Otvorenje izložbe „Slovenci među prvim antifašistima u Europi, 1920 – 1941.“

Autor: Marina Pauletić 13.04.2025

wp-content/uploads/2020/08/Ex_rafinerija_secera_Rijeka_0308.jpgFoto: ilustracija

Izložba ne ostaje u okviru podsjećanja na događaje od jučer. U zaključnom panou govori o važnosti antifašizma danas, podsjećajući na vrijednosti na kojima je osnovana Europska unija.

Rijeka - U Muzeju grada Rijeke, odnosno u Palači šećera u utorak, 15. travnja s početkom u 19 sati otvara se izložba „Slovenci med prvimi protifašisti v Europi / Slovenci među prvim antifašistima u Europi, 1920 – 1941.“. Izložba je posvećena djelovanju nedovoljno poznate organizacije TIGR. Riječ je o revolucionarnoj organizaciji s početka 1920-ih godina, koja se pojavila skoro na samim počecima antifašističkog pokreta u povijesti.

Na pitanje gdje je djelovala, odgovor se skriva u njezinu akronimu, a to su lokacije Trst, Istra, Gorica i Rijeka (TIGR). Područje nije slučajno, to je dio kontinenta na kojemu su zabilježena prve nasilne akcije protofašističkih odreda nakon Prvog svjetskog rata, potom i uspostavljene fašističke vlasti u Kraljevini Italiji.

Izložba ima 13 panoa. Na početnim panoima govori o paležu i pljački slovenskoga Narodnog doma u Trstu 1920. godine, također o seriji nasilnih akcija uz podršku vlasti usmjerenih protiv opstanka slovenskog i hrvatskog naroda u Julijskoj Krajini. Slijede panoi posvećeni o osnivanju tajne organizacije TIGR 1927. te istovrsne organizacije Borba iste godine. Nije zaboravljeno ni prvo veće suđenje fašističke vlasti slovenskim antifašistima zbog napada na redakciju fašističkog glasila Il Popolo di Trieste 1930, koje je pratio osobno Benito Mussollini. Organizacija TIGR potom prerasta u udarnu antifašističku snagu u pokrajini Primorskoj. Njeni članovi i članovi Komunističke partije jedini su zagovarali borbu protiv fašizma s oružjem u rukama. Na istoj idejnoj liniji, ali bez oružja, kao neka vrsta suputnika, bili su svećenici iz hrvatsko-slovenske bratovštine sv. Pavla, pripadnici Kršćansko-socijalnog tabora, politička grupa Narodni liberali i drugi. Izložba također pruža uvid u ključne trenutke biografije organizacije TIGR, uključujući njezine poduzete sabotaže, atentate (uključujući pokušaj atentata na Mussollinija) i borbene okršaje. Posebna dionica izložbe posvećena je umjetnicima i kulturnim radnicima koji su na svoj način djelovali protiv fašizma.

Izložba ne ostaje u okviru podsjećanja na događaje od jučer. U zaključnom panou govori o važnosti antifašizma danas, podsjećajući na vrijednosti na kojima je osnovana Europska unija.

Postavljanje izložbe u Palači šećera rezultat je suradnje Muzeja grada Rijeke i nevladine organizacije Društvo TIGR Primorske iz Ajdovščine (Slovenija), uz podršku Udruge antifašističkih boraca i antifašista Rijeke. Autori postava su Milan Pahor i Gorazd Humar.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...