Projekt #BeInclusiveWaterPolo donosi novi, osvježavajući pristup sportu
Autor: Nikola Cvjetović 08.07.2025

Projekt okuplja parasportaše iz Hrvatske i Bugarske s ciljem promicanja inkluzije osoba s intelektualnim teškoćama kroz sport posebno kroz inovativni model inkluzivnog vaterpola.
Rijeka - Parasportski savez grada Rijeke partner je na međunarodnom projektu #BeInclusiveWaterPolo, financiranom sredstvima programa Erasmus+ Europske unije. Projekt okuplja parasportaše iz Hrvatske i Bugarske s ciljem promicanja inkluzije osoba s intelektualnim teškoćama kroz sport posebno kroz inovativni model inkluzivnog vaterpola.
Ključna aktivnost projekta bili su inkluzivni treninzi koji su kulminirali prijateljskom utakmicom Hrvatska–Bugarska. Na bazenu su snage odmjerili sportaši s intelektualnim teškoćama, uz podršku stručnih trenera i prilagođena pravila igre razvijena posebno za ovu priliku. S hrvatske strane sudjelovala su djeca iz paraplivačkog kluba Forca, dok je trenerica Petra Anđelić osmislila pravila koja omogućuju ravnopravno i sigurno sudjelovanje svih igrača.
Ova testna utakmica korak je prema priznavanju inkluzivnog vaterpola kao službene discipline na Specijalnim olimpijskim igrama.
Projekt #BeInclusiveWaterPolo donosi novi, osvježavajući pristup sportu onom koji ne isključuje, već spaja. Djeca i mladi s teškoćama tako imaju priliku razvijati samopouzdanje, graditi prijateljstva i uživati u timskom duhu igre. Projekt promiče stvarnu, živu inkluziju ne kroz riječi, već kroz akciju u vodi.
Koncept je prvi put predstavljen na Igrama Specijalne olimpijade na Malti 2022., a uspjeh tog pilot-projekta potaknuo je njegovu daljnju razradu i širenje.
Jedan od ključnih rezultata projekta je priručnik #BeInclusiveWaterPolo, koji će sadržavati detaljne metodološke smjernice za provedbu inkluzivnog vaterpola. Bit će javno dostupan sportskim klubovima i ustanovama diljem Europe putem Erasmus+ platforme i web stranice www.mywaterpolo.org.
Projekt u brojkama i rezultatima:
• Djeca s ID razvijaju vještine, samopouzdanje i fizičku spremu;
• Treneri stječu nova znanja i alate za inkluzivan rad;
• Organizacije jačaju svoje kapacitete za međunarodnu suradnju;
• Zajednice dobivaju konkretne modele za pokretanje inkluzivnih sportskih programa.
Iako se projekt formalno bliži kraju, njegova prava vrijednost tek počinje. Cilj je dugoročna primjena i održivost, kao i utjecaj na nacionalne i europske politike u području sporta i inkluzije. Jer #BeInclusiveWaterPolo nije samo utakmica to je pokret prema jednakosti, prihvaćanju i aktivnom sudjelovanju svih članova društva.