Tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane!

Što sa strukovnim obrazovanjem? Pomoćnik ministrice znanosti i obrazovanja Vlado Prskalo u posjetu Primorsko-goranskoj županiji @ Rijeka

Cilj sastanka s pomoćnikom ministrice bio je sagledati i raspraviti prednosti i nedostatke u funkcioniranju sustava strukovnog obrazovanja, a pritom je kao posebno važna istaknuta tema regionalnih centara kompetentnosti od kojih se očekuje da postanu mjesta izvrsnosti strukovnog obrazovanja

Rijeka - U Prvoj susačkoj hrvatskoj gimnaziji u Rijeci zamjenica župana Marina Medarić sa suradnicima održala je sastanak s pomoćnikom ministrice znanosti i obrazovanja Vladom Prskalom. Na sastanku su sudjelovali ravnatelji srednjih škola i učeničkih domova Primorsko-goranske županije, kao i predstavnici Hrvatske gospodarske komore - Županijske komore Rijeka, Obrtničke komore Primorsko-goranske županije, Ureda državne uprave u Primorsko-goranskoj županiji, te Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područnog ureda Rijeka.

Cilj sastanka s pomoćnikom ministrice bio je sagledati i raspraviti prednosti i nedostatke u funkcioniranju sustava strukovnog obrazovanja, a pritom je kao posebno važna istaknuta tema regionalnih centara kompetentnosti od kojih se očekuje da postanu mjesta izvrsnosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u kojima bi se provodio program redovitog strukovnog obrazovanja, stručnog usavršavanja i cjeloživotnog učenja, kao i drugih oblika formalnog i neformalnog obrazovanja. Programi centara bili bi utemeljeni na inovativnim modelima učenja, izvrsnosti nastavnika, predavača i mentora kod poslodavaca, visokokvalitetnoj infrastrukturi, suradnji sa socijalnim partnerima, javnim sektorom i gospodarskim subjektima.

Pet sektora

U prvoj fazi projekti osnivanja centara moći će se prijaviti u pet sektora: turizmu i ugostiteljstvu, strojarstvu, elektrotehnici, informacijskim i komunikacijskim tehnologijama te poljoprivredi i zdravstvu. Financiranje centara omogućit će se dijelom iz operativnih programa Europske unije "Učinkoviti ljudski potencijali" (50 milijuna eura), "Konkurentnost i kohezija" (63 milijuna eura) uz nacionalno sufinanciranje u iznosu od 17 milijuna eura.

Potrebu suradnje na iznalaženju konstruktivnih mjera za unapređenje sustava strukovnog obrazovanja u Hrvatskoj naglasila je i zamjenica Medarić.

- Danas smo svi zajedno ovdje u jednom važnom i velikom zadatku, a to je da svako sa svoje strane pokrenemo promjenu sustava obrazovanja jer ono što u zadnje vrijeme vidimo sve više jest da postoji totalni raskorak između sustava strukovnog obrazovanja i tržišta rada, kazala je Medarić.

Pomoćnik Prskalo pojasnio je da se raspisivanjem natječaja za uspostavu regionalnih centara kompetentnosti u naredne dvije-tri godine može očekivati potpuna promjena hrvatskog strukovnog obrazovanja te uvođenje dualnog obrazovnog sustava. U tome je pogledu naglasio potrebu povezivanja gospodarstva sa školama jer "škole moraju biti servis gospodarstvu i to mi želimo ostvariti zajedno s našim partnerima Ministarstvom gospodarstva i Hrvatskom gospodarskom komorom te lokalnim gospodarstvima da škole uklopimo u tržište rada".

Nesrazmjer upisnih kvota

Predsjednik Obrtničke komore Dalibor Kratohvil naglasio je činjenicu da Komora već niz godina upozorava Ministarstvo gospodarstva na nesrazmjer između upisnih kvota u srednje škole i potreba tržišta rada te da se nastali problemi mogu riješiti isključivo kroz sinergiju svih dionika uključenih u sustav.

- Održivog razvoja u Hrvatskoj nema bez dobre uređenosti gospodarstva, bez dobrog obrazovnog sustava i bez jasnih prioriteta razvoja. Mislim da smo došli u fazu kada moramo prestati govoriti o problemima , njih već znamo napamet, moramo ponuditi rješenja, a rješenja se nalaze u budućim centrima kompetencija izvrsnosti koje treba napraviti po regionalnom principu da svatko razvija ono za što ima prirodne i druge resurse, rekao je predsjednik HGK-ŽK Rijeka Vidoje Vujić, najavivši u Primorsko-goranskoj županiji osnivanje prvoga centra kompetencija u zdravstvenome turizmu u suradnji s partnerima, između ostalog Jadran galenskim laboratorijem, Institutom Ruđer Bošković, Školom Andrija Štampar te Zavodom za javno zdravstvo.

Nedostaje učenika za obrtnička zanimanja

Pročelnica Stilin osvrnula se na stanje srednjih škola pojasnivši kako u Primorsko-goranskoj županiji djeca upisuju 30% gimnazijskih programa, 50% četverogodišnjih i petogodišnjih programa, 17% trogodišnjih i 3% umjetničkih programa.

- Znači ne upisuju samo gimnazije, itekako dobro upisuju četverogodišnje i petogodišnje programe. Slabi smo s obrtničkim zanimanjima. Točno je da ima veliki broj zanimanja koja se ne upisuju. Škole se moraju redefinirati, redizajnirati, od ravnatelja, od nastavnika, od nas u regionalnoj samoupravi… Evo konačno nam s Donjih Svetica dolaze neki drugi znakovi i vjerujem da ćemo sada u zajedničkoj sinergiji doista napraviti jedan kvalitativan pomak da budemo produktivni i usklađeni s tržištem rada, kazala je Stilin.

U svrhu snimke stanja na terenu i konzultiranja lokalnih i regionalnih dionika pomoćnik ministrice Vlado Prskalo boravit će u Primorsko-goranskoj županiji u razdoblju od 2. do 4. svibnja te će obići sve strukovne srednje škole na području županije.

Ovo je tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane. Kreni od početne stranice.