Otvorenje izložbe „Dijalozi na kvadrat“ pod nazivom „Ekologija kroz medije stakla i slikarstva“ u Kloviću

Autor: Marina Pauletić 09.10.2023

izlozba-danijela-susanj-galerija-juraj-klovic-5-2400x1524_c-69715 Foto: arhiva

Čovjek je razvojem tehnike, odnosno zadnjim krikom
tehnologije ugrozio život na Zemlji, egzistenciju flore, faune i vlastitu egzistenciju.

Rijeka – U utorak, 10. listopada u Galeriji Juraj Klović s početkom u 20 sati održat će se otvorenje izložbe iz ciklusa „Dijalozi na kvadrat“ pod nazivom „Ekologija kroz medije stakla i slikarstva“. Autorice izložbe su Kristina Čehulić, Tereza Vukić, Nora Xharrahi i Matea Zeman.

Ekologija kroz medij stakla

Ako pogledamo kroz prizmu današnjeg čovjeka, u moru izbora, komodifikacije, kupovanja, medija, propagande i pretjerane želje sam čovjek postaje predmet. Ono što za posljedicu ostavljaju prividni izbori u moru similariteta proizvoda od plastike i teško razgradivih, ali jeftinih materijala u smislu dizajna su procesi znanstvenog i tehničkog crpljenja prirodnih resursa. Za finalni produkt ostaje nam zagađen morski i kopneni okoliš te zrak. Čovjek je razvojem tehnike, odnosno zadnjim krikom
tehnologije ugrozio život na Zemlji, egzistenciju flore, faune i vlastitu egzistenciju.

Osim što stvaraju u istom mediju obje autorice povezuje i ekološka dimenzija stvaranja umjetnosti. Njihovi radovi suptilno potiču ljude na razmišljanje o fragilnosti prirode, te neizbježnoj ovisnosti o njoj. Podsjećaju na ljudsku nemogućnost za opstanak bez nje, te svojim stvaranjem ove umjetnice pokušavaju vratiti balans odavno izgubljen kod suvremenog čovjeka.

Ekologija kroz medij slikarstva

Nora Xharrahi svojim radovima nastoji prikazati neraskidivu vezu čovjeka i prirode, te dočarati iskonski dio svakog živog bića, dok se Tereza Vukić u procesu izrade svog rada služi motivom vuka kao metaforom za oslobađanje osobnih i likovnih blokada, odmičući se od učestalog antropomorfnog prikaza vukova. Kroz animalne motive autorice pronalaze zajednički jedinstveni jezik,
uspostavljajući komunikaciju u likovnom dijalogu. Misli vodilje obje autorice sadrže etičku tematiku mogućnosti ekspresija emocija životinjskih vrsta i kritiku o čovjekovom odmicanju od vlastite biti. Autorice također povezuje njihov ekspresivni
likovni izričaj nagonskih poteza kista i nesvjestan odabir motiva.

Matea Zeman rođena je 1992. u Bjelovaru. Od 2011. do 2021. studirala je u Rijeci, završila preddiplomski i diplomski studij kulturologije i Akademije primijenjenih umjetnosti (mag. kult, mag. art, kiparstvo). Diplomirala je na temu funkcionalne skulpture kod profesora Đ. Jandrića i R. Mijalića. Od 2015. godine svoje skulpture, fotografije, slike, crteže i instalacije javno izlaže u galerijama i javnim prostorima diljem Hrvatske i šire.

Nora Xharrahi rođena je 22. studenoga 1994. u Rijeci, gdje živi i radi. Diplomirala je na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci, smjer slikarstvo. Članica je HDLU Rijeka, HDLU Istre. Javna izlaganja započinje 2015. godine. Sudjeluje u izradi umjetničkog djela kroz projekt EPK Rijeka 2020.

Tereza Vukić rođena je 20. ožujka 1997. u Rijeci. Diplomirala je na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci 2021. godine. Javno izlaže od 2017. godine te je do sada sudjelovala na dvadesetak žiriranih izložbi u Rijeci, Zagrebu, Labinu i Puli.

Kristina Čehulić rođena je 29. listopada 1992. u Rijeci. Završila je srednju školu Primijenjene umjetnosti u Rijeci. Diplomirala je 2020. na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci.
Jedna je od osnivača umjetničkog kolektiva JA:TO s kojim je sudjelovala na multimedijalnim site specific radionicama“Inside out” (2017.) u Praputnjaku i “Zimmer is Our Gallery” (2018.) na otoku Silbi pod vodstvom Petre Mrše. Izlagala je na mnogim skupnim i nekoliko samostalnih izložbi na području Lijepe naše i šire.

Izložba ostaje otvorena do 24. listopada. Radno vrijeme galerije je radnim danom od 10 do 13 i od 17 do 20 sati, subotom od 10 do 13 sati. Nedjeljom je galerija zatvorena.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...