Veliki jubilej riječke institucije: Kazalište lutaka Rijeka postoji od 1960. godine, a u 2020. rade punom parom!

Na jesen njihova Revija lutkarskih kazališta slavi svoju 25. godišnjicu, a imat će i program „EPK na Reviji“ na kojemu će predstaviti zanimljive tradicionalne lutkarske tehnike, kao i pozvati na sudjelovanje brojna lutkarska kazališta iz Hrvatske, ali i iz svijeta.

Rijeka – Gradsko kazalište lutaka Rijeka ove godine slavi 60 godina postojanja. Povodom toga, ravnateljica kazališta Magdalena Lupi Alvir za Torpedo je ispričala o povijesti tog kazališta, trenutnim projektima, ali i o tome kako je njoj raditi na poziciji na kojoj se nalazi. Mnogo se zanimljivosti veže uz GKL, a ono je zapravo dio stambene zgrade u ulici Blaža Polića 6.

Magdalena Lupi Alvir

– Između dva svjetska rata u ovom je prostoru djelovalo kazalište s variete programom koje se zvalo Bomboniera Dancing Variete, po njemu je i naša nova predstava dobila ime. Iza Drugog svjetskog rata neko je vrijeme ovdje bila policijska menza, ispričala je Lupi Alvir. Rekla je kako anegdota i zanimljivosti iz predstava i povijesti ima bezbroj te kako će neke od njih sigurno koristiti u „Bombonieri“.

A „Bomboniera Variete“ je njihov najveći i najobimniji projekt u sezoni čijom premijerom će započeti Festival Tobogan u svibnju. Osim toga, od ožujka će svaki mjesec imati po jednu premijeru, prva će biti „Sretna kućica“ autorica Ivane Đule i Milice Sinkauz u režiji Morane Dolenc, topla priča o zajedništvu za najmlađe.

Zamrznute pjesme

U travnju će se izvoditi „Carevo novo ruho“, osuvremenjena verzija jedne od najpoznatijih Andersenovih bajki u režiji Zorana Petroviča. Svibanj će, osim „Bomboniere Variete“ kroz koju će se pokazati povijest lutkarstva u Rijeci i današnje Brajde, donijeti i istraživačko-lutkarski projekt „Strašljivci“ Tina Grabnara i Nine Šorak.

Ravnateljica Lupi Alvir kaže kako se inspiracija za predstave pronalazi apsolutno u svemu.

– Najviše u životu oko nas, malim, naoko nevažnim stvarima i trenucima, govori Lupi Alvir, ističući i kako Riječani vole GKL, što potvrđuje činjenica da ga godišnje posjeti 35 tisuća gledatelja, a zadovoljna je i s odličnom komunikacijom koju imaju s publikom.

Na pitanje po čemu je riječko Gradsko kazalište lutaka posebnu u odnosu na druga kazališta lutaka u Hrvatskoj, Lupi Alvir odgovara: „Teško mi je odgovoriti na ovo pitanje jer svako kazalište ima neki svoj način rada i svoj pristup. Rekla bih da smo možda specifični po tome jer se usudimo riskirati u promišljanju kazališta, unosimo nove forme u repertoar, skloni smo istraživačkome lutkarstvu, no njegujemo i klasično lutkarstvo te nastojimo na životu održavati brojne stare, kultne predstave, uvijek rado gledane i tražene od naše publike,  a otvoreni smo i suradnjama s mladim, još neafirmiranim umjetnicima“.

Juju

A kako je njoj biti na čelu ovog dugovječnog kazališta? Odgovorila je kako se vjerojatno ne bi bavila tim poslom da joj nije zanimljivo i kreativno, no kako je najviše od svega ubija birokracija koja se sve više povećava. Njeno dugogodišnje radno iskustvo, 23 godine rada u HNK Ivana pl. Zajca kao dramaturginja, urednica kazališnih izdanja, koordinatorica, pa ravnateljica Hrvatske drame, te ostali angažmani u kulturi, svakako doprinosi kvaliteti njenog trenutnog rada. Kako kaže, kazalište je upoznala iz svih uglova, i umjetnički i produkcijsko-organizacijski, pa joj posao ravnateljice u GKL-u nije predstavljao iznenađenje.

– No, ono što bih željela naglasiti jest da je uvijek važno s kim radite ovaj posao jer kazalište je kolektivan čin. Ovaj posao sigurno ne bih mogla uspješno raditi da nemam tako sjajne suradnike u GKL-u, govori Lupi.

A ovo se kazalište s godinama mijenjalo, izvana i iznutra, od generacija lutkara i djelatnika kazališta do obnove 1995. godine. Iz godine u godinu se povećava broj programa, no publika ostaje ista – u prvom redu djeca, a zatim i odrasli. Jedni od rijetkih u Hrvatskoj imaju interaktivno kazalište za bebe, „pripovjedno kazalište“ i „senzorno kazalište“ za svu djecu, s posebnim naglaskom na djecu s poteškoćama u razvoju, a ove će godine raditi i predstavu za odrasle.

U EPK godini publici žele ponuditi tematski i estetski što raznolikije lutkarske predstave, a surađivat će s redateljima koji većinom prvi put rade u Rijeci i Hrvatskoj, dok ih Lupi Alvir opisuje kao zanimljive po svojim raznolikim autorskim lutkarskim poetikama.

Wanda Lavanda

Na jesen njihova Revija lutkarskih kazališta slavi svoju 25. godišnjicu, a imat će i program „EPK na Reviji“ na kojemu će predstaviti zanimljive tradicionalne lutkarske tehnike, kao i pozvati na sudjelovanje brojna lutkarska kazališta iz Hrvatske, ali i iz svijeta. Iako se u posljednje vrijeme brišu granice između lutkarstva i drugih medija, Lupi Alvir ističe da se sve više rade predstave koje kombiniraju lutkarstvo s vizualnim teatrom baziranom na pokretu, suvremenom plesu i novim medijima.

Riječko Gradsko kazalište lutaka prošle je godine dobilo čak 32 nagrade, a najdraže su one koje dodjeljuje dječji žiri.

– Upravo od dječjeg žirija smo na međunarodnom festivalu PIF u Zagrebu i Susretima lutkarskih kazališta u Osijeku primili nagrade za „Zamrznute pjesme“, inače najnagrađivaniju predstavu u povijesti našeg kazališta, ponosno je istaknula Lupi Alvir.