[VIDEO] Ženska klapa Luka proslavila veliki 40. rođendan!
Autor: Marina Pauletić 14.06.2025

Početkom lipnja ove godine predsjednik RH Zoran Milanović dodijelio je, u povodu 40 godina djelovanja, Ženskoj klapi Luka Povelju Republike Hrvatske za osobiti doprinos promicanju glazbene baštine autohtonog primorsko-istarskog i dalmatinskog glazbenog izričaja.
Rijeka – Sinoć je na Trgu Riječke rezolucije održan koncert Ženske klape Luka koja je proslavila veliki jubilej – 40 godina rada! Koncert, prigodnog naziva „Prvih 40“ okupio je brojnu publiku, a klapa je ponovno oduševila svojim izvedbama koji je tekao od tradicionalnog a cappella izričaja pa do domaćih i inozemnih pop-uspješnica.
Gosti koncerta bili su Radojka Šverko i ansambl Koluri iz Zagreba, dok je program vodio dugogodišnji prijatelj klape, Robert Ferlin.
Riječka ženska klapa Luka već četiri desetljeća pronosi autohtone glase kako Hrvatskoga primorja tako i dalmatinskoga podneblja postajući nezaobilazan dio hrvatske glazbene baštine, a dobitnice se brojnih nagrada i priznanja.

Početkom lipnja ove godine predsjednik RH Zoran Milanović dodijelio je, u povodu 40 godina djelovanja, Ženskoj klapi Luka Povelju Republike Hrvatske za osobiti doprinos promicanju glazbene baštine autohtonog primorsko-istarskog i dalmatinskog glazbenog izričaja.
Ženska klapa Luka prva je ženska klapa sa sjevernojadranskoga područja, a uz to i prva predstavnica iz Rijeke, koja je započela s nastupima na dalmatinskim klapskim natjecanjima, oduvijek njegujući tradicionalni dalmatinskih i primorsko-istarski glazbeni izričaj.

Na Festivalu dalmatinskih klapa u Omišu, najprestižnijem nacionalnom strukovnom festivalu, Luka je čak pet puta osvojila najsjajnije odličje te tako postala prva ženska klapa u povijesti Festivala koja je to ostvarila.
Uz to, u svojoj četrdesetogodišnjoj kolekciji pohranjuje više od 60 nagrada, plaketa i priznanja, uključujući i nekoliko prestižnih s poznatih festivala zabavne glazbe. Osim toga, za izniman doprinos na očuvanju, zaštiti i promicanju glazbene baštine jadranskoga podneblja dobitnica je godišnjih nagrada Grada Rijeke, Primorsko-goranske županije kao i strukovne nagrade Status Hrvatske glazbene unije te je nositeljica dvaju Porina.

Iza ove klape bogatstvo je raznih nastupa, uspješnih natjecanja, brojnih koncerata, snimanja i izdanja 8 nosača zvuka, gostovanja u inozemstvu te drugih glazbenih aktivnosti, a početak toga puta seže u daleku 1985. godinu. Klapa danas broji 8 članica, dok je umjetnički voditelj klape poznati hrvatski glazbeni umjetnik Andrej Babić.
Kako je bilo sinoć, pogledajte u našem video prilogu.