Pelicar pobjedom potvrdio naslov prvaka

Autor: Miroslav Krpan 09.11.2022

karlo_pelicar-47326 Karlo Pelicar (snimio: M. Krpan)

Na Automotodromu Grobnik, na posebnoj kratkoj stazi održana završnica kronometar Prvenstva Hrvatske pobjedom mladog Karla Pelicara, ekipni prvak AKK Fly with Kolman.

Grobničko polje – Mladi 22-godišnji Vrsaranin Karlo Pelicar, vozač AKOK Skok racing 1993 (Gambetići), ukupnom pobjedom na posljednjem, šestom natjecanju sezone Prvenstva Republike Hrvatske u kronometar vožnjama osvojio je naslov državnog prvaka za 2022.godinu. Na posebno pripremljenoj kratkoj stazi, dugoj 458 metara, u dijelu Parka vozača Automotodroma Grobnik, Autoklub RI autosport uspješno je organizirao 13.Nagradu RI autosport 2022., pod pokroviteljstvom Primorsko-goranske županije, uz nastup 61 vozača iz 14 klubova, a uz Prvenstvo Hrvatske rezultati su bodovani i za Prvenstvo Auto i karting lige Zapad HAKS-a, te Kup RH povijesnih automobila kategorije Točnost.

Pelicar je uoči natjecanja slovio favoritom, bio vodeći u ukupnom poretku, a sezonu, uz još jednu pobjedu, potvrdio u stilu šampiona, ne samo ukupnog poretka, već i pobjednika Klase Sport do 1.600 ccm i juniorske konkurencije. Sve tri bodovne vožnje Pelicar je imao najbolja vremena, od kojih je 1:25,106 minuta, ostvareno u prvoj vožnji bilo i najbolje cijelog natjecanja. Posebno je nagrađen i za najbolji krug u vremenu 28,236 sekundi, vozeći Peugeot 106. Drugo mjesto ukupnog poretka na posljednjem natjecanju osvojio je iskusni Dean Jurasić (AK Istra racing team Pazin) u Škoda Feliciji 1.3, što mu je ujedno donijelo naslov viceprvaka Hrvatske. Za pobjednikom je zaostao 10,970 sekundi, dok je na trećem mjestu završio Sandi Jugovac (AK IRT Pazin) u Peugeotu 106 Rally, uz zaostatak 12,389 sekundi. Pelicar je među 12 juniora bio najbrži ispred Frana Kranjca (AKK Fly with Kolman Zagreb) i Renata Turkovića (AK Klek Ogulin).

erika_marija_kusic Erika Marija Kušić (snimio: M. Krpan)

Novom, četvrtom pobjedom ove sezone, do naslova najuspješnije vozačice kronometra stigla je Erika Marija Kušić (AK Klek) ispred Doris Labinjan (AK Prorace Sv.Lovreč) i najmlađe sudionice 17-godišnje Sumeje Maksuti (AKOK Skok racing 1993). Buzećanin Palmiro Medica (AK Buzet Autosport), četvrtom je pobjedom u sezoni bodovno nadmašio najtrofejnijeg hrvatskog „tehničara“ Samoborca Antuna Laušina i tako osvojio naslov pobjednika PH konkurencije veterana.

Tri najbrojnije klupske ekipe borile su se za pozicije konačnog pobjedničkog postolja. Novom pobjedom ove sezone prvi ekipni naslov prvaka osvojili su vozači AKK Fly with Kolman iz Zagreba, ispred višestrukih prvaka i do sada najuspješnijeg kluba AK Istra racing teama Pazin. Treće mjesto na natjecanju i u sezoni osvojili su vozači AKOK Skok racing 1993 iz Gambetića.

palmiro_medica Palmiro Medica (snimio: M. Krpan)

Pobjednici natjecanja na Grobniku po klasama: Serija do 1.200 ccm Fran Kranjac (AKK Fly with Kolman, Smart 453), Serija do 1.600 ccm Danijel Grubiša (AK IRT Pazin, Peugeot 106 Rally), Serija preko 1.600 ccm Nenad Hrvatin (AK Prorace, VW Polo), Sport do 1.400 ccm Dean Jurasić (IRT, Škoda Felicia 1.3), Sport do 1.600 Karlo Pelicar (Skok, Peugeot 106), Sport preko 1.600 ccm Emanuel Mogorović (IRT, Renault Clio R3), klasa E1 Moto Mauricio Bajerić (IRT, Peugeot 106 Proto), klasa Diesel Kristijan Fičor (Fly with Kolman, VW Golf GTD).

U konkurenciji ove sezone nove discipline Hrvatskog auto i karting saveza Kup RH povijesnih automobila kategorije točnost nastupilo je devet automobila, a najuspješniji je bio Anto Prnić iz AK Pelješac Racing vozeći Ford Escort Mk1 RS, ujedno najuspješniji junior. Ovom je pobjedom osvojio i naslov prvog pobjednika Kupa. Najuspješnija vozačica bila je Andrea Rastowsky (AK Remetinec,. Renault 5 Baccara), a ekipna pobjeda otišla je u AK Pelješac Racing.