[RAZGOVOR] Vološćan Dražen Zdelarec - Zdela, race officer s velikim iskustvom: Sve o jedrenju naučio me kapetan Mandić
Autor: Nikola Cvjetović 03.08.2024
Dražen Zdelarec - Zdela jedan je od četiri hrvatska race officera, čovjek s međunarodnom licencom koja mu omogućuje da vodi jedriličarske regate u Hrvatskoj i diljem svijeta. Na godišnjoj razini nekoć je znao voditi i suditi do 35 regata, a danas to čini ipak nešto manje.
Opatija – Vološćan Dražen Zdelarec - Zdela jedan je od četiri hrvatska race officera, čovjek s međunarodnom licencom koja mu omogućuje da vodi jedriličarske regate u Hrvatskoj i diljem svijeta. Na godišnjoj razini nekoć je znao voditi i suditi do 35 regata, a danas to čini nešto manje. Ipak, ponosan je što je u opatijskom portu našao svoje nasljednike, koji jednako dobro znaju organizirati regate. Zdelarec je počeo jedriti u DSNM Volosko kao sedmogodišnji dječak u klasi optimist te potom prešao u opatijski jedriličarski klub, a o jedrenju, meteorologiji, pomorstvu, navigaciji sve je naučio od pokojnog kapetana Mandića koji je u opatijskom jedriličarskom klubu prenosio svoje znanje na mlade jedriličare u školi jedrenja. Kapetan Mandić, dao mu je i priliku te ga angažirao kao pomoć pri organizaciji prvih regata Kup Opatije, što se do danas održavaju u organizaciji Jedriličarskog kluba "Opatija". Ta prilika Zdeli je pretvorena u životnu preokupaciju i dovela ga do toga da je postao neizostavan čovjek gotovo svake regate na prostoru Kvarnera, ali i puno šire.
- Kapetan Mandić nas mlade, dečke od 13-14 godina, uzeo je da radimo "pomoćne poslove" osamdesetih godina na regati Kup Opatije - pisali smo prolaze na bovama. Bilo je interesantno jer smo svaki dan dobivali plave kuverte sa zadacima koje treba obaviti. To je zapravo bila moja prva regata u čijoj sam organizaciji sudjelovao. Kasnije sam se suđenjem počeo baviti 2002. godine kada sam prestao jedriti na Kodaku, a sudac sam postao 1998. godine. Međunarodnu licencu za race officera imam od 2009. godine, a na listi sam i nacionalnih sudaca. Posao race officera je dosta kompleksan, nije to samo mahanje žutom zastavicom i poznavanje pravila, nego je to i velika praksa. Razlika između race officera i sudaca? – volim reći da su suci bivši jedriličari koji su teoretičari, a race officeri su bivši jedriličari koji su praktičari, govori Zdelarec, jedan od četiri race officera u Hrvatskoj koji je samo lani vodio 22 regate.
- Vodim gotovo sve regate na Kvarneru, ali svi mi moramo biti svjesni da dođemo i odemo, da smo zamjenjivi. Ako iza mene nitko ne ostane, na kog sam prenio svoje iskustvo i znanje, onda generalno nisam ništa napravio. Jedrenje nije nogomet, gdje gledatelji dođu na stadion - naše je igralište svačije igralište. Zato sam sretan da u Opatiji imamo ekipu mlađih, iskusnih, zrelih dečki koji mogu preuzeti vođenje regata pa se po tom pitanju ne bojimo budućnosti, govori član JK Opatija koji je ujedno i jedan od pokretača Fiumanke, regate koju je vodio 21 put, a kao jedriličar u njoj sudjelovao četiri puta i čak dva puta, s posadom "Kodaka", pobijedio.
Iako na moru najviše vremena provodi kao race officer, sudac, Zdelarec nije odustao niti od jedrenja. Veći dio svog jedriličarskog staža proveo je na krstašima, a danas sa svojom brodom "Ahé" odlazi na lokalne regate i uživa u svim čarima jedrenja. Zdelareca ipak nikada nije privuklo jedrenje na dasci iako cijeli život živi u Voloskom, mjestu u kojem je jutarnja tramontana "rodila" svjetski poznate surfere.
- Svi me pitaju zašto ne surfam, ali ja volim odgovoriti da su surfanje izmislili nakon što sam počeo jedriti. Međutim, zato sam vodio brojne surferske regate u kojima mi je veliki mentor bio Boris Pizzul, zaključio je Zdela.
VIDEO
[RAZGOVOR] Kadet VK "Opatija LRH" Filip Kuhar: "U životu moraš imati rezervni plan"
[RAZGOVOR] Igor Puhar: U Ičićima otvaramo prvu automatiziranu poslovnicu za najam alata u svijetu
Razgovori z dihun / PodUčkun.net