Održan zanimljiv i bogat program 4. izdanja festivala Dani rane glazbe u Rijeci
Autor: Marijana Šepić Bjelobaba 09.11.2022
Ovogodišnji je festival okupio domaće i strane glazbenike sa vrlo zanimljivim klasičnim i neobičnim programima.
Rijeka - Već četiri godine za redom se u Rijeci održavaju Dani rane glazbe u svom tradicionalnom jesenskom terminu. Ovogodišnji je festival okupio domaće i strane glazbenike sa vrlo zanimljivim klasičnim i neobičnim programima.
Tako su prve večeri 23. listopada nastupile Mia Grubišić i Dora Kuzmin Maković kao Duo Musette na baroknim violončelima. Obje glazbenice nastupaju već niz godina što se moglo posvjedočiti njihovom uigranošću i gipkom komunikacijom tumačeći tehnički vrlo zahtjevna djela Jean-Baptiste Barrièrea i Salvatorea Lanzettija. Oduševljena publika je zatražila dodatak te je ovaj dinamični duo riječkoj publici izveo Bachovu Eccosaise.
U nedjelju 30. listopada održao se drugi koncert na kojem je uz organizatore festivala, Jelenu Tihomirović i Metoda Sironića nastupio mađarski flautist svjetskoga glasa Benedek Csalog. Program je bio sastavljen od djela kasnobaroknog tzv. potsdamskog glazbenog kruga kojeg je oko sebe okupio kralj Fridrik II. Veliki, inače veliki virtuoz na flauti. Tako su se na programu koncerta našla djela Johanna Joachima Quantza i Carla Philippa Emanuela Bacha, skladatelja koji su se polovicom 17. stoljeća susretali na dvoru spomenutog kralja. Oba flautista su uz vjernu continuo pratnju čembalistice Jelene Tihomirović izvodila izuzetno virtuozne Quantzove sonate, dok se posebno istakla sonata CPE Bacha u E-duru gdje su čembalo (Tihomirović) i flauta (Csalog) izvodili impresivne solističke dionice galantnog stila. Umjetnici su za kraj odsvirali Quantzovu trio sonatu u skladnom dijalogu i Vivace Wilhelma Friedemanna Bacha kao dodatak kojeg je publika velikim pljeskom izmamila.
Zadnji koncert festivala održao se u nedjelju 6. studenog na kojem su pred prepunom crkvom Uznesenja Blažene Djevice Marije nastupili Riječki barokni solisti. Ovaj ansambl, osnovan prošle godine čine ga već spomenuti Jelena Tihomirović, čembalo i Metod Sironić, traverso, te Silvio Richter i Lada Magdalenić Morpurgo, barokne violine, Ivan Jakšeković, barokna viola i Lea Sušanj Lujo koja je ove večeri svirala barokno violončelo i violu da gamba u Telemannovom posljednjem Pariškom kvartetu. Ovo remek djelo hamburškog kantora prava je barokna poslastica u kojoj su publika i glazbenici zajedno uživali. Uslijedilo je rijetko izvođeno djelo engleskog autora Henrya Purcella Distress'd Innocence; Or, The Princess Of Persia, u formi suite skladane kao scenska glazba za istoimenu dramsku predstavu Elkanaha Settlea. Glazbenicu su vješto promijenili ugođaj i boju svoga zvuka vrativši se nekih četrdesetak godina unazad u Purcellov osebujan skladateljski izričaj. Za kraj koncerta RiBaSol je počastio publiku slavnom 2. orkestralnom suitom Johanna Sebastiana Bacha, poznatu po zadnjem stavkom Badinerie, gdje flauta ima svoj radosni i virtuozni solo.
Entuzijastična publika zatražila je čak dva dodatka, od kojih je prvi bio primjereni Purcellov Menuet i drugi ponovljeni Bachov Badinerie. Ovogodišnje izdanje festivala može se smatrati velikim uspjehom za organizatore i umjetnike te privilegija za riječku publiku koja može uživati u ovoj vrsti glazbe na zavidnoj međunarodnoj interpretativnoj razini.