Udruga ‘Spasimo Ričinu’: ‘Zbog devastacije dolina Rječine postaje pustoš od nekad vatrometa života’

Udruga ‘Spasimo Ričinu’: ‘Zbog devastacije dolina Rječine postaje pustoš od nekad vatrometa života’

Fotografije: Udruga Spasimo Ričinu

Pozvali su Javnu ustanovu Priroda da se uključi u izradu novih projekata od strane stručnih izrađivača te posveti veću pažnju zaštiti Rječine.

Rijeka – Novoosnovana udruga „Spasimo Ričinu“ u jučerašnjem je priopćenju komentirala izložbu na Korzu „Rječina rijeka primorčica bogata životom“ Marinka Babića. Izložbu je organizirala Javna ustanova Priroda kako bi predstavila ljepotu i raznolikost životinjskog i biljnog svijeta što živi u rijeci koja je gradu dala ime…

No, iz udruge „Spasimo Ričinu“ upozoravaju i na negativne situacije koje se događaju na Rječini.

– Već preko dvadesetak godina Hrvatske vode temeljito devastiraju, uz pomoć svojih građevinskih firmi, cijeli tok rijeke Rječine ne mareći da je gotovo cijeli tok Rječine u Naturi 2000 i sadrži strogo zaštićenu vrstu raka Austropotamobius pallipes i zaštićene karbonatne stijene. Ovom izložbom je napokon potvrđeno ono što je već u znanstvenim krugovima duže vremena poznato, a i da stvar bude žalosnija, i među stanovnicima sela uz Rječinu. To je da Rječinu nastanjuju i ostale strogo zaštićene vrste poput Salmo Farioides, Perla Marginata i mnogo drugih zaštićenih i strogo zaštićenih  vrsta koje samo nemarom prirodnoslovnih ustanova nisu uvedene da im je prebivalište u Rječini. Flora i fauna doline Rječine su specifični i raznovrsni upravo zbog miješanja mediteranske i kontinentalne klime na vrlo malom prostoru, poručili su iz udruge „Spasimo Ričinu“.

Naveli su da je „opće poznato da Republika Hrvatska spada u sam vrh korumpiranih država i ne treba se čuditi da golema većina radova na Rječini nije bila potrebna“.

– Tehnicističkim pristupom nazovi sanacije, ne ostavlja se niti najmanja šansa za preživljavanje faune u rijeci što se jasno da vidjeti iz priloženih slika. Na žalost Rječine na njoj je sagrađena i akumulacija za potrebe HE Rijeka 60-ih godina koja preusmjerava hidrološkim tunelima vodu direktno na HE zaobilazeći tok, kojemu se ne pušta ni kapi, nimalo ne poštivajući biološki minimum za preživljavanje vrsta. Jedino za visokih voda tijekom jeseni i zime se preljeva višak vode, jer cijevi imaju kapacitet 21 kubični metar.  Nizvodno od brane je napravljeno  apsolutno nepotrebno divljačko betoniranje, naglasili su iz udruge.

Dodali su kako se na samom izvoru Rječine uzima voda koja je zbog svog gravitacijskog toka do krajnjih korisnika, tj. grada Rijeke, najprofitabilnija od svih izvorišta u županiji.

– Ista se crpi do krajnjih granica, također se ne poštiva biološki minimum. Tek kad presuši izvorište, odnosno podzemni bazen se više ne nadopunjuje snovom vodom iz sliva, uključuju se ostala izvorišta, koja za razliku od rijeke Rječine nikad ne presušuju, ali se ne koriste zbog neprofitabilnosti jer se trebaju koristiti pumpe, kazali su iz udruge te istaknuli kako u veliki projekt izgradnje vodovodne i kanalizacijske mreže u aglomeraciji Rijeka područje uz Rječinu nije uključeno jer je ocijenjeno da je zadovoljavajuće sadašnje stanje sa septičkim jamama.

– Kao šlag na kraju ili zadnji čavao u lijesu ove kraške ljepotice bila bi planirana izgradnja planirane višenamjenske akumulacije (vodoopskrba, obrana od poplava i hidroenergija). Što se tiče vodoopskrbe stvar je jasna. Od 1991. godine potrošnja je pala sa 28 milijuna kubika na sadašnjih 22 milijuna kubika. Čak i sama struka priznaje da je projekt nepotreban jer postoji mnogo bolje rješenje a to je zahvaćanje glavnih podzemnih tokova sa sjeverozapada grobničkog polja. Obrana od poplava je izgovor za izvlačenje novaca iz europe jer poplave ne postoje, to može potvrditi svaki stanovnik uz Rječinu. Laži Hrvatskih voda su jasno vidljive u njihovoj studiji  o obrani poplava na slivu Rječine. Za hidroenergiju nije potrebno trošiti riječi. Sva voda bi išla u cijevi koje bi vodile na drugu HE i zaobilazile bi prirodan tok. Dolina Rječine postaje pustoš od nekad vatrometa života, poručili su iz udruge „Spasimo Ričinu“.

Pozvali su Javnu ustanovu Priroda da se uključi u izradu novih projekata od strane stručnih izrađivača te posveti veću pažnju zaštiti Rječine.