Upravni sud ponovo poništio okolišnu dozvolu Marišćini, Krizni eko stožer tvrdi da centar sada radi ilegalno

Ministarstvo je 8. kolovoza prošle godien izdalo Rješenje o okolišnoj dozvoli županijskom centru za gospodarenje otpadom, a u istom mjesecu Upravnom je sudu u Rijeci upravnu tužbu podnijela viškovska udruga. Današnjom odlukom, Upravni sud ponovo je prihvatio argumente ove udruge.

Viškovo – Upravni sud ponovo je, temeljem tužbe udruge Krizni Eko stožer Marišćina, poništio Rješenje o okolišnoj dozvoli za ŽCGO Marišćina, naloživši Ministarstvu zaštite okoliša i energetike ponavljanje postupka.

Ministarstvo je 8. kolovoza prošle godien izdalo Rješenje o okolišnoj dozvoli županijskom centru za gospodarenje otpadom, a u istom mjesecu Upravnom je sudu u Rijeci upravnu tužbu podnijela viškovska udruga. Današnjom odlukom, Upravni sud ponovo je prihvatio argumente ove udruge.

– Upravni sud je tako potvrdio da si Ministarstvo zaštite okoliša i energetike potpuno neovlašteno uzima za pravo tumačiti zakonske odredbe na način koji pogoduje interesima i stavovima male grupice birokrata koji uporno zagovaraju sustav obrade pomiješanog smeća u davno zastarjelim postrojenjima za mehaničko-biološku obradu koja su bila najbolja tehnologija (BAT) prije 30 godina, poručili su iz udruge.

Kazali su kako je Ministarstvo zaštite okoliša i energetike provelo protuzakonit postupak donošenja Rješenja o okolišnoj dozvoli i to temeljem dokumenta Procjena utjecaja na okoliš, koji je izrađen prema zakonskoj regulativi iz 1994. godine ne mareći za naknadne izmjene zakonske regulative.

– Taj se dokument zasniva na jedinoj postojećoj Studiji utjecaja na okoliš iz davne 2003. godine i podrazumijeva primjenu tehnologije sortiranja i kompostiranja, a ne obradu pomiješanog smeća u skupom i nefunkcionalnom postrojenju za mehaničko-biološku obradu smeća za koje je izdano Rješenje o okolišnoj dozvoli. Naravno, tu nije kraj manipulacijama nadležnog Ministarstva zabluda i obmana. Naime, temeljem Studije utjecaja na okoliš iz 2003. godine donosi se i Rješenje o propisanim mjerama zaštite okoliša i programu praćenja stanja okoliša. Međutim, ta dokumentacija nije priložena Stručnoj podlozi temeljem koje se formiraju uvjeti za izdavanje okolišne dozvole, pa se očito prema potrebi mogu napisati bilo kakva Rješenja o okolišnoj dozvoli, jer propisane mjere zaštite zdravlja mještana i zaštite okoliša nitko nikad nije vidio. Važno je samo izdati to Rješenje o okolišnoj kakvo god bilo, tako da bi se formalno zadovoljili barem neki zakonski uvjeti i važeće EU direktive, kazali su iz udruge, poručivši kako Rješenje o okolišnoj dozvoli vrvi „primjerima očite bahatosti ‘stručnjaka’ kojima nitko ništa ne može i koji zakonske odredbe provode samo kada to odgovara njihovim interesima“.

– Dočekali da Upravni sud još jednom uvaži barem neke od navedenih argumenata i po hitnom postupku poništi i ovo drugo po redu protuzakonito Rješenje o okolišnoj dozvoli. Ovakva presuda zapravo znači da ŽCGO Marišćina radi protuzakonito, pa pozivamo nadležnog Ministra zaštite okoliša i energetike da konačno počne provoditi pravomoćne sudske presude i zatvori ŽCGO Marišćina, stoji u prioćenju udruge.