[FOTO] Utrkom „539 skok“ započeo Festival sporta i rekreacije Homo si teć

Autor: Marina Pauletić 30.03.2024

homo_si_tec_trsatske_stube-63908

Festival je započeo utrkom Trsatskim stubama „539 skok“.

Rijeka – Jutros je u Rijeci započeo Festival sporta i rekreacije Homo si teć – Rijeka Run, najveći ulični sportski događaj u Hrvatskoj koji se održava od 1998. godine.

Festival je započeo utrkom Trsatskim stubama „539 skok“ za vrijeme koje svi natjecatelji trebaju proći 539 stepenica koje vode od centra Rijeke na Trsat. Jutros je trčalo „i staro, i mlado“, točnije njih 81, a natjecatelji su pritom svladali visinsku razliku od 91 metra.

homo_si_tec_trsatske_stube-50123

U ženskoj kategoriji najbrže su bile Sara Superina - AK Kvarner (03:55), Marta Močinić - Torpedo Runners (04:14) i Ana Mihalić - Torpedo Runners / AK Rika (04:31), dok su u muškoj kategoriji kao apsolutni pobjednici slavili Ivan Vuletić - AK Kvarner (02:51), Davor Varga - TK Rival (03:20) i Nikola Kruljac - AK Ri-ka (03:31).

Ivan Vuletić tako je oborio vlastiti rekord staze postavljen prošle godine (2:58), dok je Sara Superina srušila rekord koji je još 2017. postavila Ljubica Bezjak (4:06).

Oni su kao najbolji trkači u apsolutnom poretku osvojili poklon bonove sponzora Sport Visiona, kao i unikatne pehare osmišljene od strane studenata kiparstva preddiplomskog studija Primijenjenih umjetnosti APU sa svojim mentorom izv.prof.art. Draženom Vitolovićem. Uručila im ih je riječka pročelnica za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade Iva Erceg.

homo_si_tec_trsatske_stube-14079

539 skok je utrka koja uvijek privlači rekreativce svih dobnih skupina, pa ni ovaj put nije izostao velik raspon u njihovim godinama. Najmlađa sudionica bila je Dana Duda (2012.), koja je osvojila izvrsnu 4. poziciju u apsolutnom poretku, te 2. mjes-to u kategoriji do 23. godine, dok je najstariji sudionik ponovo bio Božidar Bogoje-vić (1941.), sada već veteran utrke Trsatskim stubama.

Ovogodišnji festival „Homo si teć“ traje od 30. ožujka do 28. travnja i objedinjuje čak devet različitih utrka. Uz najpoznatiju utrku građana „Homo si teć“, to su „dm mići trk“, Memorijalna utrka „Milke Milinković“, danas održani „539 skok“, „Molo Longo trk“, „Desetka“, „Erste Petica“, utrka štafeta 3x7 i 20. Riječki polumaraton.