„Soba užitaka“ – ženski užitak u fokusu nove izložbe u MMSU

Autor: Marina Pauletić 26.11.2024

Damir_Krizmanic__Marija_Strajh Damir Krizmanić, Marija Štrajh

Izbor radova iz zbirki MMSU-a istražuje mogućnosti vizualnog izražavanja ženskoga uživanja i društvenih kontroverzi koje ga prate kao i mjesto koje ono zauzima u feminističkoj teoriji.

Rijeka - Muzej moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci od 29. studenog 2024. do 7. siječnja 2025. ugošćuje izložbu „Soba užitaka“, rezultat suradnje Kulturalnih studija Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i Muzeja moderne i suvremene umjetnosti. Kustosice izložbe „Soba užitaka“ studentice su Kulturalnih studija koje su izložbu sačinjenu od radova iz zbirke MMSU-a osmislile i postavile uz mentorstvo profesorice Brigite Miloš, kustosice Ksenije Orelj i radnice u kulturi Jelene Androić. Otvorenje izložbe bit će u petak, 29. studenog u 20 sati, u prostoru „Jaslica“ MMSU-a.

U fokusu je izložbe ženski užitak, koji je unutar feminističke teorije izazovan i uključuje širok raspon tema – od osobnih, političkih, tjelesnih do intelektualnih. Feminističke teoretičarke analizirale su ulogu užitka u kontekstu ženske emancipacije, osobne slobode i društvenih normi, proučavale su njegovu povezanost s patrijarhalnim strukturama moći kao i ulogu koju užitak može imati u osnaživanju ili pak podčinjavanju žena. Vodeći se tim promišljanjima, studentice-kustosice pojam ženskoga užitka predstavljaju kroz četiri aspekta, odnosno četiri kontroverzna područja, putem kojih grade pristup središnjoj temi užitka na ovoj izložbi. Ta su područja: ljepota, seksualnost, sestrinstvo i spoznaja.

Aspekt ljepote propituje fenomen ženskoga uljepšavanja, odnosno otvara pitanja o tome uživaju li žene u uljepšavanju radi sebe ili radi drugih i koji se to standardi ljepote ženama nameću. Drugi je aspekt onaj ženske seksualnosti, koji se povijesno oblikovao kao sprega žena i stida, zabrana ili nepripadanja, no unutar kojega su tradicionalno izostavljene ili izbrisane veze žene i seksualnoga užitka. Sljedeći je aspekt sestrinstvo, koji podsjeća sve žene na to da je njihovo međusobno savezništvo iznimno moćno oružje, čak i kad društveni kontekst mnogo više upućuje na tradicionalna ženska rivalstva ili međusobno nepovjerenje. Četvrti je aspekt spoznaja, kojom žene mogu doći i dolaze do velikih promjena; spoznaja kao segment emancipacije koji omogućava ženama užitke na koje nisu imale ili još uvijek nemaju pravo.

soba_uzitaka_vizual

Izbor radova iz zbirki MMSU-a istražuje mogućnosti vizualnog izražavanja ženskoga uživanja i društvenih kontroverzi koje ga prate kao i mjesto koje ono zauzima u feminističkoj teoriji. Dvadesetak izloženih radova prikazuje raznolike ženske uloge – od suparnica, saveznica pa sve do buntovnica – otvarajući teme discipliniranja ženskoga tijela i (auto)cenzure, ali i potencijale slobodne ljubavi, ženskoga prijateljstva i njegovanja horizontalnih odnosa. Postav izložbe igra se uobičajenim očištima i vizurama gledanja, naglašava znatiželju i kršenje klasičnih pravila kao bitne karakteristike uživanja.

Sastavni dio postava opisni su tekstovi o radovima koji im pristupaju kroz kulturološku i feminističku vizuru, sagledavajući govor tijela, primjenu simbola i intertekstualnosti, dok ambijent miničitaonice nudi teorijski okvir „Sobe užitaka“.

Ženski užitak još uvijek je tabu-tema, stoga je izložba proizašla iz potrebe da tema postane jednako zastupljena kao i bilo koja druga, da se normalizira ženski užitak te da se žene oslobode konvencionalnih društvenih ograničenja i da budu svjesne kako je i njihovo zadovoljstvo vrlo bitno. Izložba poziva na razmišljanje o tome što bi se dogodilo kad bi žene uživale više te bi li uživanje moglo postati oblik političkog otpora kad bi žene bile u mogućnosti preuzeti kontrolu nad vlastitim tijelom, identitetima i željama.

Izloženi su radovi sljedećih umjetnika/umjetnica iz zbirke MMSU-a: Maja Dolenčić-Malešević, Oskar Herman, Mirko Ilić, Sanja Iveković, Željko Jerman, Nives Kavurić-Kurtović, Josip Klarica, Miroslav Kraljević, Damir Krizmanić, Adam Krajewski, Frano Kršinić, Ivan Lovrenčić, Tony O'Carroll, Saša Ostojić, Ordan Petlevski, Kosta Angeli Radovani, Jan Reich, Jana Stachová, Ana Sladetić Šabić, Milivoj Uzelac, Fedor Vaić.

Kustoski tim: Emina Buljubašić, Lucija Ćurković, Marija Lešić, Karolina Marohnić, Lorena Mihalić, Tina Sirotić, Anamarija Šepl, Ines Vučemilović, Katerina Zulijani

Dizajn: Ana Tomić i Marino Krstačić-Furić.

Podrška: Grad Rijeka.

Zahvala: Drugo more, Dobrovoljno vatrogasno društvo Sušak-Rijeka, studentice i studenti s Katedre za translatologiju Filozofskog fakulteta Rijeka, Knjižnica Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, Sveučilišna knjižnica Rijeka.

Paralelni program: 12. prosinca u 18 sati - vodstvo izložbom.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...