U školama se privremeno neće organizirati terenska nastava, izbjegavaju se i bliski socijalni kontakti

Među njima su i prepoznatljivi i od strane učenika vrlo dobro prihvaćeni program zavičajne nastave „Moja Rijeka“ te Građanski odgoj i obrazovanje, kao i dio programa za darovitu djecu te Školica zdrave prehrane.

Rijeka – Kako je na današnjem gradonačelnikovom kolegiju istaknula pročelnica Odjela za odgoj i školstvo Sanda Sušanj, kako bi doprinio cjelovitom razvoju riječke djece i zaista stavio najbolji interes svakog djeteta u fokus, Grad Rijeka izgradio je bogat i prepoznatljiv sustav odgojno-obrazovnog nadstandarda, za koji se svake godine izdvaja oko 10 milijuna kuna.

No, u nastojanju da se u ovoj vrlo nepredvidivoj epidemiološkoj situaciji maksimalno zaštiti zdravlje učenika i zaposlenika škola, u školama se privremeno neće organizirati projekti i programi koji podrazumijevaju, između ostaloga, terensku nastavu, heterogene skupine i bliske socijalne kontakte. Među njima su i prepoznatljivi i od strane učenika vrlo dobro prihvaćeni program zavičajne nastave „Moja Rijeka“ te Građanski odgoj i obrazovanje, kao i dio programa za darovitu djecu te Školica zdrave prehrane.

Pomoćnik za učenike romske manjine

No, uvažavajući specifičnost, lokaciju i potrebe svake pojedine škole i učenika, kao i činjenicu da je uslijed teške ekonomske situacije u kojoj su se našle brojne obitelji važnije no ikad osiguravati adekvatnu podršku našim najmlađim sugrađanima, i dalje će se provoditi dio programa. Radi se o programima koji podrazumijevaju homogene učeničke skupine i predstavljaju fundamentalnu potrebu djece i roditelja, naravno uz poštivanje aktualnih mjere i preporuka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo te Ministarstva znanosti i obrazovanja. Tako će učenicima s teškoćama u razvoju i dalje biti na raspolaganju pomoćnici u nastavi, kao i pomoćnik za učenike romske nacionalne manjine i romski pomagač u OŠ Škurinje.

Nadalje, i ove godine se nastavlja s programom osiguravanja produženog boravka i provođenja cjelodnevne nastave, programom podrške učenicima u riziku od školskog neuspjeha „Školsko poslijepodne samo za mene u OŠ Nikola Tesla“ namijenjenog djeci u socijalnom riziku te daje podrška nastavi euritmije i obrade drva u Osnovnoj waldorfskoj školi.

Grad Rijeka nastavit će sa (su)financiranjem svih programa i projekata nakon poboljšanja epidemiološke situacije.

Grad Rijeka subvencionira troškove marende

Grad Rijeka sufinancira program produženog boravka i cjelodnevnog odgojno-obrazovnog rada u osnovnim školama Grada Rijeke, a roditelji učenika sufinanciraju prehranu te – ovisno o dohotku po članu kućanstva – snose i dio troškova rada učitelja koji provodi program.

Temeljem Socijalnog programa Grad Rijeka subvencionira troškove marende i prehrane u produženom boravku učenika, a na današnjem je kolegiju odlučeno da će preuzeti i subvencioniranje dijela troškova rada učitelja koji izvode program.

Kako je istaknula Jasna Kalanj iz Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb, navedeno pravo ostvarili bi roditelji odnosno staratelji učenika koji će ostvariti pravo na pomoć za podmirenje troškova marende i prehrane u produženom boravku učenika, odnosno neće biti potrebno podnositi dodatan zahtjev.

Grad Rijeka će sufinancirati dio troškova rada učitelja u iznosu od 100,00 kuna mjesečno, a isplaćivat će se osnovnim školama temeljem njihovih zahtjeva. Radi se o približno 500 učenika za koje će u školskoj godini biti potrebno osigurati financijska sredstva u iznosu od oko 300 tisuća kuna, a do kraja prvog polugodišta 100 tisuća kuna.