Studentske predstave zatvorile Riječke ljetne noći 2025.: Intiman završetak festivala na livadi i u bazenu Akademije

Autor: Nikola Cvjetović 21.07.2025

studenti_rijecke_ljetne_noci_2025 Foto: Ivana pl. Zajca

Završetak Riječkih ljetnih noći ovom studentskom produkcijom potvrdio je važnost umjetničke edukacije, osobne hrabrosti u izrazu i snagu kazališta kao sredstva društvene refleksije.

Rijeka – Ovogodišnje Riječke ljetne noći 2025. zatvorene su na intiman i angažiran način – studentskim predstavama Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci, nastalim u sklopu kolegija Laboratorij režije pod mentorstvom doc. art. Olje Lozice. Četiri ispitne izvedbe prikazane su tijekom vikenda 21. i 22. srpnja, a svaki je komad ponudio poseban uvid u aktualne teme koje prožimaju suvremeno društvo i umjetnički izraz.

Prva na rasporedu bila je predstava Tonke Bušić „Nikad se nije kaja ko je muča”, izvedena na livadi iznad Akademije. Uz autoricu, u intimnoj obiteljskoj drami glumili su Tea Sekelj i Mateo Zvono, prikazavši emocionalno nabijenu dinamiku oca i sina.

Kasnije iste večeri, u neobičnom prostoru „bazena“ Akademije, izvedena je predstava Mare Šimić „S figom u džepu” – snažna ratna priča o troje prijatelja čiji se životi mijenjaju kroz vrijeme, uz nastupe Ernesta Beloševića, Hrvoja Grega Šimića i Matea Zvona.
Nedjelja je donijela iznenađenje s predstavom „Ma” Matee Tkalčević, koja je publici ponudila metateatarsko iskustvo i interaktivnu potragu za „izgubljenom scenografijom“, da bi kulminirala meditativnim trenutkom na livadi. Uz autoricu, u izvedbi su sudjelovali Ernest Belošević, Sara Bunić, Tonka Bušić, Tea Sekelj, Zoja Sirovec, Mare Šimić i Karla Šoštarić.

Festivalski je ciklus zatvoren monodramom Karle Šoštarić „Mile majke”, dojmljivim prikazom svakodnevice majki djece s autizmom, koju je dirljivo izvela Mila Čuljak, za što je nagrađena snažnim pljeskom publike.

Završetak Riječkih ljetnih noći ovom studentskom produkcijom potvrdio je važnost umjetničke edukacije, osobne hrabrosti u izrazu i snagu kazališta kao sredstva društvene refleksije.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...