Stube na Kampusu dobit će ime po akademiku Nedjeljku Fabriju

Nedjeljko Fabrio je romanopisac, novelist, dramatičar, esejist i iznimni intelektualac koji je svojim životom i djelom bio čvrsto vezan uz Rijeku

Rijeka – Stube koje se nalaze između zgrada Građevinskog fakulteta i Sveučilišnog restorana i paviljona studentskog smještaja te se nadovezuju na ulicu Radmile Matejčić dobit će ime Stube akademika Nedjeljka Fabrija (Split, 1937. – Rijeka, 2018.). Odbor za mjesnu samoupravu naime poslao je Gradskom vijeću Rijeke prijedloge odluke o određivanju imena ulica i stuba na području grada Rijeke, a među gradskim uglednicima po kojima će se zvati neka javno-prometna površina je i ovaj veliki hrvatski književnik.

Nedjeljko Fabrio je romanopisac, novelist, dramatičar, esejist i iznimni intelektualac koji je svojim životom i djelom bio čvrsto vezan uz Rijeku, navodi se u obrazloženju ovog prijedloga. Školovao se u Rijeci, gdje je pohađao osmogodišnju školu i Prvu riječku hrvatsku gimnaziju.

Bio je lektor u riječkom Narodnom sveučilištu, dramaturg u Hrvatskom narodnom kazalištu Ivana pl. Zajca, urednik Dramskog programa Radio-televizije Zagreb, profesor na Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu, urednik Riječke revije i časopisa Kamov, redovni član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, a od 1985. do 1995. predsjednik Društva hrvatskih književnika. Fabrijevo književno djelo vezano je uz riječke teme i problematiku hrvatsko-talijanskih odnosa. Tako je po njegovom povijesnom romanu „Vježbanje života“ u riječkom kazalištu 1990. godine praizvedena istoimena antologijska predstava, ovjenčana brojnim nagradama i priznanjima.

Roman „Vježbanje života“ s romanima „Berenikina kosa“ i „Triemeron“ čini tzv. jadransku trilogiju čija su osnovna tema hrvatsko-talijanski odnosi u Rijeci, Istri i Dalmaciji. Fabrio je dobitnik mnogih prestižnih nagrada i međunarodnih priznanja, a 2007. godine dobio je Nagradu Grada Rijeke za životno djelo, „za izniman doprinos razvoju i promicanju ugleda i interesa Grada u području kulturnog života, a osobito književne i kazališne umjetnosti“.