i putem stranice ulaznice.hr.
Više informacija potražite na https://www.art-kino.org/hr/.