Skupna izložba Paris – Rijeka u Galeriji Juraj Klović
Autor: Portal Torpedo 18.06.2024
Projekt je nastao u suradnji HDLU Rijeka i Les 4 Arts – Paris Centre profesionalne likovne udruge iz Pariza. Francusku izložbu čini radovi renomiranih umjetnika iz Pariza.
Rijeka – Paris – Rijeka naziv je skupne izložbe, zajedničkog projekta HDLU Rijeka i umjetnika iz Francuske koji djeluju u sklopu udruge Les 4 Arts – Paris Centre, koja će biti otvorena u petak 21. lipnja u 20.00 sati u Galeriji Juraj Klović, Verdijeva 19 b u Rijeci.
Projekt je nastao u suradnji HDLU Rijeka i Les 4 Arts – Paris Centre profesionalne likovne udruge iz Pariza. Francusku izložbu čini radovi renomiranih umjetnika iz Pariza.
To su: Rémy Aron, Pascale Blaizot, Ronan Canal, Laurence Dubaut, Marie-Lyne Ersine, Dominique Fillières, Bénédicte Gerin, Yona Grandjean, Natalie Miel, Jean de Lardemelle, Nadée, Éric Perrin i Nina Urlichs.
Razmjena izložbi i iskustva u središtu je koncept udruge Les 4 Arts – Paris Center od njezina osnutka 1995. Njihov je cilj širenje kulture i povezivanje umjetnika. Svake druge godine njihova udruga predstavi likovne umjetnike, kolege iz neke druge zemlje i do sada ostvarili su suradnju s: Litvom, Austrijom, Španjolskom, Poljskom, Njemačkom... U ovoj godini kada je Pariz grad domaćin Olimpijskih igara želja nam je predstaviti njihove radove u Rijeci.
O izložbi
Predstavljeni radovi u mediju su slikarstva i fotografije, sasvim različiti, a opet u simbiozi i sveukupnosti donose nam jednu novu energiju i smišljeni zajednički koncept. Njihovim poimanjem možemo raspoznati elemente u kojima možemo pronaći jednu zajedničku poetiku i otvorenost.
U djelima Rémy Aron, Pascale Blaizot, Dominique Fillières, Natalie Miel i Éric Perrin likovni izraz kreće se u rasponu od figuracije; figure i krajolika, preko metafizičkih i lirskih prikaza. Fantastični prizori nose posebnosti začudnih atmosfera sa elementima snoviđenja i fantastike. Čovjek je nagoviješten i njegovo se prisustvo osjeća kroz same objekte i izmaštanu stvarnost urbanih asocijacija. Krajolici gradova više predstavljaju njihove interpretacije, kao i sam osjet, doživljaj pojedinca koji njima prolazi. Kroz njih osjeća se senzibilitet umjetnika, njegova kreativnost i različitost.
Radovi Ronan Canala prikazuju prirodne priče u kojima su svjetovi snova i stvarnosti isprepleteni, a bogatstvo simbola i asocijativnosti povezuje nas s elementima prirode; životinja i šume. Sama izrada rada obuhvaća različitosti materijala i tehnika.
Marie-Lyne Ersine, s druge strane, predstavlja se fotografijama prirode koje nas osvajaju nesumnjivo jasno i direktno odabranim kadrovima životinja.
Bénédicte Gerin i Yona Grandjean kolorističkim arabeskama stvaraju apstraktnu igru, elegantnu i profinjenu. Spajajući kaligrafiju i slikarstvo na jedinstven umjetnički način one dobivaju ritmične i dinamične kompozicije u kojima se pokret ruke manifestira kroz kodove novih pisama. I dok gesta Benedicte Gerin strastveno izražava pokret i energiju, Yona Grandjean sigurno i precizno oblikuje kompoziciju u biranom koloritu crne i tamne crvene boje.
Umjetnici Jean de Lardemelle i Nadée svoju inspiraciju traže u dalekim gradovima u poetičnim i snenim putovanjima. Dominacija svjetlosne igre poput slagalica stvara apstraktne, odnosno grafičke znakove. Esencija svijetla različita je, kompaktna i razigrana u ornamentima Jeana de Lardermella, dok je kod slikarice Nadée ona rasplinuta i zračna, neuhvatljiva poput odraza na vodi.
Nina Urlichs u svojim kolažiranim djelima naglašava senzibilitet i kontemplaciju portretirajući ženu i njezin odnos prema okolini. Brze, slobodna crvena linija središnji je element i predstavlja oslobođenje od perfekcionizma, sirove ljepote i nametnutih vrijednosti suvremenog društva.
Izložba ostaje otvorena do 6. srpnja.