Program obilježavanja 140. rođendana kazališne zgrade počeo glazbenim iznenađenjima i oduševio Riječane
Autor: Nikola Cvjetović 29.09.2025

Prvo se u prijepodnevnim satima riječkom ribarnicom zaorio „U boj, u boj“ zbor iz opere „Nikola Šubić Zrinjski“ Ivana pl. Zajca, velikog hrvatskog skladatelja i rođenog Riječanina čije ime riječko kazalište nosi od 1953. godine.
Rijeka - Početak programa “Velikih 140” kojim je danas, 29. rujna započelo petodnevno obilježavanje 140. obljetnice otvorenja zgrade današnjeg HNK Ivana pl. Zajca obilježila su iznenađenja u izvedbi ansambla Opera, a na radost Riječanki i Riječana koji su se zatekli na tim neobičnim mjestima izvedbi.
Prvo se u prijepodnevnim satima riječkom ribarnicom zaorio „U boj, u boj“ zbor iz opere „Nikola Šubić Zrinjski“ Ivana pl. Zajca, velikog hrvatskog skladatelja i rođenog Riječanina čije ime riječko kazalište nosi od 1953. godine. Muški operni zbor iznenadio je nastupom s prvog kata, a cijela je ribarnica zastala i utihnula te neočekivanu izvedbu ispratila srdačnim aplauzom.
Hommage Giuseppeu Verdiju, čije je ime riječko kazalište dobilo 1913. godine a čija bista i danas krasi ulaz u parter, bio je još jedan flash-mob, ovoga puta na terasi lounge bara „Teatro“. Bila je to izvedba znamenitog zbora „Va pensiero“ iz njegove opere „Nabucco“ čija će koncertna izvedba 3. listopada biti središnjom svečanošću obilježavanja značajnog jubileja.
Program pod nazivom „Ivan pl. Zajc s kazališnih prozora“ na prozoru južnog pročelja otvorila je nacionalna operna prvakinja, sopranistica Anamarija Knego izvevši pjesmu „Lastavica“ , a sat vremena kasnije na istom se prozoru pojavio bariton Jure Počkaj i izveo ariiju “Gle kako divno sjaji grad” ponovno iz “Nikole Šubića Zrinjskog”. Okupljene je oduševila i „Ljubljanka Jelene“ iz iste opere u izvedbi sopranistice Gabrijele Deglin kao i potom duet Jelene i Juranića odnosno Gabrijele Deglin i Marka Fortunata koji je zatvorio nastupe s kazališnog prozora.
U utorak, 30. rujna, program proslave jubileja preuzima ansambl Talijanske drame koji će u 10 i 12 sati izvesti predstavu za djecu Bruna De Franceschija „Ti porto via con me“ / „Odvest ću te sa sobom“. U 18 i 19 sati glumci Mirko Soldano i Giuseppe Nicodemo povest će posjetitelje u dvojezičnu šetnju Kazalištem te im pružiti uvid u bogatu povijest i suvremenost kazališne zgrade. U 20 sati počinje karaoke party u Circolu, riječkoj Zajednici Talijana,
„Pjevajte s glumcima Talijanske i Hrvatske drame“.